avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate Ramona_2012

Activitate Ramona_2012

Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc mult pt raspuns eu optez sa i cedez mamei mele cota mea este posibil acest lucru? Este posibil ca datoria sa se împartă si intre ei
Răspuns la discuția Proprietate casa

M-am exprimat gresit , daca terenul si casa care a fost construită este de dinaintea căsătoriei in urma unui divorț bunurile se împart?
gi-jane2 a scris:

Ce contract de vanzare daca a construit casa pe terenul lui, cine sa i-o vanda ?
Nu veti fi trecuta, stati linistita, nicaieri.

Buna seara, în urma cu un an m-am casatorit, inainte de căsătorie a achiziționat un teren pe care a construit casa. Recepția nu a fost făcută urmează să se facă în curând. Intrebarea mea este eu daca nu doresc să fiu trecuta in contractul de vanzare cumpărare al casei este posibil acest lucru?
Buna seara as dori sa stiu de ce acte avem nevoie ca societatea sa poata revinde niste produse pentru uz agricol provenite din elveția.
Discuție Transfer credit
Buna ziua , in 2008 am participat la obținerea unui credit de 15mii de franci împreună cu o.alta persoana această fiind coplatitot. Eu cu un salariu dr 800 ron iar el vu 3000 dr ron. Pentru a putea obține cei dr la banca mau pus pe mine principal deoarece contractul meu de munca era vu vechime mare iat pe el ca coplatitot avand un contract fictiv de nici 3 luni. Ma intereseaza daca se poate prin vreun mod sa fiu scoasă din acel credit deoarece nu a mai fost platit si acum ma trag pe.mine la răspundere desi banii erau pt el. Multumesc
Bună ziua, dețin o societate comerciala, sunt unic asociat și am hotărât sa ma asociez cu o persoana. După întrevederi și discuții am căzut deacord ambele părți atât din punct de vedere al sumei și clauzelor. Firma a fost supusa și unui audit financiar plătit de partea interesata asocierei plus alte cheltuieli unui birou de avocatura . Întrebarea mea este dacă eu nu mai sunt de acord cu asocierea, pot fi tras la răspundere în vreun fel? Mulțumesc.
Bună ziua, as vrea sa știu care este salariul minim impus de lege pentru un angajat cu contract de munca in romania detașat în italia și care este perioada maxima care poate lucra . Și în ce condiții o firma plătitoare de tva cu sediul în România este obligata prin lege sa își declare punct de lucru în statul respectiv
Răspuns la discuția Control de fond anaf
Va mulțumesc pentru răspunsul dvs.
Bună ziua, as avea nevoie de o lămurire în privința unei probleme, dețin o societate srl și doresc sa mă asociez cu cineva, acea persoana dorește un control de fond anaf. Puteti sa- mi spuneti în ce consta
Bună ziua, În urma urma unui credit neplătit mi sa pus poprire pe salariu 50% , în același timp mi se retrage automat din cont alți 550 Ron . Din câte am citit legea spune ca nu se poate retine mai mult de 50% din salariu. Este normal sa se întâmple așa. Unde pot face sesizare. Mulțumesc