avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate dragosducu

Activitate dragosducu

la lotizare singura parcela care poate sa imi revina si e fara constructi pe ea este oarecum in planul 2 adica nu la asfalt cum au ceilanti 2 parati din dosar care si au facut case pe teren ci pe o ulita laterala . Pot sa cer suplinentar ceva teren in plus in compensatie??
Discuție sulta
sunt cu sora mea sunt intr-o diviziune pe casa batraneasca Ea locuieste acalo din 1990 eu m-am mutat din 1975 Fireste a investit ff multi bani in ea dar in instanta ca raspuns la intampinare a precizat punctual ca a investit in casa 10000 lei NU ne-am inteles asupra sultei si instanta a nominalizat un expert Cum va proceda el ?va evalua casa si va scade valoarea de 10000 ?pe care sora mea sustine ca a investito sau va face el aprecierea asupra valoarei investitiei
Răspuns la discuția Ieșirea din indiviziune
Chiar daca ieșirea din diviziune se face in instanță??
Sora mea a investit in casa bătrâneasca Eu am introdus taxa de succesiune La ce valoare va fi evaluata
sunt intr-o succesiune iar frati si surorile mele in numar de 7 refuza sa mi dea certificatele de nastere si casatorit pt tribunal Am scos certificat de grefa Unde ma adresez??NU mai stiu sigur nici datele de nastere ale fratilor
Acum 5 ani mi-a venit de plata 10 rovinete Am plătit 3 restul le-am contestat in instant dar nu m-am prezentat si am pierdut Acuma mi sa pus blocare pe conturi Ce sa fac??
LIVIU NISTEA a scris:

De la Oficiul de Cadastru v-au dat tot titlu de proprietate ?

Da
Vreau sa fac succesiunea dupa mama (cea dupa tata fiind facuta in 86) si de la primarie mi as dat un titlu de propietate cu 4300 m2 iar de la Oficiu de Cadastru cu 5800 m2. Mentionez ca amandoua sunt emise in aceias zi si au acelas numar de inregistrare dar semnaturile Prefectului si a secretarului difera vadit.Care este valabil??
Nu pot sa scot anexa24 pentru ca fratii mei nu vor sa mi dea certificatele de nastere MentioneZ ca ei nu doresc sa faca succesiunea pt. ca au deja case pe pamantul parintilor Eu sunt singurul care nu am Ce e de facut?
Discuție taxa sucesiune
suntem sapte frati si parinti nostri au murit acum 25 ani Nu am facut succesiunea Se mai poate face ceva ?Mentionez ca 2 frati si-au facut case pe pamantul parintilor fara acte si o sora sta in casa batraneasca restul in alta parte Mie nu mi-au dat voie sa-mi fac casa pe motiv ca "ne ingramadim"Poate invaca UZU CAPIUNI cerand succesiune dupa 30 ani