avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate CORNEKUS

Activitate CORNEKUS

Apartamentul a fost cumpărat in 2016. Exista act de vanzare cumpărare depus la primarie.
Nu am zis ca nu plătesc impizitul si penalitățile aferente. Vreau doar sa fie calculat corect.

Petrila1 a scris:

1. E vina dumneavoastra si vreti sa-i dati in judecata?
2. Timp de trei ani nu v-ati sesizat ca nu platiti impozit?
Incercati sa dovediti Primariei ca ati cumparat proprietatea abia in 2016. Nu va ajuta ca l-ati inchiriat unei persoane fizice.

Buna ziua. In anul 2016 am cumparat o proprietate de la un dezvoltator un apartament nou pe firma. Am fost la primaria arondata sa depun declaratia 002, iar din greseala am pus in casuta "nerezidentiale" numarul si data actului de proprietate. In anul 2017 nu a venit nici o înștiințare la firma ca as avea ceva plata. Acum 2 zile a venit la firma o somatie de plata cu titlu executoriu. Suma de pe somație este extraordinar de mare, apartamentul avand calculatia cladirilor nerezidentiale (1,5%) din valoare in de 0.15% cat au cladirile rezidențiale in aceasta zona.(pt anii 2017 si 2018)
Apartamentul a fost folosit numai pentru locuit, a fost închiriat in tot acest timp unei persoane fizice si am contract plus plata facturilor de chirie prin banca. Deci fost folosit doar in scop rezidențial.

Am fost la primarie, am spus problema dar mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic si ca trebuie sa platesc taxele de 10 ori mai mari. A zis ca nu i interesează ca am gresit initial, iar daca vreau sa fac o schimbare pot sa o fac doar din anul 2019.
Nu mi se pare corect. Ok am gresit in acte, dar realitatea este cu totul si cu totul alta. Chiar nu mai pot face nimic sa se recalculeze taxele in mod corect?
Buna ziua. In anul 2016 am cumparat o proprietate de la un dezvoltator un apartament nou pe firma. Am fost la primaria arondata sa depun declaratia 002, iar din greseala am pus in casuta "nerezidentiale" numarul si data actului de proprietate. In anul 2017 nu a venit nici o înștiințare la firma ca as avea ceva plata. Acum 2 zile a venit la firma o somatie de plata cu titlu executoriu. Suma de pe somație este extraordinar de mare, apartamentul avand calculatia cladirilor nerezidentiale (1,5%) din valoare in de 0.15% cat au cladirile rezidențiale in aceasta zona.(pt anii 2017 si 2018)
Apartamentul a fost folosit numai pentru locuit, a fost închiriat in tot acest timp unei persoane fizice si am contract plus plata facturilor de chirie prin banca. Deci fost folosit doar in scop rezidențial.

Am fost la primarie, am spus problema dar mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic si ca trebuie sa platesc taxele de 10 ori mai mari. A zis ca nu i interesează ca am gresit initial, iar daca vreau sa fac o schimbare pot sa o fac doar din anul 2019.
Nu mi se pare corect. Ok am gresit in acte, dar realitatea este cu totul si cu totul alta. Chiar nu mai pot face nimic sa se recalculeze taxele in mod corect?
De curand am deschis un club de noapte dupa urmatoarele reguli :
-se deschide doar sambata
-accesul persoanelor sub 18 ani este interzis
-capacitate aproximativ 400 mp
-exista o scena unde danseaza animatoare (nu se face spriptease)
-intrarea este pe baza de tiket de consumatie minima (30 ron) Clientul se duce la bar si plateste cu tiketul consumatie de 30 ron. Taxarea se face la intrare.



Primaria din localitate vrea sa ma impoziteze conform legii discotecilor si viodetecilor ceea ce este foarte mult .

ESTE CORECT ASA CEVA. ? UN CLUB ESTE SOCOTIT DISCOTECA?



