avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate aleb

Activitate aleb

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna ziua! Ma pregatesc pentru admiterea la INM si as dori sa va supun atentiei o problema cu care poate cei care au mai depus dosare pentru INM anul trecut s-au confruntat. Intrebarea mea este : daca pe certificatul de cazier fiscal, respectiv judiciar este suficienta mentiunea eliberat pentru ” inscriere concurs” , sau exista o anumita formulare tip? In cazul in care mentiunea aceasta este in regula, daca pe certificatul de cazier judiciar este trecut “iscriere concurs” in loc de “inscriere concurs”, deci lipseste o litera, ar fi bine sa solicit corectarea certificatului/un nou certificat sau nu are importanta atata timp cat cazierul judiciar este “curat’? Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Mi-ati putea spune care este salariul sau cum se calculeaza salariul pentru un Consilier clasa I debutant din cadrul unui Serviciu Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor si care ar fi atributiile cuprinse in fisa postului pentru aceasta functie?
Va multumesc anticipat!
5. Daca plangerea este facuta de catre contravenient si in numele acestuia, pt depunerea acesteia la registratura de catre o alta persoana este necesara procura speciala?Cum se face o astfel de procura?
6. Plangerea insoltita de copia de pe procesul verbal se depune in 2 exemplare: pt instanta si pt autoritatea care a emis procesul-verbal contestat? Dovada inregistrarii plangerii se face un al 3-lea exemplar din plangere care va ramane la contravenient?
Buna ziua!
1.Plangerea impotriva procesului verbal de contraventie se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care o va inainta judecatoriei sau direct judecatoriei in a carei circumscriptie a fost savarsita contraventia?
2.In plangere se poate cere judecarea in lipsa? Nu va fi citat contravenientul pentru lamurirea starii de fapt?
3. Daca contravenientul este citat si nu se prezinta din cauze medicale, poate instanta sa admita plangerea si sa anuleze procesul-verbal?
4. In cazul in care procesul verbal nu va fi anulat, in plangere se poate cere subsidiar repunerea in termenul de 48 de ore in care se putea plati jumatate din amenda prevazuta de lege? Pentru a putea dovedi cauza care a impiedicat achitarea in termen de 48 ore a amenzii reduse sau de a introduce plangere impotriva procesului verbal in 48 de ore de la comunicare, trebuie depuse dovezi odata cu inregistrarea plangerii sau la primul termen de judecata?
5. Inregistrarea plangerii se face personal, de catre contravenient sau se poate prin mandatar? mandatarul trebuie sa aiba vreo procura?
Va multumesc anticipat!
O seara excelenta!
Buna ziua! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema: In urma cu 1 an sau 2 , o ruda de-a mea impreuna cu un coleg au mers giranti pentru un prieten- credit de la CEC. Persoana care a contractat creditul a decedat si am aflat astazi ca acesta nu platise nici o rata pentru restituirea imprumutului. Ce se intampla in acest caz?
Girantii sunt obligati sa restituie ei imprumutul sau pot sa faca contestatie la executare sau o alta actiune pt ca banca sa se indrepte impotriva mostenitorilor debitorului decedat?
Li se va infiinta poprire pe salariu?
Acestia vor putea sa se indrepte impotriva mostenitorilor debitorului decedat?
Va multumesc pentru disponibilitate!
Buna seara! Am absolvit facultatea de drept in iunie 2012 si in prezent sunt in cautarea unui loc de munca. As dori sa aflu modalitatile in care se poate exercita ocupatia de consilier juridic, adica:
- 1. prin incheierea unui contract de munca la o societate comerciala/ in cadrul unei institutii publice; in acest caz este obligatorie inscrierea in Colegiul Consilierilor Juridici pentru a putea profesa? neinscrierea in acest colegiu ar putea constitui in impediment la angajare?;
In cazul unui consilier juridic neinscris in acest colegiu, acesta poate reprezenta interesele societatii/institutiei publice angajatoare in instanta? Daca da, in baza unui contract de mandat/delegatie din partea societatii?
Consilierul juridic care este proaspat absolvent, angajat la o institutie publica/SC trebuie sa indeplineasca o anumita perioada de stagiu la acel loc de munca? In acest caz cine ii va fi indrumator?
- 2. Consilierul juridic poate oferi consultanta juridica doar persoanelor juridice la care este angajat? Acesta nu poate sa infiinteze o societate comerciala sau un PFA ce are ca obiect de activitate acordarea de consultanta juridica si sa isi deschida un sediu la care sa ofere consultanta si persoanelor fizice?
