avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate florea_ctin

Activitate florea_ctin

Astazi am depus actele de contestare la tribunalul Galati. Pe masura ce voi primi detalii din partea judecatorului de caz voi reveni cu amanunte.
Multumesc inca o data.
Cu stima.
Florea Constantin.
Dl.. latka
Va multumesc pentru interesul acordat insa vin cu unele precizari.
Dupa cum scrie si in procesul verbal, este lesne de inteles ca legea nu iti permite multe nereguli ale unui sistem ineficient, corupt si plin de hibe si care trebuie sa fie suportat de cetateni onesti.
Un astfel de PVCC am mai primit in trecut (2015) pentru aceiasi masina, insa atunci am platit acea contraventie pentru ca fiica mea a uitat sa scoata le acea data aceasta Rovinieta. Deci si-a asumat raspunderea si a platit greseala ei.
De aceasta data insa greseala este a CESTIN institutia care se ocupa cu sistemul de monitorizare a infrastructurii rutiere. Dumnealor trebuiau sa isi asume responsabilitatea inainte de a emite o asemenea greseala pentru a nu pune lumea pe drumuri (gestionate de ei si la fel de proaste ca si prostiile pe care ei le fac) fara sa aiba vre-o vina.

Ati pomenit de
pe lângă anularea PV de contravenție și plata cheltuielilor de judecată de către CNAIR. Asa veți fi și "despăgubit moral"
.
De ce considerati ca plata cheltuielilor de judecata ar constitui despagubirea morala a unui cetatean care nu a eludat legea?
De ce cetatenii trebuie sa suporte greselile autoritatilor din moment ce CNAIR este considerata o autoritate?
Timpul meu liber sunt dispus sa-l consum cum doresc eu nu cum vrea CNAIR prin tribunale.
Avand un serviciu, cine imi plateste orele de invoire fara plata pentru a merge la tribunal?
Cheltuielile de transport si consumul fizic si moral stiindute nevinovat, cine le platesc?

Deci ar trebui sa fim mai rigurosi nu numai cu noi insusi cand este vorba de greseli si sa nu mergem pe principiul ca este omeneste sa gresesti pentru ca sei ce fac greseli sa descotorosesc rapid de culpa si arunca vina asupra ta ca cetatean fara ai mustra constiinta ca de fapt ei au gresit.

Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Multumesc pentru sfaturi Dna. Cristina.
Sper ca demersul meu in justitie pentru anularea acestui P.V. care este intocmit pe numele fiicei mele (plecata din tara din Martie 2019) sa aiba sorti de izbanda, pentru ca 100 asemenea P.V. daca vor fi retrimise ca notificare nu le voi lua in consideratie dacat atunci cand persoana avizata este vinovata.
Buna ziua.
Am primit un Proces Verbal de Constatare a Contraventiei (PVCC) emis de CNAIR.SA-CESTRIN pe numele fiicei mele (fosta proprietara a masinii in cauza, actualul proprietar fiind eu) in care se specifica ca autovehicolul cu nr. de inmatriculare GL-xx-XXX a circulat in data de 24.04.2020 la ora 05:20 locul DN1 Km219+250m Sercaia, jud. BV fara a detine rovinieta.

Nu am ce comenta vis-a-vis de acest PVCC intrucat probabil ca masina in speta probabil ca a trecut prin acea locatie cu mentiunea ca NU avea nici ITP nici RCA valabile din anul 2017 intrucat masina avea motorul defect din anul 2016 in Timisoara (unde fiica mea avea serviciu).
La data 24.04.2020 a "contraventiei" mai sus amintite, masina a fost ridicata pe PLATFORMA din TM pentru a fi adusa la GL de o firma transportatoare din TM.

Masina (cu numerele de inmatriculare montate dar fiind pe respectiva platforma) a fost inregistrata ca si cum ar fi circulat fara rovinieta la data respectiva, ea avand statutul de marfa fiind pe platforma.
Eu detin documentul de transport (CMR) cu data sus mentionata a "contraventiei".

1. Care sunt pasii (si documentele necesare) pe care trebuie sai parcurg pentru a contesta acest PVCC emis de CNAIR-CESTRIN.
2. Pot face aceasta contestatie fara a "angaja" un avocat.
3. Avand in vedere ca am incercat sa rezolv amiabil cu cei de la CNAIR aceasta greseala a agentului constatator si am fost facut NEBUN prin faptul ca am motivat ca nu am timp de mers prin tribunal pe greseala altora (convorbire telefonica inregistrata de mine si specificata interlocutoarei), doresc sa solicit despagubiri morale.

Astept sfaturile dumneavoastra calificate in domeniu si ce pasi ar trebui sa'i parcurg.