A A A
ART. 275 Reguli speciale pentru videoteci si discoteci
din Codul Fiscal/TITLUL. IX Impozite si taxe locale/CAP. VII Impozitul pe spectacole comentarii(6) |

(1) In cazul unei manifestari artistice sau al unei activitati distractive care are loc intr-o videoteca sau discoteca, impozitul pe spectacole se calculeaza pe baza suprafetei incintei prevazute in prezentul articol.
(2) Impozitul pe spectacole se stabileste pentru fiecare zi de manifestare artistica sau de activitate distractiva, prin inmultirea numarului de metri patrati ai suprafetei incintei videotecii sau discotecii cu suma stabilita de consiliul local, astfel:
a) in cazul videotecilor, suma este de pana la AC15-1 1* lei AC15-1 AC15-1 2 lei AC15-1;
b) in cazul discotecilor, suma este de pana la AC15-1 2* lei AC15-1 AC15-1 3 lei AC15-1.
(3) Impozitul pe spectacole se ajusteaza prin inmultirea sumei stabilite, potrivit alin. (2), cu coeficientul de corectie corespunzator, precizat in tabelul urmator:

Rangul localitaţii


Coeficient de corecţie

0


8,00

I


5,00

II


4,00

III


3,00

IV


1,10

V


1,00

(4) Persoanele care datoreaza impozitul pe spectacole stabilit in conformitate cu prezentul articol au obligatia de a depune o declaratie la compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale privind spectacolele programate pe durata unei luni calendaristice. Declaratia se depune pana la data de 15, inclusiv, a lunii precedente celei in care sunt programate spectacolele respective.
In urma unui anunt dat pe internet prin care ne exprimam dorinta de a cumpara ulei si zahar am fost contactati (conform email atasat) de firma XXX SRL acestia facandu-ne cunoscut faptul ca au spre vanzare ulei de floara soarelui.
Am sunat la numarul de telefon din email de mai multe ori si am vorbit cu un domn T care mi-a zis ca poate sa ne livreze la sediul firmei noastre un intreg tir de ulei(27 paleti a cate 750 sticle) la pretul de 5 ron /sticla TVA inclus. I-am explicat ca 27 de paleti este prea mult pentru nevoile noastre din acel moment si am convenit ca sa cumparam doar 22 paleti (16.500 sticle) .
Afacerea fiind facuta telefonic ,ne-am inteles ca in data de vineri 18.03.2011 tirul cu cei 22 paleti sa ajunga la sediul firmei noastre din . Am primit un numar de telefon al soferului pentru a putea sa-l ghidez in caz ca incurca drumul.
In 18.03.2011 am fost sunat de catre domnul T care mi-a zis ca tirul a avut un mic accident si ca soferul va intarzia. Mi-a specificat foarte clar ca la sosirea tirului soferul imi va inmana factura ,iar numai dupa ca voi face plata prin ordin de plata voi putea descarca tirul de marfa de cei 22 paleti . Restul de paleti (5 paleti) urmand sa fie descarcati la Sibiu .
In seara de 18.03.2011 tirul a ajuns la sediul firmei noastre in parcarea "FIRMEI NOASTRE" .Soferul mi-a inmanat un plic in care se afla factura. Am verificat marfa vizual pentru eventuale probleme de calitate sau termene de expirare. Constatand ca nu sunt probleme am plecat spre Banca din localitate unde am platit cu ORDIN DE PLATA toata valoarea facturii adica suma de 82.658 ron reprezentand valoarea a 22 paleti de ulei .
Ajungand iarasi langa tir i-am aratat soferului ordinul de plata si l-am sunat pe domnul T pentru confirmare de primire a banilor. Dupa aproximativ 5 minute domnul T a confirmat ca banii au intrat in cont si ca ne putem apuca de descarcat.
Am descarcat 22 paleti din tir (cantitatea de pe factura) ,restul de 5 paleti ramanand in masina.
Dupa ce am terminat de descarcat tirul ,langa tir au venit 2 indivizi necunoscuti care mi-au solicitat sa incarc din nou tirul pe motiv ca marfa este a dansilor si ca nu au primit banii pentru ea. Le-am specificat faptul ca marfa este a noastra de drept aratandu-le factura si plata prin banca. Cei doi mi-au zis ca domnul T trebuia sa le vireze lor banii pe marfa dupa ce ii primea de la noi.
In urma refuzului nostru de a incarca tirul cu marfa inapoi ,cei doi au devenit nervosi prin urmare am sunat la politie si am solicitat ajutor pentru rezolvarea problemei. La fata locului a ajuns politia locala ,politia economica si garda financiara.
In urma analizei facute de catre organele de control , 22 paleti au ramas in posesia noastra conform facturii atasate ,iar cei 5 paleti ramasi in tir au fost descarcati si lasati in custodia firmei noastre (conform document FACUT DE GARDA FINANCIARA) pana la o data ulterioara.

