avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate ggina

Activitate ggina

As dori sa ma ajutati cu inregistrarea contabila corecta pentru arierate achitate de primarie ca si ordonator principal de credite.Mai concret noi suntem o scoala pentru care primaria a achitat confor OG 3/2013 arieratele existente la data de 31.01.2013.Cum inregistrez in contabilitatea mea acest lucru?Cum scad datoria fata de furnizori ?401 la ce cont?
Răspuns la discuția Incompatibilitate
multumesc pentru raspuns.dar astazi am primit de la inspectoratul scolar dispozitie sa completam pana in data de 30.05.2013,declatatia de avere sub pretextul ca indeplinim functii de conducere si ca trebuie sa depunem aceste declaratii.As vrea sa stiu daca ma aflu in incompatibilitate ,fiind si asociat unic in cadrul unei firme de contabilitate?
Un contabil sef dintr-o unitate de invatamant de stat poate fi si administartor de societate de contabilitate si expertiza contabila?
Răspuns la discuția poprire trimisa de CAR
multumesc!
Răspuns la discuția poprire trimisa de CAR
dar care este baza legala ,fiinca spun ca ma vor da in judecata!

Răspuns la discuția poprire trimisa de CAR
somatie de plata,semnata de presedinta CAR
buna ziua!Am o salariata pentru care am primit o somatie de plata din partea unui C.A.R ,nu si-a achitat ratele rezultate dintr-un imprumut.Cum procedez ,ii fac poprire pe salariu in baza acestei somatii de plata?
Buna Ziua! Sunt contabil la o gradinita si ma confrunt cu urmatoarea problema e terenul din curtea gradinitei avem o constructie a unei societatati comerciale,pentru constructia amplasata pe acest teren societatea comerciala trebuie sa plateasca lunar o chirie ,s-a incheiat in acest sens un contract de inchiriere(pentru anul 2012) in luna martie in baza unui acord emis de Primarie,in acest acord este specificat faptul ca daca chiriasul nu plateste la termen chiria respectiva acordul inceteaza(termen de plata 25 ale lunii),in contractul de inchiriere se specifica ca daca una dintre parti nu respecta obligatiile contractuale contractul se rezilieaza.Pentru neplata i-am calculat si penalitati de intarziere,i-am trimis notificari de plata,spun acest lucru deoarece chiriasa noastra nu si-a respectat obligatiile din contract emis pe baza acordului Pimariei - nu a platit decat o suma foarte mica din chiria respectiva ,eu i-am emis facturi pentru chiria lunara cat si pentru penalitati.Am instiintat Primaria in legatura refuzul chiriasei de a-si plati debitul din chirie si penalitatile,i-am rugat sa ne sprijine in recuperarea datoriei de la chiriasa respectiva,dar dumnealor imi spun ca nu ma pot sprijini in recuperarea sumei ,si ca trebuie sa ma adresez organelor abilitate.Din luna iulie nu am mai emis facturi pentru chirie si nici nu i-am mai calculat penalitati.Am trimis la Inspectoratul scolar la compartimentul juridic o adresa in acest sens dar nu am primit nici un raspuns.Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa fac in continuare:M-ai emit facturi pentru chiria afrenta lunii august,mai calculez penalitati,cum recuperez datoria neincasata,cui trebuie sa ma adresez?Chiar nu mai stiu cum sa procedezMai emit in continuare facturi,mai calculez penalitati,mai emit notificari de plata,contractul se rezilieaza?Va multumesc
bejtanasescu a scris:

textul de lege nu face distinctie
va mai intreb poate...
este incheiat a notar ?


nu este incheiat nici la notar,dar intre insitutie si societatea comerciala
nu am inregistrat la administratia financiara contractul,Trebuia inregistat daca suntem institutie de invatamant