avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate denadai

Activitate denadai

Buna ziua. Am cumparat in septembrie un apartament de la fostul meu partener de viata cu care nu am fost casatorita,El a ales sa plece. Acum s-a gandit ca mai vrea bani si ma ameninta cu proces. Ce poate sa faca si cum sa procedez eu. Mentionez ca bani i-am dat in fata notarului si a semnat fara nici o pretentie.
Buna seara.Am vandut un apartament care are si boxa.Problema e boxa pentru ca in cadastru intocmit in 2000 scrie ca are 12 mp,in actul de vanzare nu scrie dimensiunea .Boxa e mai mica, are 6 mp.Acum noul proprietar imi cere boxa de 12 mp. Ce pot face? Eu nu am stiut ca in cadastru sunt trecuti 12 m.
Multumesc.
buna ziua,
sunt absolventa cu licenta data anul trecut la o universitate de stat, unde am fost 2 ani in regim bugetat si unul la taxa. anul acesta am fost admisa la universitatea de medicina in regim bugetat. la inscriere mi s-a spus ca pot fi la buget daca achit contravaloarea taxei de la prima facultate. la prima facultate mi s-a spus ca nu pot face asta petru ca metodologia nu este gata. m-am intors la medicina si mi-au spus ca in acest caz trebuie sa platesc taxa in primii 2 ani la medicina pt a echivala anii de la prima facultate, iar astazi am primit alt raspuns de la secretariatul universitatii de medicina: trebuie sa achit toti anii la medicina pentru ca am licenta data la prima facultate.
am citit ordonanta si nu este precizat absolut nimic despre existenta sau inexistenta unei diplome de licenta.
care este situatia reala?
Buna ziua,

Am o problema legata de succesiune la care am nevoie de ajutorul vostru. Noi suntem 7 frati, tatal nostru a murit acum 10 ani, iar mama acum o luna. Doi dintre frartii mei nu vor sa participe la succesiune. Cum se poate proceda in acest caz? Este posibil sa se faca succesiunea fara acordul tuturor fratilor?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția demisie
Multumes pentru raspuns.
Discuție demisie
Buna seara.Am o problema foarte grava,cred.
Sunt functionar economic,adica am fost pana azi la ora 4.30 cand m-a chemat directorul in biroul lui si mi-a zis ca de maine sa nu ma mai prezint la servici.
Pur si simplu. L-am intrebat care este motivul si a sustinut ca patronul(italian) a zis "la timpuri noi,oameni noi' .Asta a fost tot.Ce sa fac? As dori tare mult sa-mi recomandati un avocat specializat pe legislatia muncii.Mentionez ca dosarul meu este curat.
Va mutumesc