avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate jhonyqz

Activitate jhonyqz

Buna ziua,statul poate da un teren in folosinta pe perioada existentei constructii unei persoane,dar sa vanda terenul altei persoane?
Răspuns la discuția Terenul aferent blocului
Adica cu alte cuvinte daca nu mai e blocul proprietarii au drept de proprietate (in comun) asupra terenului?
Răspuns la discuția Terenul aferent blocului
Da aveti perfecta dreptate,eu m-am exprimat gresit in sensul in care eram f interesat sa aflu daca terenul pe care este construit blocul este proprietatea ascociatiei de locatari sau a statului,avand in vedere ca in contractul facut pe timpul comunismului scrie ca terenul de sub bloc e al statului,si ma gandeam ca a aparut intre timp o lege care sa reglementeze si treaba aceasta
Buna ziua,as dori sa va adresez unrmatoarea intrebarea: Daca am cumparat un apartament intr-un bloc pe vremea comunismului,si in contract scrie ca terenul aferent blocului e proprietatea statului,insa proprietarul apartamentului are drept de folosinta,acest drept de folosinta se transforma in drept de proprietate dupa o perioada de timp si daca nu,cum pot cumpara proprietarii apartamentelor terenul aferent blocului pe cote parti bineinteles,caci normal asa ar fi sa fii proprietar si pe teren. Mumtumesc...
Răspuns la discuția Pamantul aferent blocului
chiar nimeni nu are idee de aceasta problema?
Răspuns la discuția Pamantul aferent blocului
La cel pe care este ridicat blocul
Răspuns la discuția Pamantul aferent blocului
Buna ziua,ma puteti lamuri va rog in legatura cu pamantul aferent blocului,in sensul ca acesta apartine proprietariilor imobilului,fiecare avand o cota parte din pamant sau nu apartine lor,si daca nu cum pot intra in posesia acestuia.Va multumesc
La terminarea facultatii scrie pe diploma daca este la zi sau la frecventa redusa?
Răspuns la discuția Terenul de sub bloc
Astept pareri in continuare.va multumesc