avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate andrey-mihaiescu

Activitate andrey-mihaiescu

da copilul este major. cat ar costa?
Buna ziua! Cum trebuie procedat in urmatoarea situatie:propietarul unui vehicul a decedat iar inainte de deces casa si terenurile au fost trecute cu clauza unui nepot dar masina nu iar acum cei ramasi in casa nu o pot vinde. Trebuie sa deschida taxa de succesiune? Cat costa avand in vedere ca masina e o rabla de 2000 lei? Sotia traieste si are un copil. Va multumesc!
Răspuns la discuția drepturile la divort
Revin cu evolutia problemei. Din punct de vedere legal nu sa schimbat nimic, sotul in cauza are amanta, consuma mult alcool si nu participa cu nimic in educatia copiilor sau in familie. sotia sa dus cu socrul la un notar si i sa spus sa faca contract de vanzare unui copil minor iar mama sa fie tutore si poate administra casa pana la implinirea vartrei de 18 ani a copilului. In prezent sotii locuiesc in aceasi locuinta si nu au divortat, dupa semnarea acestui contract sotia il poate obliga pe sot sa plece din casa pentru ca de 1 an si ceva nu aduce un ban in casa , ba chiar ia bani de la ia? Sau ca sa poata sal goneasca trebuie sa bage divort dupa invheierea contractului? Ce ati recomanda? ce contract sa faca cu socrul ca sa poata sta linistita in casa si sa aiba grija de socri si cei 2 copii minori? Va multumesc!
Buna ziua! Am in familie urmatoarea situatie: propietarul unei locuinte are un baiat adoptat (nu are copii naturali) acesta la randul lui este casatorit si impreuna cu sotia au 2 copii minori, In decursul anilor au investit in aceasta locuinta avand acte de cumparare nora propietarului pe mai multe bunuri cum ar fi electrocasnice si moblier. Baiatul adoptat nu se mai intelege cu sotia, propietarul locuintei ar vrea sa faca acte norei lui sa aibe dreptul la locuinta, vazand ca fiul lui nul mai asculta. Poate sa faca act norei in timpul casatoriei sau trebuie sa fie divortata ca sa aibe drepturi depline, sau celor 2 copii minori. Sau daca divorteaza si se muta sa ia bunurile pentru care are acte ?
Va multumesc frumos
Buna seara! In urma cu 5 ani am cumparat un apartament la etajul 1 intr-un bloc cu 4 etaje unde locatari au construit acoperis tip sarpanta fara autorizatie. Blocul e prevazut cu acoperis tip terasa. De curand asociatia a primit amenda de la politia locala de 1000 lei care au fost pusi la plasa la intretinere de catre toate apartamentele. Legal cine trebuie sa plateasca amenda? dar daca asociatia vrea sa scoata autorizatie de constructie care costa foarte mult, e legal sa platim noi loctari? este normal ca vecini care au construit acoperisul sal dea jos si apoi toti locatari sa platim izolatia la acoperisul tip terasa ? va multumesc!
Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje si vreu si eu sa stiu cum se pot schimba usile de la intrarile din bloc care sunt din fier( sunt zgomotoase si nu sunt etanse) cu unele de termopan. Am fost la asociatie si doamna a zis sa facem tabel si sa ne ducem dupa semnaturi din apartament in apartament dar de ce eu un simplu propietar? Caloriferele de la parter au fost date jos cu peste 10 ani in urma acum eu cu un vecin ne am hotarat si am montata altele.... o treime din banuti iam recuperat de la asociatie pe o parte din materialele folosite pe care am avut chitante pe restul iam pus din buzunarul nostru( costul manoperei si al caloriferelor la mana a doua).
In plus la pierderi apa avem foarte mult cam 500 lei lunar la un bloc cu 19 apartamente, am intrat prin subsol si nu se vad pierderi cum am putea face cu problema asta. si doamna de la asociatie nu prea isi da interesul cam deloc nu se misca din barlogul ei, cei de facut?
Va multumesc1
eu voi locui la adresa unde este apartamentul in Craiova iar adresa in buletin este cea a parintilor in alt judet.
Buna ziua! De curand am achizionat un apartament prin ipoteca in orasul Craiova, eu pe buletin am adresa din alt judet, unde locuiesc parinti mei si mau luat in spatiul cand am facut ultima data buletinul. Apartamentul este pe numele meu , trebuie sa schimb buletinul in jutetul dolj sa apara in el adresa apartamentului din Craiova, si placutele de inmatriculare, certificatul masini care este inschisa pe alt judet (alta adresa)? multumesc frumos.
Buna ziua. La imprumul prin prima casa pe numele meu facut la banca pot pune propietar alta persoana iar eu sa apar la imprumut( cel care plateste ) si persoana x sa fie propietarul acelei locuinte?
Si mai am o intrebare , prin prima casa pe numele meu sa apara pe contractul de vanzare-cumparare la cumparator numele meu si al prietenei mele sa avem drepturi egale la acesta locuinta? Va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune nefacuta din 1927
Fratele bunicului cat si fratele tatalui meu nu au nici o pretentie, dar intrebam cum e mai bine si mai usor( si financiar) sa faca acum cat traieste bunica? multumesc