avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate claudyta

Activitate claudyta

buna ziua .revin pe forum cu o problema pe care nu reusesc sa o rezolv .de 5 ani de zile fostul sot nu plateste deloc pensia alimentara pentru cele doua fete .mi s -au inchis doua dosare in favoarea lui ,cu toate ca el e infractor de 5 ani de zile ,nu se face nimic .acum am al treilea dosar care s a pronuntat vineri .si in el scrie ca e condamnat la 1800 ron si 200 cheltuieli de judecata . dar ce nu scrie este despre pensia alimentara pe care trebuie sa o dea si subliniez nu a platit nimic din ea de 5 ani .nu poate fi obligat in nici un fel sa si indeplineasca obligatia de tata?si oricum el nu o sa plateasca nimic din amenda .multumesc frumos
da stiu dar eu sint in tribunal cu fostul sot de 3 ani de cand am divortat cpt pensia alimentara .iar creditul l-am facut in timpul casatoriei
.si pina acum nu s-a rezolvat nimic
creditul l-am facut in anul 2007, iar pt a plati si fostul sot nu trebuie facut partajul?ca eu nu dispun de nici un ban iar el de cand am divortat nu plateste nici pensia alimentara pt cei doi copii pe care ii avem/
buna ziua .am avut un credit la o banca .si nu am mai avut bani sa platesc .si di aceasta cauza am ramas cu rate neplatite .creditul a fost pe cinci ani ,am platit decat 3 ani . Cand am facut creditul eram casatorita dar am divortat si mi-am schimbat numele la divort .si am adresa pe numele de fata unde am locuit inainte de casatorie .mi-a venit ieri o hartie de la firma [ editat] de ca daca nu platesc vine si executa silit .dar eu nu locuiesc acolo ci in alta parte .si nu am nimic pe numele meu .ce pot face ?
Răspuns la discuția Pensia alimentara
da dar am si avocat si el mi-a spus ca daca nu am facut partaj nu pot sa-l pun sub executare ,ce sa fac?
buna ziua .am si eu o intrebare .am un teren la munte din partea bunicii mele prin contract de vanzare -cumparare in timpul casatoriei .mele .am divortat si eu si fostul sot nu am facut partaj .ce pot face ca sa vand partea mea ?
buna ziua .am revenit din nou cu aceeasi problema ,neplata pensiei alimentare.
fostul sot nu plateste pensie la cei doi copii de trei ani jumatate.si nimeni nu -i face nimic.l-am dat si in judecata pt neplata pensiei la-am dat si pt marirea pensiei alimentare cu toate ca nu a platit deloc .nu stiu ce sa mai fac sincer .va multumesc frumos
Răspuns la discuția Partaj, intabulare
in actul de dezmembrare scrie ca urmeaza a fi intabulat la ancpi.trebuie sa ma duc la notariatl unde am facut vanzarea?
Răspuns la discuția Partaj, intabulare
sincer nu stiu daca trebuie sa fac intabulare pe cei 3000 m ramasi .
Răspuns la discuția Partaj, intabulare
cand am vandut 2000 m in timpul casatoriei .am facut dezmembrarea la pamant imapratindu-l in 5 loturi .tot pamantu are cadastru si intabulare .dar notarul a cerut incheiere deintabulare .dar nu stiu dupa care.ca la dosar am incheie de intabulare de la inceput de cand am pamantul,ca atunci cand am vandut cele 2 loturi am avut incheiere de intabulare