avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate Angela71

Activitate Angela71

Răspuns la discuția restrictii
Va multumesc
Discuție restrictii
Buna seara , in anul 2007 fata mea de 14 ani a fost violata de un recidivist el mai a fost inchis tot pentru viol inainte de a ni se intampla noua , a fost viol si amenintari loviri i s-a dat 12 ani de catre tribunal Alba Iulia , cu fata am umblat la psiholog 1 an de zile dupa acea intamplare avea o frica in ea si la scoala mergeam cu ea ,acum el s-a eliberat vine in fiecare zi in cartierul unde locuim , intrebarea mea e daca i se poate da restrictie de a mai veni in cartier ? Ne putem astepta la orice din partea lui va rog sa imi da-ti un raspuns
Buna ziua , sunt divortata din 2011 eu am ramas cu copii in apartament si fostul lucreaza in germania din 2010 nu a mai locuit in acest apartament vreau sa fac partajul intrebarea mea este daca pot face fara el ?Am o sentinta din germania cu privire la pensia alimentara este de anul trecut sa decis in aceea sentinta sa de-a copiilor lunar 400 euro si din urma 14 800 euro de 1 an si 4 luni el na mai trimis nici un cent copiilor spunand acol la cei din germania ca nu lucreaza , eu stiu ca lucreaza pentru ca a mai dus cativa oameni la munca acol intrebarea este daca se poate pune in aplicare sentinta de acol si aici in romania sau cum as putea sa rezolv prob;lema tinand cont ca sunt cu pensie de boala si copii in liceu ma descurc greu. Va multumesc !
Răspuns la discuția Pensia alimentara din strainatate
Multumesc !
Răspuns la discuția Pensia alimentara din strainatate
Buna , Am depus dosarul la ministerul justitiei in 2013 cand aveam 4 minori , in germania s-a judecat eu nu am fost acol , am avut avocat din oficiu , s-a terminat procesul in octombrie iar s-a calculat din 2014 din luna august sa se modifice suma de 45 lei de copil cum s-a stabilit in rom in 200 euro de copil , s-a luat in calcul numai la cei doi copii care mai sunt la liceu .Dupa cate stiu acol nu ar avea ceva pe care sa i se puna sechestru doar aici pe apartamentul unde suntem amandoi proprietari ptr ca nu am facut partaj .Va multumesc
Buna seara . Sunt divortata si tatal copiilor lucreaza in Germania , am cerut marirea pensiei alimentare iar saptamana trecuta am primit de la tribunalul din Frankfurt decizia pentru marirea pensiei alimentara in germania , am avut avocat din oficiu , s-a decis sa imi de-a o restanta si lunar cate 200 euro ptr copil , el spune ca nu o sa trimita nimic si ca nu-l poate obliga nimeni sa trimita bani la copii, Ce trebuie sa fac acum sa se puna in aplicare ?Va multumesc !
Răspuns la discuția Evacuare
Va multumesc !
Discuție Evacuare
Buna ziua , va rog sa imi da-ti un raspuns , in urma cu 6 ani parintii mei au decedat ,suntem 8 frati , am facut succesiunile dupa decesul lor , unul dintre frati a lasat sa locuiasca un nepot (adica baiatul surorii ) acol in apartament dupa un timp i-a facut si buletinul pe adresa apartamentului , nepotul ne tot spunea sa nu-l vindem cu motivul ca vrea el sa-l cumpere , au trecut atatea ani el nu lucreaza , intretinerea nu o plateste , chiar ia spus o sora sa isi plateasca apa ptr ca nu a platit de 10 luni si atunci acest nepot a inceput sa o injure si sa-i adreseze cuvinte jignitoare , cum putem sa-l scoatem de acol pe acest nepot el ne tot spune ca nu putem sa-l scoatem pentru ca el are mutatia pe acel apartament ,mentionez ca nici mama lui numai vrea sa-i cedeze partea ei din acea succesiune pentru ca a amenintat-o si a injurat-o, va rog daca pute-ti sa ne ajutati cu un raspuns, va multumesc
Răspuns la discuția apartament cu mostenitori
Va multumesc !
Buna seara , mama mea s-a recasatorit ,impreuna cu acel barbat au cumparat un apartament , mama avea 4 copii din prima casatorie si barbatul acela tot 4 copii din prima lui casatorie , in 2010 mama mea a decedat la 3 luni dupa ea a decedat si sotul ei , s-au facut 2 succesiuni dupa moartea batranului avem fiecare certificat de mostenitor.Sora mea vrea sa doneze partea ei ce i se cuvine prin succesiune baiatului ei care in prezent locuieste in acel apartament pe motiv ca are mutatie in buletin acol, acest baiat nu are banii pentru al cumpara atunci cum trebuie sa procedam caci ceilalti vor sa-l puna in vanzare acest apartament dar ne incurca sora si nepotul , iar nepotul spune ca nu-l putem da afar de acol pana nu-i expira buletinul . Poate sora mea sa de-a partea ei fiului ei ? Trebuia facut si partaj ? Si daca sora mea i doneaza partea ei cum trebuie sa procedam ? Va multumesc