MOMENTAN a deschise doua procese de catre catre cei doi indivizi reprezentati ai unei firme prin care se solicita returnarea banilor pe ulei pe motiv de talharie, si plata unor daune interese .

Se poate asa ceva???!!
am vazut acesta norma..imi da si mai pune sanse de castig....ce ma sfatuiti?
in procesul verbal emis pe data de 16.02.2010 sunt destule locuri libere lasate...
Practic eu pe acesta as dori sa-l contest...sau macar sa viteza sa fie cea corecta sub 100 de km cat am avut eu pe bord...daca era sub 100 km nu-mi lua carnetul...
Cand se ia carnetul nu se iau su puncte? Uitat-va la cele 2 procese verbale si o sa vedet ca sunt total diferite privind formatul si casutele din pagina...
Buna ziua,
Este al doilea post care il scriu pe acesta tema.
Am avut de doua ori "norocul" sa dau peste acelasi politai cu acelasi radar in acelasi loc.
Locul este deosebit de strategic pentru ca este pus in imediata vecinatate a unui peco cu usi automate.Detectorul "simte" radarul usilor si da alarma.Trecand de atatea ori prin acelasi loc am crezut ca este o alarma falsa nu si am incetinit, si astfel m-a luat radarul prima data conform procesului verbal din data 02.02.2010.
Nu am avut viteza mare (cat sa-mi ia carnetul) 93 km la ora.Am platit amenda dar amscapat permisul......

In data de 16.02.2010 am trecut prin acelasi loc dar de data asta am uitat sa dau drumul la detector .....#-o#-o#-o#-o#-o si astfel m-a luat radarul cu 105km la ora si politistul mi-a luat permisul......pe bordul masinii viteza nu era peste 100 km la ora asa ca am fost foarte surprins.Afara era ceata si carosabilul umed....

Ce ma sfatuiti sa fac?? Sa fac contestatie? si ce sa zic in ea?

Urmariti linkul pentru a vedea ambele procese verbale....nu vi se pare ciudat ca ambele nu au acelasi format? primul proces verbal nu a fost scris de radarist ,al doilea a fost (probabil a dorit sa fie sigur ca nu pot sa contest amenda respectiv suspendarea permisului).

Poate gasiti vreo alternativa pentru a putea sa-mi salvez permisul....:sorry:


de aici puteti descarca scanarea ambelor procese verbale....
[ link extern ]

Ps. nu contesc faptul ca trebuia sa merg mai incet, dar cred ca radarul nu functioneaza bine.Conditiile de umiditate erau foarte mari . Aceste 2 procese verbale sunt singurele care le am de cand am permis de peste 10 ani.
Cum ma puteti ajuta? Idei ,sfaturi
Buna ziua,

Pe data de 16.02.2010 am fost oprit de un echipaj de politie care mi-a comunicat ca am fost luat de radar cu viteza de 105 km ora.Viteza mea era mai mica.
Doresc niste sfaturi privind contestarea amenzii respectiv a suspendarii permisului de conducere pentru urmatoarele motive:

1) Era ceata .Cum pot dovedi ca la acea ora era ceata respectiv conditii de umiditate excesiva (am specificat acest lucru in zona de obiectiuni) sau pur si simplu la proces am sa zic ca a fost ceata si ei sa conteste acest lucru?

