avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate balauflo

Activitate balauflo

Răspuns la discuția timbru mediu
multumesc. deci nu trebuie sa contest decizia lor?
Discuție timbru mediu
Buna seara, am o intrebare, am castigat in instanta timbrul de mediu, am depus la finante o cerere insotita de hotararea tribunalului respectiv sentinta curtii de apel pentru recuperarea banilor; cei de la finante mi-au trimis o decizie prin care imi comunica ca nu au procedura de restituire intrucat cu data de 01.02.2017 a fost abrogata ordonanta de urgenta privind timbrul de mediu si sa astept pana au procedura, eventual sa contest decizia lor in termen de 45 de zile.Ce pot sa fac in acest caz? M-am gandit sa fac o executare silita; cum, adica ei dau o decizie (peste hotararea unei instante) si eu acum sa o contest, pai nu ajunge ca am castigat in instanta? in ce lume traim. Va multumesc
Răspuns la discuția grupa de munca
multumesc
Discuție grupa de munca
Buna seara,
Am nevoie de niste lamuriri. cine trebuie sa cotizeze pentru a beneficia de grupa de munca?daca trebuie sa cotizeze angajatorul si acesta nu a facut-o poate fi obligat sa plateeasca retroactiv?
multumesc
Răspuns la discuția Termen solutionare contestatie
exista un articol ceva? multumesc

buna seara, am primit un certificat de handicap pe care in termen legal l-am contestat.am inteles ca termenul de solutionare este de 45 zile, daca acest termen nu a fost respectat pot sa-i dau in judecata?si daca da care este articolul din lege.multumesc
Buna ziua, am o intrebare, sotia mea pentru urmatoarele afectiuni :
 Luxatie congenitala de sold bilaterala dobandita prin nastere (conform referat medical).
 Inegalitate membre inferioare cu scurtare membru inferior cu 2 cm (conform referat medical).
 Coxatroza secundara stanga (conform referat medical).
 Sold drept displazic.
 Bazin asimetric.
 Modificari ale coloanei vertebrale
 CAPACITATE DE MUNCA PIERDUTA IN TOTALITATE (conform decizie pensionare pe caz de invaliditate)
 DEFICIENTA FUNCTIONALA ACCENTUATA (conform decizie pensionare pe caz de invaliditate)
a primit gradul 2 de invaliditate, este normal conform legii? Pot sa atac in instanta aceasta decizie? Multumesc
multumesc
Intr-un litigiu de munca tribunalul sibiu prin hot 217 a dispus ca angajatorul [editat] sa plateasca cv a 2500 mc gaz/an pentru fiecare angajat pentru perioada efectiv lucrata.Aceasta hot. a fost desfintata ulterior de Crtea de Apel Alba, dar pana sa se intample acest lucru s-a facut o executare silita.Aceasta executare nu a fost finalizata intrucat angajatorul a facut o contestatie la executare.

Odata cu desfintarea hot. angajatorul a cerut intoarcerea executarii cu care ocazie a dat in judecata angajatii sau fosti angajati pentru recuperarea banilor care de fapt au fost si sunt de la data executarii pana in prezent in contul executorului.
Acum odata cu aceasta cerere decizile date de Tribunalul focsani difera de la caz la caz in functie de complet (cu toate ca hot 217 a fost la fel pentru toate cele 282 persoane din dosar) si anume la uni respinge actiunea angajatorului si la alti o admite, peuni pun sa plateasca ceva, pe alti alceva, o debandada totala.mentionez ca s-au deschis 2 dosare in unul cere in baza hot 217 cv a 2500 mc gaz, in celalalt in baza aceeasi hot 217 se cere 10% participatie la profit.mai vreau sa mentionez ca am facut adresa catre executor sa dea banii inapoi, dar se pare ca acesta nu vrea si este in avantajul lui sa-i creasca dobanda.Acum la recurs s-a dispus la uni plata in solidar cu toate ca exita o adresa la dosar in care executorul afirma ca bani exista in contul lui si nu putem fi obligati sa-i dam inapoi , dar se pare ca instanta ignora acest lucru.Deci ce se mai poate face acum pentru a ataca aceasta decizie.Multumesc

[Mesaj editat - 2.13 din regulament]
Răspuns la discuția inscris pentru judecare in lipsa
multumesc
buna, ma ajuta cineva cu un model de inscris pentru judecarea in lipsa, mentionez ca vreau sa se judece in lipsa.multumesc