avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1999 soluții astăzi
Forum Activitate klaus76ro

Activitate klaus76ro

romascanu a scris:


Aderarea la apel (si ea se timbreaza) se face in situatia in care (...incerc sa explic in limbaj profan) o parte nu ar declara apel, daca nici cealalta parte nu ar face-o. Ceva de genul: nu ma multumeste destul ceea ce am capatat (am cerut mai mult), dar as fi tentata sa accept si putinul ce mi s-a dat, cu conditia ca cealalta parte sa nu vrea mai mult (sa se multumeasca si ea cu ce a primit). Daca cealalta parte face apel, sunt cumva "fortata" sa fac si eu apel (aderare la apel) pentru ca altfel risc sa raman cu si mai putin spre nimic din si asa putinul ce mi s-a dat.



exista o procedura diferita intre a) calea de atac apel si b) aderare la apel ?
whitescorpion a scris:

As dori sa angajez un baiat ..este inca in liceu..are diplome pe calificari si doresc sa-l angajez cu 1 ora ca director divizie informatica
In COR am citi si scrie ca nu este obligatoriu sa aiba studii superioare.
Pot sa-l angajez pe acest post ca liceean?si care ar fi salarul de incadrare?

Va multumesc


Tin minte o faza la ITM Bacau cand voiam sa angajez un baiat pe post de tehnician retea internet si imi cereau diploma de calificare ca e tehnician...

Ei, din vorba in vorba, mi-au zis aia ca functiile de director si cea de muncitoritor necalificat sunt printre putinele pentru care nu se cere diploma de calificare; la muncitor necalificat e clar de ce, iar la director...ei bine, nu exista studii sau diplome de director..., e de ajuns sa pui o diploma de 4 clase sau de 8 clase si iti vor accepta contractul ala de munca...
Buna,
in decembrie 2007 am incheiat un contract de vanzare cumpare parti sociale la un SRL, care avea ca activitate producerea de mobila.
Contractul a fost semnat de firma mea (eu ca administrator) in calitatea de cumparator si de administratorul celeilante SC, in calitate de vanzator al partilor sociale; contractul prevede si raspunderea penala a administratorului, daca nu isi indepineste obligatiile.
Ei, banii au fost depusi cu ordin de plata din contul societatii mele in contul lui societatii lui si am dovada platii.
In schimb, partea lui de obligatie = vanzarea partilor sociale, nu a fost onorata, nu a mai raspuns la telefon, si-a mutat activitatea. Este posibil sa fie urmarit de Fisc pt neplatat impozitelor sau chiar in faliment.

Ce optiuni am eu pt a recupera banii, avand in vedere ca plata a fost facuta dar partile sociale nu au fost transmise catre mine ?

Multumesc.
Răspuns la discuția parte in proces si ore pontate
puteti sa mentionati o lege sau articol sau... unde gasesc chestia asta ?
Buna ziua,
ma intrebam daca aveti cunostinta despre cum se ponteaza zilele in care esti plecat de la serviciu deorece esti reclamant intr-un dosar contra angajatorului tau..
se poate dovedi ca reclamantul s-a prezentat la proces si nu a fost la serviciu, dar acele zile sunt zile libere cu plata, fara plata ?

multumesc.
Banuiesc ca pentru fiecare punct de lucru e nevoie de autorizatie de functionare de la Primarie, Pompieri, Directia de Sanatate Publica.
Daca cineva poate completa, eu cam atat imi amintesc.
Răspuns la discuția registre electronice
"Toti angajatori" insemnand si firmele care nu au angajati ?