avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1548 soluții astăzi
Forum Activitate tarentut

Activitate tarentut

Răspuns la discuția Cedare, donare credit
multumesc
ca sa fiu un pic indraznet printr-o declaratie notariala nu pot forta un pic banca sa accepte situatia
in anul 2007 am "luat" un credit de nevoi personale si acum sant in imposibilitatea de plata exista vreun demers legal sa cedez 'donez vand etc. creditul meu altei persoane care este de acord cu acest lucru sa sa il trec girant la credit (cu acceptul bancii)sau ori ce varianta legala mentionez ca persoana este de acord cu acest lucru fiind mai potenta financiar
sant in concediu crestere copil si pentru a beneficia de stimulent de insertie trebuie sa realizez venituri impozabile eu am prins si finantare la un proiect european si trebuie sa imi fac pfa intrebarea mea este daca din punct de vedere contabil este complicat (si am nevoie de un contabil autorizat) sa depun cerere pentru stimulent de insertie ca pfa si pe urma sa ma angajez undeva pentru a nu mai plati eu contributiile sau sa ma angajez undeva si apoi sa fac cererea pentru stimulent
domnule tudorvaleriu va multumesc pentru raspuns dar sa ma exprim mai clar ce vreau eu sa fac : sa depun o cerere pentru stimulent cum ca realizez venituri impozabile ca pfa si dupa o luna sa ma angajez cu cm pentru ca din 1500 eu la proiect nu renteaza sa platesc contributii , eu am nevoie de aceasta luna pentru a-mi rezolva problemele cu infintarea pfa semnarea contractului de finantare si alte probleme birocratice , si binenteles ca in prima luna sa platesc eu contibutiile , puteti sa ma ajutati si cu informatii suplimentare pentru ca de la primarie nu ma ajuta deloc [primarie la tara ] si de la directia judeteana mi se spune ca trebuie sa ma informez la primarie
sint in ccc pana la doi ani pentru ca copilul a inplinit varsta de un an de la prestari sociale mi sa spus ca pot beneficia de stimulent problema mea este mai complicata in sensul ca am obtinut o finantare la un proiect european si sant obligat sa i-mi fac pf intrebarea mea este daca beneficiez de stimulent in acest caz sau trebuie sa ma angajez si pe urma sa i-mi fac pfa [am doar 30 de zile la dispozitie] astept si lamuriri suplimentare va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Fonduri nerambursabile
in anul 2013 nu va mai exista sesiune pe masura 141 anul acesta (2012) a fost ultima sesiune
ca sa ma fac mai clar eu si sotia mea nu am venit cu ideea de a lua credit si nici nu ne-am gindit ca poate fi ceva ilegal defapt nici nu am avut probleme pina acuma dar avind in vedere ca sotia era in somaj nu avea cum sa obtina 10000 euro eu cred ca patronul a facut acte false cum ca lucreaza probabil la el la firma din cite am dedus eu (ulterior) si numarul de telefon la care trebuia sa sune banca la dat de la el de acasa de au vorbit cu nevastasa . Eu inteleg ca am partea mea de vina dar eu ma intersam pentru o eventuala cale in instanta si la ce ma ajuta pe mine faptul ca de fapt patronul a zis ca il plateste in citeva luni . mai mentionez faptul ca nu am stiut ca va face acte false dupa cum spuneam si mai sus el se ocupa cu intocmirea dosarelor de credit ale difertilor clienti. astept si o incurajare
multumesc Patrik , eu vreau sa stiu ce sanse am in cazul unei neplati (a patronului) pentru o plingere penala pentru inselaciune avind in vedere ca eu si sotia mea nu am planuit nimic si nici nu ni sa spus cu ce acte (false) sa luat creditul .
in anul 2008 paronul la care lucram mi-a propus sa ia un credit de 10000 de euro pe numele sotiei mele si ca nu are de gind sa il lase mai mult de citeva luni , in perioada aceea sotia mea era in somaj si nu avea cum sa obtina 10000 euro. mentionez faptul ca patronul meu era si persoana care intocmea dosare de creditare pentru banca de la care urma sa obtina creditul , nu stiu cum a facut dar a fost l banca cu sotia mea si a puso sa semneze si banca ia dat cei 10000 euro. timp de 4 ani ptronul a platit ratele dar de 3 luni nu a mai plati si banca ma tot suna. intrebare mea este daca nu mai plateste si ii fac plangere penala pentru inselaciune pot rezolva ceva ? sau ce posibilitati am ?
mai mentionez faptul ca am si o inregistrare cu telefonul in care recunoaste ca sa folosit de bani