avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate alexiastefania

Activitate alexiastefania

Bună ziua!
Locuiesc în casă părinților soțului.meu de 40 de ani.
Soțul a decedat anul.trecut.
Întrebare: dupa acesti 40 de ani in care am.locuit/ investit in casă doar eu si sotul..as putea face succesiunea fara surorile si fratele defunctului?
Au si ei drepturi la.mostenire?
Multumesc.

Discuție Abandon minor
Bună seara!
Tatăl si mama sunt separați dar nu divorțati. Au hotărât verbal..că minorul va sta o lună la.mamă..o lună la.tata.
Având în vedere că mama.va lucra o lună în străinătate și o lună va sta acasă..exista posibilitatea ca ea să fie acuzată judiciar de abandon?
Mulțumesc mult
Bună seara!
A dat o declarație notarială precum.ca nu are nici un fel.de pretenție.
In caz că moare mai este valabilă?
Succesiunea inca nu a fost dezbătută.

raluk0207 a scris:

Nu exista procura de renuntare.
Daca a lasat procura, inseamna ca a acceptat succesiunea si ca ramane mostenitoare.
Cititi-o cu atentie.

Pentru renuntare la o mostenire se da declaratie (nu procura)
Unde a facut procura?

Bună ziua!
O mătușă mi-a trims o procură notarială de renunțare la.succesiune.
In caz că decedează, mai are valabilitate procura sau la.momentul acela va fi nevoie de o altă procură din partea copiilor dumneaei?
Mulțumesc mult!
La.notar mi s-a cerut printre actele fraților si descendeților tatălui meu și certificatele.de deces al.parintilor lui.
Nu inteleg relevanța acestor certificate...dat fiind că au decedat prin 1970, iar apartamentul este luat în timpul căsătoriei cu mama in 1982.
Bună ziua!
Mama are un apartament cumparat in timpul căsătoriei cu al doilea soț.
Acesta a decedat acum.cativa ani.
Anul.acesta trebuie deschisă succesiunea.
Exista frați ai tatalui meu vitreg sau descendenți ai acestora care trebuie sa participe.
Rugămintea mea este sa imi.spuneti concret ce acte sunt necesare...deoarece am.fost la.trei notari până acum.si am primit trei păreri diferite.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția termen limita succesiune
Mulţumesc frumos pentru răspuns. Mai am o întrebare. Dacă eu deschid succesiunea,în calitate de cea mai apropiată rudă,totuşi dacă ar apărea o altă rudă prin absurd deşi teoretic nu este posibil,ar mai avea drept la moştenirea în speţă,după un an de la dezbaterea succesiunii? Vă mulţumesc.
Bună seara!
Am avut un văr primar care a decedat în noiembrie 2017.Nu a fost niciodată căsătorit ,nu a avut copii,părinții au decedat de foarte mult timp. Singura rudă apropiată sunt eu. Vă rog să-mi spuneţi dacă există o perioada limită în care să se poată solicita succesiunea in cazul în care,ar apărea rude îndepărtate? Vă mulţumesc anticipat.
Discuție taxa auto
Buna ziua.
Am castigat procesul pentru recuperarea taxei auto in anul 2015 si in urma hotararii definitive am primit esalonat primele doua rate din taxa, urmand sa mai primesc inca trei. Stiu ca s-a abrogat legea pentru recuperarea taxei, dar fiind vorba de hotarare definitiva, ma incadrez si eu sau nu? Mai exista vreo sansa sa-mi recuperez restul de bani?
Va multumesc.
Buna ziua. Am o hotărâre judecătorească definitivă din 2015 in urma careia am recuperat din taxa auto primele doua rate.Mai am de recuperat inca trei rate, dar cei de la fisc mi-au spus ca s-a abrogat legea incepand cu acest an. Întrebarea mea este:dacă am hotarare definitivă, mai am vreo șansă să recuperez banii ?Vă mulțumesc.