avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate blije

Activitate blije

Buna seara!
In anul 2012 am primit o condamnare cu suspendare de 2 anii cu termen de incercare pe 3 anii , pentru furt calificat. Ulterior au fost descoperite si alte fapte savarsite de mine pana in anul 2012 pentru care nu am fost inca judecat ci am fost doar audiat la parchet. Aceste fapte fiind trafic international de doguri, calauzirea unor persoane peste frontiera statului, care nu sunt cetatetnii UE, aderare la un grup infractional , trafic de persoane si frauda informatica.

In prezent am primit o oferta de munca in strainatate cu un salariu de 7000 Euro pe luna. Intrebarea mea este daca pot parasi tara in cazul in care nu am primit nici o instiintare in acest sens ci doar la procuratura mi s-a spus sa comunic orice schimbare de adresa pe o perioada mai mare de 3 zile ?
Buna ziua!

As dori sa deschid pe youtube un canal pe care sa postez farse care le voi face pe viitor daca acest lucru nu este ilegal.

In speta ma intereseaza sa fac farse amuzante unor persoane necunoscute , in locuri publice ( farse la limita bunului simt si fara pic de obscenitatii) si as dori sa stiu daca acest lucru este sanctionat de lege in orice mod ?
Răspuns la discuția Drepturile minorului
Eu ai cunosc foarte bine parintii si stiu prin ce trece momentan. De 6-7 lunii de zile aceiasi poveste zilnica in viata ei. Mai nou s-a ajuns si la loviri cea ce ma deranjeaza. Intrebarea mea este daca pot fi pedepsit legal si care ar fi procedele ca ea sa stea legal la mine?
Buna ziua! Ma numesc Marius. Sunt impreuna cu o fata de un an si jumatate, ea fiind minora in varst de 16 si jumatate. Parintii ei nu sunt de acord cu relatia noastra. Eu am 20 de ani si am avut un trecut cu multe conflicte cu legea. In prezent am o suspendare de 2 ani si jumatate. In urma cu cateva zile prietena mea a avut niste certuri mai grave in familie , iar parintii i-au retinut telefonul si orice mujloc de comunicare cu mine. Ea in prezent doreste sa se mute la mine. Eu am servici destul de bine platit si o pot intretine si ajuta sa isi continue studiile. As vrea sa sti ce trebuie sa fac pentru ca ea sa se mute legal la mine , dar si daca pot fi pedepsit de lege pentru asa ceva.
Răspuns la discuția Pedeapsa fals de moneda
Pedeapsa anterioara este de 2 ani cu termen de incarcare pe 4 ani.
Buna ziua!
In urma cu 2-3 anii am fost intr-un grup care se ocupa cu fals de moneda.
Ulterior am primit o pedeapsa de 4 ani cu suspendare pentru furt calificat, eu inaintea acestei pedepse retrangandu-ma din activitatii infractionale.
Anul acesta cei de la DIICOT au preluat firul gruparii care facea banii falsi , chemanduma si pe mine la audieri cu privire la faptele care le-am facut in trecut.

Precizez ca nu am mai facut fapte penale de la inceputul anului 2012 iar eu am primit condamnarea in octombrie 2012 . As vrea sa stiu daca pot fi conamnat cu executare in cazul cu falsul de moneda, deoarece aceasta fapta este din naintea condamnarii? Precizez ca personal nu am plasat monede false pe piata si doar foloseam banii in scopuri distractive(la dedicatii) , iar cei care ai primeau de la mine stiau ca sunt falsi si ai rupeau dupa ce terminam chefurile.
[ link extern ]




Acesta este lincul
Buna seara! In urma cu cateva luni am comis o oribila fapta pe care o regretEste vorba de fapta cu televizoarele LCD. Am recunoscut fapta la politie si am fost cercetat in stare de libertate pana acum. Ieri am primit o citatie pentru prezentare la parchet ca invinuit in dosar. As vrea sa stiu daca pot fi arestat la prima prezentare si ce pedeapsa as primi la aceasta fapta tinand cont ca sunt la prima abatere. Sau ce se poate intampla daca nu ma prezint pentru ca trebuie sa plec dinou in strainatate maine. Va multumesc!