avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Florin0684

Activitate Florin0684

Nu este vorba despre plimbari aiurea. Este vorba despre faptul ca in locul in care efectuez in momentul de fata arestul la domiciului locuiesc impreuna cu sotia, cu care suntem in curs de despartire.
Pentru cererea de parasire a domiciliului invocam art. 221, alin 6, dar pentru inlocuirea domiciliului nu am gasit nici un articol de invocat.
Buna ziua,
Care este temeiul legal pe baza caruia se poate solicita schimbarea adresei unde se efectueaza arestul la domiciliu?

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.95/2006
art.224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției, în condițiile art. 154 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare:
...
j) persoanele care execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv în unitățile penitenciare, precum și persoanele care se află în executarea unei măsuri educative ori de siguranță privative de libertate, respectiv persoanele care se află în perioada de amânare sau de întrerupere a executării pedepsei privative de libertate;
.....

(2) Categoriile de persoane care nu sunt prevăzute la alin. (1) au obligația să se asigure potrivit prezentei legi și să plătească contribuția la asigurările sociale de sănătate în condițiile Legii nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.


Dupa textul de lege, se pare ca nu beneficiaza de asigurare. Dar totusi, arestul la domiciliu este tot o masura preventiva restrictiva, difera doar locul unde se desfasoara. Nu moti munci sa iti asiguri un venit, prin urmare nu poti plati contributii de sanatate. Textul de lege mi se pare neconstitutional. Sa ma lamuriti daca nu am inteles bine.
Buna ziua! As dori sa stiu care este statutul, din punct de vedere al asigurarilor de sanatate, al persoanelor aflate in arest la domiciliu.
Discuție Cererea de apel
Buna ziua.
Este considerata in termen cererea de apel depusa in data de 4 martie(sambata) daca hotararea a fost pronuntata ( si luat la cunostinta) in data de 21 februarie? Cererea a fost trimisa prin posta si primuta in data de 7 martie. Din caclulele mele, ar fi in termen, dar ce ma ingrijoreaza este faptul ca pe portalul justitiei nu apara la cai de atac, in ciuda faptului ca ultima actualizare este data de 8 martie. Cererea altui inculpat apare la cai da atac, dar a fost declarata mai devreme. Am motive de ingrijorare? Ar trebui sa sun la registratura?
Discuție Cererea de apel
Buna ziua.
Este considerata in termen cererea de apel depusa in data de 4 martie(sambata) daca hotararea a fost pronuntata ( si luat la cunostinta) in data de 21 februarie? Cererea a fost trimisa prin posta si primuta in data de 7 martie. Din caclulele mele, ar fi in termen, dar ce ma ingrijoreaza este faptul ca pe portalul justitiei nu apara la cai de atac, in ciuda faptului ca ultima actualizare este data de 8 martie. Cererea altui inculpat apare la cai da atac, dar a fost declarata mai devreme. Am motive de ingrijorare? Ar trebui sa sun la registratura?
Buna ziua. Ma intereseaza sa stiu care sunt finctiile interzise a fi ocupate prin art. 66, alin. 1, lit. b). din noul cod penal. De asemenea ma intereseaza daca avand aceasta interdicitie as putea ocupa functia de consilier parlamentar, tinand cont de faptul ca as fi angajat al Parlamentului Romaniei sau functie de director adjunct intr-o agentie din subordinea unui minister.
Buna ziua. Doresc sa stiu cum se face pontajul zilnic al unui sofer de camion, daca el este plecat in cursa? Cu cate ore il pontez? Trebuie pontat cu ore de zi si cu ore de noapte?
Da, am 2 surori pe care tot asa le-au ajutat parintii mei pentru jumate de apartament. Nu s-au facut acte de donatie, dar a fost o intelegere intre noi. In cazul in care nu ar fi apucat sa ma ajute ar fi ramas casa parinteasca la mine, in cazul in care ma ajuta si pe mine casa parinteasca ramane la toti 3. Intre noi fratii e exclus sa apara discutii.
Referitor la partea mea de bani, ar fi practic un imprumut de la rude, pe care tot parintii mei l-ar restitui in timp. Deci acesta ar fi motivul pentru care nu ar fi corect ca in urma unui partaj viitoarea fosta sotie sa beneficieze de jumate apartamentul. Daca mai aveti nevoie de lamuriri, cu mare drag
In aceasta situatie trebuie sa fie de fata si sotia, in momentul semnarii contractului?
Sau se poate face contractul de vanzare-cumparare fara prezenta sotiei?