avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate florentin86

Activitate florentin86

Buna seara, sunt posesorul unui teren atribuit gratuit de primarie pentru tineri, prin contract de comodat la fel ca si vecinii mei, am inteles ca trebuie sa fac un act notarial cu vecinul daca apropii casa cam la 1 metru de hotar, prin absurd, daca vecinul nu-si construieste casa in termenul legal, pierde terenul si i se va atribui unui alt tanar, prin urmare, daca vecinul meu cu care am semnat actul notarial pierde terenul, acesta ramane valabil in continuare? Adica sa nu ma trezesc ca vine un alt proprietar si sa se ridice cu pretentii ca am casa construita prea aproape de el
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Stare de alerta - forta majora
Ma refer daca inca sunt obligat sa returnez avansurile

BX a scris:

In acest caz nu este necesara o modificare de tarif.

Răspuns la discuția Stare de alerta - forta majora
Buna ziua, ma refer la returnarea avansurilor, in contract eu nu specific numar de persoane pentru ca nu ma intereseaza, fac acelasi lucru si la 10 si la 1000

BX a scris:

Pai cum v-ati inteles la plata serviciilor dvs ? Daca aceasta a fost bazata pe un calcul in functie de nr. de persoane, atunci da, trebuie sa adaptati proportional tariful. Atfel, daca dvs taxati in functie de suprafata de acoperit, nr de ore de lucru sau nr. total de ore video/de fotografii, atunci nu mai este necesara adaptarea tarifului.

Buna ziua, se poate ca un parinte ce detine mai multe proprietati, sa treaca totul pe numele unui singur copil fara acordul celuilalt?
buna ziua, sunt prestator de servicii video la evenimente, desi iau taxe mici de rezervare data (avansuri) ele se strang, si cum am fost nevoit sa le returnez pana acum, va intreb daca sunt nevoit sa le returnez in continuare daca clientul vrea sa faca evenimentul cu 100 de persoane iar legea il limiteaza la 50 la restaurant de exemplu sau alt numar Eu in contract nu am specificat numar de persoane cum face restaurantul deci eu pot presta si doar cu mirii de ex Multumesc frumos! Astept cu interes raspunsul dvs
Buna seara, sunt in posesia unui teren intr-o zona plina de loturi de teren in care abia se incep constructiile, am construit cu autorizatie un gard din placi de beton, prefabricate, am convenit cu vecinul stanga, vecinul dreapta si vecinul din spate sa fie amplasat fix pe hotar, acum vine problema din partea vecinului din spatele vecinului meu din stanga cu stalpul de gard, mai precis vecinul din coltul stanga, cum ca stalpul de la gardul meu ii intra in proprietate cu 3-4cm, stiu e absurd, dar omul spune ca ma da in judecata :) Ii intra pentru ca acel stalp e de beton, iar el acum trebuie sa se lege de el pentru a-si construi gardul lui si nu-i convine ca el face gard din plasa :) Ma poate da in judecata pentru lucrul asta? Stalpul este pus fix in locul precizat de primarie, ca punct comun pentru toti, dar na fiind de beton nu din teava asa cum voia el intra pe hotarul tuturor vecinilor....
Ar fi destul de nasol sa trebuiasca sa daram acels stalp de beton prefabricat si sa-l mut, asa as da peste cap tot gardul...
Unii sunt facuti sa fie contra la orice Va multumesc frumos pentru raspunsuri
Buna ziua, astazi am intrat in posesia unui teren gratuit de la primarie in baza legii 15/2003, in contractul de comodat nu specifica, dupa ce fac constructia si dupa ce eu si sotia nu o sa mai fim, terenul (si casa normal) se mostenesc mai departe copiilor?
Am inteles ca trebuie sa predea gestiunea cuiva si nu are cui

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

omul e salariat, isi poate da demisia in orice moment. Nu e treaba lui sa-si gaseasca inlocuitor.

Buna seara, avem in bloc un administrator batranel care vrea sa renunte la functie pt ca toata lumea ii sare in cap iar el nu se mai simte apt, blocul nu are comitet, a incercat de doua ori pana acum sa faca adunare generala si nimeni nu s-a prezentat, cum poate sa renunte la functie? Toata lumea trage de el dar nimeni nu vrea sa-i preia functia
Discuție Succesiune
Buna seara, o intrebare mai putin obisnuita am si eu si va rog mult sa ma ajutati, urmeaza sa intru in posesia unui lot de teren gratuit de la primarie, acele loturi prin programul “loturi teren pt tineri”, eu avand domiciliul in acea localitate, sotia si copilul nu.
Eu avand un job mai riscant pun raul inainte si avand in vedere ca o sa cheltuim toate economiile noastre pt construirea unei case pe acel teren, in caz de doamne fereste, copilul si sotia raman in continuare proprietari? Stiu ca acele terenuri raman tot timpul in custodia primariei, chiar si dupa construirea casei. Stiu ca ele revin primariei in caz ca nu se respecta termenele dar vreau sa stiu daca revine primariei si in caz de acel doamne fereste, stiu ma gandesc prea departe, dar o sa cheltuim totul acolo si imi pun intrebari :)