avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate CostacheD

Activitate CostacheD

Răspuns la discuția Accident de munca?
repet : era doar un simplu clent atat
fara alte atributii
Discuție Obligat!!!!
pana la ce varsta ( varsta copilului) angajata are voie sa plece in timpul programului sa alapteze?
Buna ziua

In urma unui control la ITM am primit masura pentru ca instruirea introductiv generala a fost facuta cu o zi inainte de angajare
Va rog sa imi spuneti daca este corect d.p.d.v. legal lucrul acesta pentru ca eu stiam ca aceasta instruire se face inainte de angajare.
daca imi puteti argumenta raspunsul printr-un articol de lege...va multumesc!
Răspuns la discuția URGENT!!!
a fost greaseala de scriere...se poate interpreta si la modul de a atrage atentia asupra frazei
oricum nu cred ca o fraza scrisa cu caractere mari este foarte deranjanta :worthy:
Răspuns la discuția URGENT!!!
Eu fac parte din departamentu de resurse umane si vreau sa stiu cum sa procedez din punct de vedere legal si corect.
inteleg ca este vorba de drepturile angajatului insa conform art. de mai jos perioada se stabileste de comun acord.

Art. 25
(1) Angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), precum si concediul fara plata prevazut la art. 6 alin. (1) si art. 10 alin. (1) si (2). Perioada de acordare se stabileste de comun acord cu angajatul.

IN ACEASTA SITUATIE FIRMA ESTE OBLIGATA SA PRIMEASCA ANGAJATUL MAI DEVREME DECAT PERIOADA STABILITA INITIAL?

Răspuns la discuția URGENT!!!
Asta inseamna ca eu nu sunt obligata sa ii accept cererea de revenire din CCC inainte de termenul de 1 an? Imi puteti da vreun argument/ articol din lege?
Răspuns la discuția angajata fara acte
categoric este ilegal numai ca tu nu trebuia sa te duci sa lucrezi fara semnarea contractului de munca in prealabil
acum nu stiu in ce masura poate fi tras la raspundere pentru situatia ta
daca formularul pe care ti l-a trimis are stampila unitatii poate rezolvi ceva

in alta ordine de idei daca a procedat asa cu tine inseamna ca nu sunt seriosi si pot avea mai multe cazuri de munca la negru asa ca te poti duce la ITM sa le faci o sesizare si sigur o sa ii usture in fund :thumbup:

Succes pe mai departe si paote ne tii la curent
Discuție URGENT!!!
Buna ziua
Am o situatie a unei angajate care a fost in concediu de crestere copil pe perioada de un an...
Eu ca si angajat am obligatia sa o primesc mai devreme daca aceasta doreste sa se intoarca la servici?
Multumesc
Răspuns la discuția Cine este responsabil?
este vorba de un bar
are ca si angajati un ospatar un muncitor necalificat-spalator vase si un contabil...si el...ca administrator
La o SC cu 4 angajati (incluzand angajatorul) instruirea periodica o poate face si angajatorul?
Si angajatorului cine ii face instruirea introductiv generala si cine il consemna ca fiind apt pentru locul de munca?:((