Multumesc anticipat.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
3D Secure este o platforma pe care o folosesc marea majoritate a bancilor. Asta inseamna sa securizezi orice tranzactie cu cardul functie de banca emitenta. Veti primi un SMS cu codul de confirmare a tranzactiei pe numarul de telefon personal pe care l-ati inrolat in contul dv bancar. Acel cod este valabil doar pentru respectiva tranzactie codul fiind valabil cca. 30 min. daca nu gresesc. Daca ulterior faceti alta tranzactie veti primi bineinteles alt cod cu valabilitatea de timp stabilita. In acest fel banca protejeaza clientii importiva unor fraude bancare.
Greseala de a distribui datele bancare va apartine cu atat mai mult bancile in general stipuleaza clar uneori si prin mesaje de a nu distribui nici macar angajatilor banii date cum ar fi codul PIN sau alte date. Si nu uitati ca banca emitenta cunoaste datele dumneavoastra bancare si nu are nevoie sa le confirmati dv. telefonic.
Datoria dv. este in primul rand sa anuntati banca emitenta (eventual pentru blocare temporara) si veti primi consiliere autorizata nu doar pareri si supozitii forumiste.
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am cunostinte juridice dar aceasta speta mi s-a parut total penibila si nu m-am putut abtine a-mi spune parerea ca un simplu angajat.

0. Probabil ca ati auzit intentia de demisionare a unor angajati dar nu ati luat nici o masura. Acum cand respectivii angajati au plecat (demisionat) i-ati facut smecher sau istet. Daca ramaneau in continuare ca si angajati ai firmei cum i-ati considerat "prosti, inculti, etc..."?

1. In primul rand stiti vorba care spune "dragoste cu forta nu se face altfel se numeste viol".
Cu preaviz sau fara un CIM se poate desface cu acordul partilor sau a unei singure parti.

2. Modul de abordare final cu "Acum este clar?" nu se face cand soliciti unele raspunsuri eligibile si tineti cont de faptul ca nu vorbiti cu un angajat al dumneavoastra care nu mai doreasca sa lucreze cu o asemenea "autoritate".

3. Pe dumneavoastra nu va deranjeaza faptul ca nu aveti "parghia" de reziliere CIM a respectivului angajat, ci faptul ca nu mai gasiti un smecher (v-am citat) dar eu as fi spus "fraier" (care sa lucreze pentru un salariu de mizerie poate, dv-stra stiti mai bine).

4. Desfacerea unui contract de munca se face cu acordul partilor fara a mai invoca preavizul. Problema preavizului este strict a dv-stra, oricum acel angajat daca si-a gasit un loc de munca mai bun sau mai bine platit oricum va pleca cu sau fara preaviz.

5. Pomeniti de pierderi, pai nu va bucurati ca scapati de un angajat care va aduce pierderi dar nu am vazut nimic pomenit de beneficiile pe care vi le-a adus firmei prin activitatea lui.

6. La atatea "abateri" pe care le-ati enumerat nici nu mai trebuia sa cereti sfaturi abilitate. O simpla cautare pe Google "Codul Muncii" va dadea direct rezolvarea problemei in cauza.

Procedura de desfacere CIM [ link extern ]

6. Va citez din nou "Acum este clar?"

NOTA: NU ma intereseaza un raspuns din partea dumneavoastra pentru ca vad deja ironia lui. Dar dreptul la opinie va apartine si nu va pot opri.

Cu stima.
Buna ziua.
Nu sunteti singura persoana care se confrunta cu situatii de genul mentionat.
Personal folosesc inca de la implementare sistemul online "ghiseul.ro" unde imi platesc toate taxele: impozitul, amenzi de circulatie (uneori inevitabile dat fiind ca uneori gresim), etc...
Culmea este ca figurez la impozit ca "executat judecatoresc" cu o suma de 6 RON pentru fiecare an 2013, 2015 si 2017 in total 18 RON.
Nu am platit aceasta suma (si nici nu am de gand sa o platesc) pentru simplul motiv ca este penibil sa vii sa spui ca "de fapt nu este o executare silita, ci este suma cheltuita de primarie pentru cheltuielile Postale de instiintare ca in urma deciziei consiliului local de majorare a impozitului pe anul X aveti restanta in urma recalcularii de 1,70 RON".
Serios.
Dar de cand si pana cand o primarie trimite instiintari postale pe banii contribuabilului.
Si de ce acea suma restanta enorma de 1 RON si 70 bani care oricum a fost reportata pentru urmatorul an in impozit necesita o notificare postala cu enunt de executare judecatoreasca in suma de 6 RON .... ???
Eu personal nu am gasit raspuns la asemenea idiotenie.

Si cum intr-o discutie telefonica cu un reprezentat al primariei din departamentul restante/executari judecatoresti care s-a prezentat autoritar a fi "inspector" (scuze ca spun "m-am ca_at" pe mine cand am auzit cine este) am fost blamat ca eu sunt de vina ca nu mi-am platit impozitul la timp (cu toate ca aveam chintantele doveditoare a platii in termenul limita de plata chiar si anticipat pe tot anul platit la inceput de an) si am nesimtirea sa-l deranjez telefonic (era inscris pe notificare si pe site-ul Primariei telefonul de contact), i-am transmis toate salutarile politice din aceasta vara la adresa PSD si mi-am vazut de treaba.
Nu veti ajunge la nici un numitor cu acesti incompetenti care sunt platiti din banul public.
Toate acestea se intampla la Primaria Galati, orasul unde locuiesc.
3 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn.
Enuntul dumneavoastra "Dar nu uitați că cine se aseamănă se adună" este mai degraba o jignire decat un ajutor la adresa doamnei. Ma vad nevoit sa iau atitudine fata de asemenea caracterizare. Nimeni nu poate fi raspunzator pentru comportamentul unui insotitor la cumparaturi oricare ar fi respectiva persoana ex: prieten, ruda sau copil, afara de cel care comite respectiva fapta. Asa ca doamna in cauza nu a sustras nimic din detaliile descrise ci prietena dumneaei, asa ca nu prea se aseamana intre ele dupa "spusele" dumneavoastra.
Nu ma intereseaza un raspus penibil din partea dumneavoastra.
Cu stima.