2) care este marja de eroare a aparatului pentru ca numai o eroare de 5% face ca permisul sa nu mai fie suspendat.

3) radarul era pus in zona privata a unei benzinarii care avea usi automate cu radar (care se deschid singure cand te intri inr aza lor). Radarul era pus special in acea zona pentru a pacali eventualii soferi care stiau de existenta usilor si astfel credeau ca detectorul radar da o alarma falsa. Pot sa zic in instanta ca radarul putea fi influentat de existenta unui alt radar(interferenta) de la usile automate?

Asatept raspunsuri eventual pot sa anexez si copii dupa proces verbal respectiv dovada.




NORMA DE METROLOGIE LEGALA NML 021-05 din 23 noiembrie 2005
"Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)" *)
EMITENT: BIROUL ROMAN DE METROLOGIE LEGALA
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 1.102 bis din 7 decembrie 2005

---------
*) Aprobata prin Ordinul nr. 301 din 23.11.2005 din Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1102 din 07.12.2005

3.8.2. Amplasarea cinemometrelor radar care functioneaza in regim stationar trebuie facuta astfel incat sa se evite pozitionarea lor in apropierea surselor puternice de radiatii electromagnetice (emitatoare de radio sau televiziune, linii electrice de inalta tensiune, etc).

4. Cerinte privind utilizarea cinemometrelor
4.1. Cinemometrele trebuie intretinute, transportate, instalate si utilizate in stricta conformitate cu prevederile manualului de utilizare aprobat. Operatorii au obligatia de a se asigura in legatura cu corecta instalare si functionare a cinemometrelor si de a nu le utiliza daca exista dubii in ceea ce priveste corectitudinea efectuarii masurarilor.
4.2. Masurarile si inregistrarile care constituie probe pentru aplicarea prevederilor legislatiei rutiere in vigoare, trebuie sa fie efectuate numai de catre operatori calificati. Instruirea operatorilor se va efectua in conformitate cu reglementarile specifice in vigoare, elaborate de institutia abilitata sa detina si sa utilizeze cinemometrele.
4.3. Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate in conformitate cu prevederile prezentei norme si sunt insotite de buletine de verificare metrologica in termen de valabilitate.
4.4. Masurarile efectuate cu ajutorul cinemometrelor nu pot constitui probe pentru aplicarea legislatiei rutiere daca nu sunt respectate cerintele 4.1. ... 4.3. din prezenta norma, precum si in urmatoarele cazuri:
- daca masurarile au fost efectuate in conditii de ceata, ploaie, ninsoare sau furtuna;
- daca cinemometrul este destinat numai utilizarii in regim stationar, iar masurarile au fost efectuate cu cinemometrul in miscare,
- daca, in momentul masurarii, in raza de masurare a aparatului se deplaseaza simultan mai multe autovehicule, iar autovehiculul vizat nu poate fi pus clar in evidenta.
Buna ziua,
Sunt adminstratorul unei societati comerciale care detine mai multe magazine si localuri.Ma intalnesc cu urmatoarea problema.

In cele doua baruri care le detin au loc tot felul de scandaluri si nu am nici un fel de ajutor de la potitie.
Intr-o seara 2 indivizi au facut scandal si mi-au amenintat barmanul.Barmanul m-a sunat si eu la randul meu am sunat la politie (nu la 112) . Polititistii mi-au spus ca nu pot sa vina sa ma ajute ca trebuie neaparat sa-mi angajez o firma de protectie si paza.Ei nu sunt datori sa-mi faca mie paza in local. Ok am zis dar daca infractorii continua sa sparga si sa faca scandal ce fac? "Ei bine veniti maine la politie si depuneti plangere" mi-au zis politistii.

Intrebarile mele sunt :
1. Asa este legea? Trebuie sa-mi asigur paza singur....pai atunci la ce mai platesc impozit.....a doar sa-mi ia permisul daca merg cu viteza....
2.Daca infractorii au scos arma alba (un cutit ) in local si mi-au spart si un geam...se incadreaza doar la distrugere ??...(asa mi-a zis politia)
Va multumesc mult astept sfaturi!