In cazul consilierilor juridici neinscrisi in Colegiul CJ li se recunoaste vechimea necesara pentru admiterea in magistratura/avocatura?
Va multumesc pentru disponibilitate!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Multumesc frumos pentru sfaturi! Bineinteles ca voi cauta sa invat din materialele pe care le inteleg cel mai bine. Nu asta ar fi problema cu tratatele domnului Chirica,pe care le-am inteles ci faptul ca nu are o editie actualizata pe noul cod; dar nu se stie inca daca materia contractelor si succesiunilor din noul cod va fi in tematica de anul viitor. Totodata cred ca nu ar fi rau nici daca as relua materiile invatate studiind si din alti autori(tocmai pentru a avea termen de comparatie).
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna seara tuturor! Ma regasesc si eu in lista lunga de aspiranti la functia de auditor de justitie incepand cu anul viitor. Eu am terminat anul acesta la Cluj si as vrea sa incep sa citesc mai mult din autorii de la Bucuresti(am inteles ca acestia sunt agreati in vederea admiterii). Stiu ca sunt multe aspecte controversate in legislatie si am inteles ca opinia autorilor de la Bucuresti trebuie avuta in vedere in perspectiva promovarii examenului dar banuiesc ca si ulterior, desi nu este de neglijat nici opinia altor autori. Pentru a avea o viziune mai realista asupra pregatirii pentru examen as vrea sa va supun atentiei nedumeririle mele:
1.La civil. partea generala este suficient cursul din 2011 al domnului Boroi?
2 La contracte si succesiuni, cat de bune sunt cartile domnului Stanciulescu? Intreb pentru ca cele 2 carti au un numar destul de redus de pagini, eu fiind obisnuita cu tratatele domnului Dan Chirica( aprox. cate 600 p. dar stiu ca opiniile dansului nu trec dincolo de Carpati si nici nu face parte din comisia de redactare a subiectelor. Intrebarea este in sensul daca acopera toata problematica contractelor, respectiv succesiunilor si daca este explicat bine?
3. Cum vi se pare cartea domnului Udroiu de penal general si special ed. a 3-a? Daca o citesc merita sa mai cumpar si fisele de drept penal sau e cam acelasi continut?
4. La procedura penala se poate invata dupa tratatul(ed.3) din 2011 al domnului Crisu? In acest caz pot fi utile fisele de procedura penala ale domnului Udroiu pentru recapitulare, sau mai mult incurca "combinarea" celor 2 surse?
Va multumesc anticipat pentru bunavointa de a-mi raspunde!
Va asigur ca o sa incerc sa fiu cat mai activa pe forum, in limita timpului si a cunostintelor.
O seara excelenta tuturor si mult spor in tot ceea ce faceti!
Salut tuturor! Eu am terminat anul acesta la UBB Cluj si vreau sa ma pregatesc pentru examenul de anul viitor. Am tot auzit discutii despre autorii agreati in vederea admiterii(in special cei de la Bucuresti), dat fiind faptul ca exista multe pareri chiar si pentru cele mai mici aspecte controversate.
Vreau sa va supun atentiei cateva dintre nedumeririle mele:
1.La civil. partea generala este suficient boroi?
2. La contracte si succesiuni, cat de bune sunt cartile domnului Stanciulescu? Intreb pentru ca cele 2 carti au un numar destul de redus de pagini, eu fiind obisnuita cu tratatele domnului Dan Chirica( aprox. cate 700 pg.), dar stiu ca opiniile dansului nu sunt agreate peste Carpati si nici nu face parte din comisia de redactare a subiectelor.
3. Cum vi se pare cartea domnului Udroiu de penal general si special ed. a 3-a? Daca o citesc merita sa mai cumpar si fisele de drept penal sau e cam acelasi continut?
4. La procedura penala se poate invata dupa tratatul(ed.3) din 2011 al domnului Crisu? In acest caz pot fi utile fisele de procedura penala ale domnului Udroiu pentru recapitulare, sau mai mult incurca "combinarea" celor 2 surse?
Va multumesc anticipat pentru bunavointa de a-mi raspunde!
Va asigur ca o sa incerc sa fiu cat mai activa pe forum, in limita timpului si a cunostintelor.
O seara excelenta tuturor si mult spor in tot ceea ce faceti!