Adrian Dimitriu a scris:

Dacă socotiți că ați fost tratată necorespunzător, discriminată, aveți tot dreptul să solicitați reparații. Dar nu uitați că cine se aseamănă se adună.

Nu aveti altceva de facut decat sa platiti amenda.
Personal am primit o amenda "NESIMTITA" prin PostaRomana dupa 1 an de zile pentru parcare pe spatiu verde (foarte discutabil notiunea de SPATIU VERDE").
Problema este ca respectiva amenda nu am primit-o de la emitentul amenzii, ci o copie a acesteia de la Primaria Galati in care eram informat ca la data X am fost sanctionat cu bla,bla,bla... Dreptul meu de contestatie a fost NUL intrucat de la emitere pana la solicitare a trecut 1 AN de zile si contestatia trebuia facuta la data emiterii amenzii.
NESIMTIREA si mai mare a fost si este taxa de executare judecatoreasca impusa la impozit de Primaria Galati ( motivarea Inspectorului Primariei a fost ca de fapt "executarea judecatoreasca" reprezinta "cheltuielile postale pentru emiterea respectivei instiintari = plic + timbru postal", ca si cum eu as fi solicitat acea informatie cu taxa inversa).
NOTA: mentionez ca amenda mi-a fost intocmita in lipsa, nu am primit nici o instiintare la data emiterii, in locul unde am parcat masina (o groapa pe care personal am astupat-o cu pamant si pietris printre care au rasarit niste fire de buruiana), parcheaza si vecinii de bloc care nu au primit nici o amenda pentru SPATIU VERDE (iese din discutie "sa moara si capra vecinului").
Cat priveste modul de emitere a celor abilitati sa emita asemenea documente este mult de discutat chiar si cu dovezi.
Buna ziua.
Spuneti ca ati lucrat in domeniul asigurarilor si ma mira faptul ca acum solicitati ajutor fiind direct afectat. De ce nu spuneti care au fost directivele primite in momentul in care dumneavoastra faceati contracte de asigurare si cate persoane au fost refuzate cu rezolutia "Risc neasigurat"?

Nu o sa primiti nimic pentru ca interesul Asiguratorilor este doar de a lua banii si atat. Cand vine vorba de despagubire ... "ciu-ciu Marin" se gasesc tot felul de subterfugii pentru a ocoli plata daunei, chiar daca cel asigurat este indreptatit prin enuntul politei de asigurare cum este editata la semnarea contractului.

O sa spuneti ca sunt carcotas, va spun ca sunt o persoana care s-a fript cu Astra Asigurari niste nemernici care au si disparut de pe piata. Tot cu PAD+ am fost inselat fiind inundat in urma unei decopertari de catre o firma de constructii a blocului unde locuiesc in vederea construirii de masarda, si vremea s-a schimbat radical (2 saptamani de ploi neintrerupte August 2012) imediat dupa decopertarea acoperisului.

Locuiesc la etajul 3 din 4 si in toata casa imi ploua de la vecinul de la 4 ca si cum eram sub cerul liber in timpul unei ploi. Va dati seama ce era la vecinul de la 4.

Am sesizat firma de asigurari in vederea despagubirii conform asigurarii incheiate. Nenorocitul de Inspector nici macar nu a venit sa constate dauna (dupa nenumarate solicitari din partea mea), imi trimite prin posta raspunsul ca sesizarea mea nu prezinta "Risc asigurat" pentru ca nu am luat masuri sa preintampin cauza producatoare de inundatiei.

Dobitocul nici macar nu a putut sa faca diferenta intre o persoana fizica (proprietar apartament) si una juridica (firma constructie).
Cum puteam eu sa intervin ca persoana fizica pe un "santier in constructii" care detineau: materiale, utilaje, scule, personal in constructii sa fiu acuzat poate de furt.

Aceste "Polite de asigurari" sunt doar pentru a ciupi bani de la populatie pacalindui printr-o hartie ne-igienica legalizata, ca sunt protejati de "CUTREMURE......."?

Hai nu zau, daca nu esti despagubit pentru ceva minor cat ar fi ea dauna, in caz de dezastru natural (Doamne fereste) firmele de asigurari dispar, se volatilizeaza, intra in insolventa numai sa nu plateasca.
Statul care este garantul acestor firme de asigurari si care le da dreptul sa functioneze, inchide ochii si incurajeaza inselaciunea prin "Asigurarea OBLIGATORIE a locuintei".