avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate infolegi

Activitate infolegi

Cum se calculeaza plata concediului medical in perioada de somaj ?
In hotarare se preciza ca se interzicea pers fizice si juridice sa racoleze turistii de pe domeniul public , gari , statii de autobus in scopul de a le inchiria ulterior acestora spati de cazare .
Se poate contesta o hotarare la tribunal in cazul in care persoana care vrea sa conteste nu este implicat direct . Este vorba despre o hotarare pe plan general privind interzicere unor activitati comerciale , turism stradal etc.
1. In cat timp este obligatorie comunica procesul verbal de sanctionale ?
Mentionez ca la masina nu am gasit la respectiva data nici un proces de amenda .
2. In cat timp se prescrie respectiva amenda .
Răspuns la discuția TVA la vanzarea unui teren ?
In Cf este trecut teren arabil in intravilan si nu are certivicat de urbanism. Ulterior vanzari acest teren se trece pe noul proprietar ca si teren intravilan in Cf dupa care acesta isi va scoate certificat de urbanism pentru constructie .
Am primit o amenda de parcare cu confiramre de primire pe posta din partea administratiei imobiliare. As vrea sa stiu cum pot proceda in acest caz deoarece la data respectiva autoturismul nu a fost condus de mine ce de o alta persoana .

In principiu in cazul acesta pot sa nu platesc amenda sau oricum respectivii o vor trece pe rolul meu la impozit.
Cum pot ei sa emita o amenda din moment ce nu au certitudinea ca am fost eu conducatorul autoturismului la datas respectiva.
Se percepe Tva la vanzarea unui teren intravilan sau mai multe trenuri printr-o singura tranzactie? Sau cum se procedeaza mai exact.
Se poate face executarea silita a unui autoturism in cazul i care exista un contract de comodat cu o alta persoana. SAU UN IMOBIL DACA ESTE INCHEAT UN CONTRACT DE MANDAT INTRE PROPRIETARUL CLADIRII SI O ALTA PERSOANA.

Mentionez ca executarea silita ar trebui sa se faca pentru recuperarea unei creante ( credit de nevoi personale )
Este posibil ca administratia local sa monteze urmatoarel indicatoare pe o strada cu sens unic cam de 5 m latime : oprirea interzisa , interzis peste 3,5 tone.

Precizes ca pe respectiva stada sunt proprietati ale unor oameni care conform respectivelor reglementari nu isi mai pot parca masina in fata casei in cazul in care trebuie sa vina acasa de la servici repede pentru ca a unitat ceva ! Asta ar insemna ca de fiecare data cand vin acasa sa bag masina in curte iar toamna cand ar trebui sa ma aprovizionez cu lemne ar trebui sa descarc lemnele din camion in capatul strazii si de acolo sa le purtam pana acasa cu caruciorul ca doar accesul este interzis vehicolelor peste 3,5 tone.
Da persoana fizica nu poate impune prezentarea documentelor dar operatorul ca si oricare operator are obligatia prin lege de a afisa la vedere toate atoriazatiile necesare : de functionare , de la ansv, isu , itm etc. iar in cazul in care locatari asociatiei de locatari nu au semnat ca sunt deacord cu deschiderea activitati in blocul lor nu vad cum a primit autorizatie legala de functionare de la primarie pentru acel puct de lucru . Poate administratorul a facut un tabel cu locatari si a semnat el in locul lor dupa care si-a primit spaga de la proprietarul patiseriei iar locatari au cazut de fraieri. In cazul in care v-ati dat acordul scris inseamna ca prin acel acord ati luat la cunostinta de toate dezavantajele si avantajele. MAI STIU EU PE UNI CARE TOT ASA AU SEMNAT CA SI PROSTI CA AU RAVNIT LA NISTE CASEROLE CU PRAJITURI IAR MAI APOI AU TREBUIT SA SUPORTE GALAGIA INFERNALA PE CARE O FACEA MALXORUL UNUI LABORATOR DE PATISERIE DE LA 6 DIMINEATA PANA NOAPTEA LA 1 DE AVEAI SENZATIA CA ISI IA BLOCUL ZBORUL . Daca ati semnat insemna ca nu prea mai aveti multe de facut !