avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate anda_bebeko

Activitate anda_bebeko

Discuție Taxa de mediu
Buna seara,

Vreau sa cumpar o masina, iar proprietarul mi-a spus ca masina are taxa de mediu platita si nerecuperata. Cum se procedeaza? Trebuie sa mai platesc taxa de mediu?
Răspuns la discuția Lichidare
Dar dat fiind faptul ca doar de la angajatorul X mi-am dat demisia, angajatorul Y concediindu-ma, nu pot primi somaj? La data incheierii preavizului ambii angajatori trebuiau sa-mi achite drepturile salariile aferente perioadei si banii corepunzatori zileleor de co neefectuat?
Discuție Lichidare
Buna ziua,

Pana la data de 17 iulie am fost angajata cu 8 ore/zi la angajatorul X, dupa aceasta data semnand un act aditional la CIM prin care am fost angajata cu 2 ore/ zi de catre angajatorul X si cu 6 ore/ zi de catre angajatorul Y. La data de 8 septembrie CIM cu angajatorul X a incetat ca urmare a demisiei mele, iar angajatorul Y mi-a inmanat o decizie de incetare a CIM cu data de 1 septembrie. Pana in momentul de fata nu am primit fisa de lichidare de la niciunul dintre angajatori. Este normal asa ceva? De la angajatorul X nu am primit nici macar salariul aferent lunii august( pe care ar fi trebuit sa il primesc la data de 15 septembrie).Precizez ca la data incetarii CIM aveam zile concediu de odihna restante. La momentul incheierii preavizului nu trebuia sa primesc o fisa de lichidare si banii corespunzatori zilelor lucrate si zilelor de concediu de odihna restante? O sesizare la ITM ar fi de vreun folos? As putea beneficia de somaj in cazul acesta?
Discuție angajare
daca ma angajez la o companie cu norma intreaga dar la care activitatea nu trebuie prestata la sediul firmei ci are aspect mai degraba de job part-time, pot sa ma mai angajez in paralele si la alta companie cu norma intreaga dar la care sa prestez activitatea la sediul firmei conform unui program stabilit prin CIM?
Răspuns la discuția CO neefectuat
numarul de zile de CO/an negociat in CIM este de 21 zile.
Răspuns la discuția zile libere casatorie
si dat fiind faptul ca la 1 oct se face angajarea, iar pe 27 0ct este cununia, as putea apela la CO? am dreptul la vreo zi?
Răspuns la discuția zile libere casatorie
ce reprezinta CCMN?
buna ziua,

daca ma angajez cu data de 1 octombrie, iar la data de 27 octombrie ma casatoresc, pot sa imi iau cele 5 zile libere pt casatorie? angajatorul poate sa imi refuze cererea pt cele 5 zile libere? se pot da mai multe/mai putine zile libere in acest caz? este vreo regula, zilele trebuie luate inainte de nunta sau dupa sau cum?
va multumesc!
Discuție CO neefectuat
buna ziua,

de la data de 13 mai 2011 sunt angajata la angajatorul X cu norma intreaga, cu salariul brut 880 lei, iar din 17 iulie 2012 contractul s-a modificat, fiind angajata cu 2 ore la angajatorul X( 220lei salariu brut) si cu 6 ore la angajatorul Y (660 lei salariu brut). in anul 2011 am beneficiat de 5 zile concediu odihna, iar in 2012 de 10 zile. la data de 8 septembrie, ca urmare a demisiei, contractul de munca inceteaza. cati bani ar trebui sa primesc pt zilele de concediu neefectuat? cum se calculeaza?
va multumesc!
Din data de 13 mai 2011 sunt angajata a firmei X, Bucuresti cu norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8ore/zi, 40ore/saptamana; repartizarea programului de lucru se face in ture de 12ore/zi cu 36ore libere. De la data de 17.07.2012 mi s-a facut angajare cu 2 ore/zi pentru X si 6 ore/zi pentru Y, Piatra Neamt ( firma care colaboreaza in franciza cu X). Suntem doua angajate la punctul de lucru din Piatra Neamt. Programul de lucru atunci cand una dintre anagajate este in concediu de odihna este de 8 ore/zi de luni pana vineri. Problema e ca eu mi-am dat demisia si momentan sunt in preaviz, iar simultan colega mea si-a luat concediu de odihna. Am inteles ca in preaviz se lucreaza jumatate de norma. In cazul acesta cum trebuie procedat? Trebuie ca atata timp cat colega mea e in concediu de odihna sa lucrez 4 ore/zi, iar la revenirea colegei sa lucrez 6 ore/ zi? Trebuie sa fac o cerere pentru a lucra jumatate de norma in timpul preavizului? Angajatorul poate sa imi refuze dreptul de a lucra jumatate de norma/ zi in perioada preavizului?
In anul 2011 am avut 5 zile concediu odihna din cele 21 zile prevazute de contractul de munca, iar anul acesta am avut 10 zile. Am inteles ca ar trebui sa primesc niste bani pentru zilele de concediu de odihna restante. Cum ar trebui procedat?
In cazul in care vreunul dintre angajatori nu-mi achita sumele datorate, ce se poate face? Cum trebuie procedat cu fisa de lichidare? Fiecare angajator trebuie sa imi dea cate o fisa de lichidare? Daca de exemplu, angajatorul Y se achita iar angajatorul X nu, cum trebuie sa procedez? Pot sa nu semnez fisa de lichidare a angajatorului X desi inceteaza CIM?
precizez ca noi aici punem bilete "pe datorie" si trecem intr-un caiet datornicii( situatie impusa de angajatorul Y si de care X nu are cunostinta). Daca as trece suma pe care angajatorii mi-o datoreaza ca fiind datorie a unui client, ce urmari legale ar putea avea fapta mea? As putea fi acuzata de delapidare? Avem zilnic minus in casa din cauza acestor datorii, deci ma gandesc ca daca angajatorul ar vrea sa ma acuze de delapidare ar putea sa o faca fara ca eu sa sustrag vreo suma din casa.
Ca o "asigurare" am copia caietului cu datorii, plus lista cu CNP-uri, serii si numere ale actelor de identitate ale unor persoane pe care angajatorul Y ne-a dat-o pentru a completa biletele castigatoare fara a solicita actul de identitate a posesorului biletului castigator, desi procedura standard presupune solicitarea actului de identitate.
Va multumesc!