avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate uqadwe

Activitate uqadwe

Răspuns la discuția Angajare in preaviz
Multumesc pt raspuns, va rog sa ma indrumati spre articolul din codul muncii care prevede acest lucru.
Am primit astazi o decizie de concediere cu un preaviz de 20 de zile lucratoare conform contractului de munca.

Un paragraf mi-a atras atentia: Incepand cu data de 1.11.2017 si pana la expirarea preavizului, salariatul va fi eliberat de obligatiile de serviciu ce ii reveneau in temeiul contractului individual de munca, cu plata integrala a drepturilor salariale cuvenite.

Presupunand ca am posibilitatea de a ma angaja in cadrul altei entitati, de cand pot sa fac aceasta angajare?
E adevarat ca dupa intrarea in vigoare a NCP in cazier apar inregistrari de la inceperea urmaririi penale?

Eu nu pot sa cred ca asa ceva este adevarat.
Sunt in urmatoarea situatie :

-am doua credite asigurate, in contract se specifica faptul ca in cazul in care sunt in somaj asiguratorul plateste doua rate.
-mi-au cerut cateva acte, decizia de concediere respectiv carnetul de somaj, acte pe care le-am dus.
-au revenit apoi cu o solicatare noua cerandu-mi si o adeverinta de la locul de munca cum ca preavizul si-a produs efectele si eu chiar nu mai lucrez respectiv de la somaj cum ca sunt inca in somaj desi dosarul la banca l-am facut in 2 Martie, somajul incepand in 25 Februarie. Intr-un final au ramas doar cu adeverinta de la fostul loc de munca dar acum insista din nou pe un carnet vizat/adeverinta de la somaj pe luna aprilie.

Intre timp, am reusit sa ma angajez cu data de 4 aprilie. Le-am explicat ca indiferent de acest fapt eu nu am lucrat mai bine de o luna, urmatorul salar o sa-l primeste peste mai mult de o luna si ca nu inteleg de ce imi fac aceste greutati.

Ce as putea sa fac?

Multumesc!
Răspuns la discuția impacarea partilor
acelasi lucru este valabil si pentru cazurile de delapidare?
Răspuns la discuția Delapidare impacarea partilor NCP
Multumesc!

Exact la asa ceva ma gandeam, persoana care m-a informat de acest aspect imi spunea sa merg la un notar/mediator si sa incerc sa ii conving sa renunte la plangere, prejudiciul este unul foarte mare insa am reusit sa returnez peste 80% din el.
Iar daca reusesc acest lucru s-ar putea sa existe ca procurorul sa fie deacord cu un NUP sau macar cu o pedeapsa mult mai blanda.

Am inteles gresit?
Răspuns la discuția Delapidare impacarea partilor NCP
Multumesc pt raspuns,

totusi sper sa fie o farama de adevar, poate exista ceva proceduri noi care sa reglementeze asta.

Va rog, as mai vrea sa aud si alte opinii.
Multumesc pentru raspunsuri si pentru editarea titlului, nu imi gaseam cuvintele.

Inteleg ca temeiul legal este pentru asa ceva si pot sa sper doar sa fiu norocos si sa gasesc intelegere.
[ link extern ]

Este legal sa se intample asa ceva?

Eu mi-am completat dosarul de somaj in 2 Martie, mi-au spus de acest targ dar le-am spus ca nu pot sa merg iar raspunsul lor a fost un ridicat din umeri.
Am mai fost in 22 cred la AJOFM nu mi-au spus nimic de bursa respectiv obligativitatea acestora.

Credeti ca pot sa fac ceva?

Am fost plecat din tara intre 25-29, biletul l-am rezervat in 28 februarie.

Multumesc!
Buna,

Am inteles ca in NCP impacarea partilor pentru cazurile de delapidare poate inlatura raspunderea penala. Sau mai exact retragerea plangerii.

Este adevarat? Imi puteti recomanda va rog pasajel din lege/codul penal/procedurile noi care reglementeaza aceasta speta?

Multumesc!