avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate aclau

Activitate aclau

buna ziua. as dori sa stiu daca pot introduce o ordonanta oresedintiala pentru stabilirea domiciliului fetitei la mine adica la parintii mei unde vreau sa stau si eu. mentionez ca inca nu vreau sa divortez, urmeaza in cateva luni. precizez ca satu cu sotul si cu fetita la socrii( parintii lui) si pot sa spun ca este agesiv atat verbal imi vorbeste urat cat si violent fizic si as vrea sa plec cu fetita la parintii mei dar nu mi-o da fara un act juridic. In acest sens as dori sa stiu daca pot introduce o ordonanta sa iau fetita ca sa nu fie nevoie de scandal. multumesc mult.:((
freeelis a scris:

Pe textul de lege care obliga institutia publica sa va elibereze Titlul de proprietate ...

Jurisprudenta gasiti aici
[ link extern ]

[ link extern ]

[ link extern ]




revin la subiect. as dori sa deschid o actiune in ,, obligatia de a face,, in contradictoriu cu comisia locala si comisia judeteana de fond funciar pentru a fi obligate sa.mi elibereze titlul de proprietate. mentionez ca am o cerere de reconstituirea a dreptului de proprietate facuta in anul 1991, certificat de nomenclatura si o ,,chitanta de mana,, facuta pentru un teren pe care am construit un imobil-casa. as dori sa stiu daca se poate deschide o actiune in ,, obligatia de a face,, pentru eliberarea terenului avand in vedere de ace acte dispun. multumesc!
buna ziua! as dori sa stiu si eu pe ce pot intemeia in drept actiunea in ,, obligatia de a face,, privind eliberarea titlului de proprietate.
buna ziua. am luat amenda ca nu am trecut pe trecerea de pietoni, daca as contesta.o ce sanse de castig as avea si ce as putea invoca?
buna ziua! am avut un abonament la telefon pe care l.am platit ceva timp, dar la un moment dat nu l.am mai platit. dupa aproximativ 3 ani am primit acasa asa zisa ,, scrisoare de mare importanta,, cu actualizari , penalitati etc, k ma vor da in judecata etc. As dori sa stiu dak in cazul in kre ma vor actiona in judecata ce pot sa fac , cujm pot sa ma apar si daca pot invoca prescriptia ? multumesc anticipat.
buna ziua. am facut o contestatie la o decizie de impumnere, am castigat la tribunal, primaria a facut recurs la curte si i.a admis recursul si mi.a respins contestatia. ce pot sa fac in continuare. as vrea sa fac contestatie in anulare dar nu sunt sigura ce ma sfatuiti? as avea un minim garant k as castiga cu contestatia in anulare?
va multumesc.
am fost condamnat la 2 ani si 6 luni cu suspendare pe OG 95/2002, a trecut 1 an jumatate de pedeapsa. as vrea sa stiu daca pot da examen pentru permis sau sa fac scoala de soferi dak nu mi s.a terminat pedeapsa adik 2 ani si 6 luni. se paote mai devreme de atat sa dau pentru permis dak am un termen de incercare de 2 ani si 6 luni si nu au trecut?
as dori sa stiu in urma obtinerii unei ordonante presedintiala favorabila care e procedura dupa? ce fac dupa ce obtin ordonanta ? cum procedez