avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate Constantin_Cristina

Activitate Constantin_Cristina

nu mi se par chiar beton.am sa revin in cursul zilei de astazi cu un citat din respetivul contract.va multumesc pentru raspuns
Buna ziua..Am fost abordata in magazinul Obor pentru a mi se prezentas o oportunitate de a castiga bani prin aparitiile in reclame.Am fost invitata la etaj pentru a mi se da mai multe detalii.la etaj mi s-au facut niste poze pentru care am dat o taxa de 70 lei,*(asa zisa taxa de inscriere).Am ajuns la o directoare care ma facut sa semnez un contract.i-am zis m-am apucat sa-l citesc,dar imi puncta dansa si imi arata cu mana ei anumite lucruri.pana la yrma ma facut sa semnez oe negandite.am dat o suna de 500 ron ca avans pentru contract urmand ca peste 2 luni sa mai dau 148euro.ideea este ca am ajuns acasa,am intrat pe net si am citit numai lucruri urate despre respectiva frirma.a-si vrea sa reziliez coontractul dar am o clauza,in care scrie ca trebuie sa platesc contravaluarea contractului .Am semnat acum o saptamana si nu m-am prezentat la sedinta foto pe care trebuia sa o am,dar nici nu am fost contactata pentru intrebari,sau alte amanunte.vroiam sa stiu daca exista vreo sansa sa rezilier=z contractgul fara a mai da diferenta de bani ,sa raman cu banii de avans pierduti dar sa nu mai dau alti bani. va multumesc!
M-ar interesa daca este o lege care spune ca trebuie sa incheiem si acest contract de colectare selectiva(ambalaje pentru reciclare) si daca este normal sa mai platim taxa suplimentara din moment ce platim 50 ron pe luna la gunoi.Exista riscul sa prumesc amenda de la garda de mediu daca nu am acest contract?
DACA ABSOLV CURSUL DE SPECIALITATE,ACOPERA SI PARTEA DE SSM SI DE PSI? SAU TOT TREBUIE SA INCHEI SEPARAT UN CONTRACT DE PSI?
Buna ziua.am infiintat o firma in decembrie si abea acum am aflat ca trebuie sa mai inchei un contract cu o firma de ssm sau ceva de genu.in curand probabil mai aflu si altele sau direct primesc un control.Cine ar avea obligatia sa ma indrume ce trebuie sa mai fac?De exemplu cine se ocupa de hr mi-a facut contractele de munca pentru angajate doar cu analizele,ca sa ma anunte dupa 2-3 luni depinde de vechimea fiecarei angajate , ca imi trebuia si foaia de aptitudini,ca altfel se considera nul contractul.
Sunt unic asociat la societatea respectiva. La gradul accentuat[de handicap] de pot obtine reduceri la impozite?
Buna ziua.Pana anul trecut in august 2013 eram incadrata la dragul accentuat si primeam o pensie de 234 ,fiind chemata la razuire in fiecare an,dupa ce mergeam la medicul ortoped pentru un referat, cu toate ca defectul meu este din nastere,resectiv la mana dreapta am doar 2 degete,mi sa schimbat gradul de incadrare de mediu si iau o pensie de aprox 30 ron lunar.in august am comisie din nou si a-si dori sa stiu daca am vreo sansa sa schimb gradul de incadrare,si daca m-ar ajuta cu ceva in ideea ca eu m-am chinuit sa fac ceva si mi-am deschis un magazin.Ma gandesc daca pot obtine niste reduceri la impozite si taxe,am facut si angajari.Nu stiu cat pot duce mica afacere cu taxele actuale,precizez ca inainte sa ma hotarasc sa fac ceva tare greu gaseam de munca. Va multumesc
va multumesc mult.da.cred ca s-au facut trei ani.m-am mai linistit.mii de multumiri
Buna ziua.Acum aproximaztiv 4ani am facut un abonament pentru a-mi luat un telefon gratis.duoa o perioada nu am mai putut plati abonamentul,si datorita penalitatilor exagerate a ajuns de la suma de aprox 350ron la 1.700ron.am sunat la cei care se ocupa cu recuperarea banilor si i-am rugat sa imi puna o rata de 200ron pt k atat imi pot permite acesti 200ron fiind singurul meu venit,in urma unei pensii de handicap.Dar mi sa spus ca trebuie sa achit minim 600ron dupa care sa dau cate 200.Lucru imposibil pentru mine tinand cont ca 600ron este jumatate din salariul sotului,si avem copil mic de 1 an,plus fact,plus mancare.cu cce as mai trai si de imprumut nu te mai imprumuta nimeni in ziua de azi.Ulterior mi sa trimes acasa saptamana trecuta o instiintare precum ca sa terminat cu incercarea de solutionare "amiabila" si ca voi fi citata in instanta.Ce este de facut?Nu as vrea sa am cazierul patat de un proces din cauza lor dar un am de unde sa le dau toata suma. VA ROG MULT AJUTATI-MA CU UN RASPUNS CAT MAI EXPLICIT SI SIGUR.VA MULTUMESC