avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate mariana07

Activitate mariana07

Buna ziua,
Lucrez intr o firma la care m-am intors dupa terminarea CIC-ului, si m-au tratat intr-o maniera mai neplacuta pentru ca au angajat pe altcineva pe postul meu si eu practic eram in plus dar nu puteau din punct de vedere legal sa ma dea afara. Ideea e ca intre timp sa eliberat un post, dar eu am inceput sa imi caut in alta parte si vreau sa stiu cum pot face daca gasesc in alta parte ca sa nu trebuiasca sa stau in preaviz mai mult de 2 saptamani? Acele 20 de zile sunt calendaristice care trebuiesc state sau lucratoare?Sunt si in stimulent de insertie si nu as vrea sa pierd acei bani..
Va multumesc!
Răspuns la discuția Plata stimulent de insertie
Eu am fost cea care a stat in CIC.
Răspuns la discuția Plata stimulent de insertie
Sotul meu a lucrat, am fost si am depus cererea tipizata standard pentru tatal care a optat pentru a nu intrat in luna de cic.
Răspuns la discuția Plata stimulent de insertie
A implinit 2 ani pe 31.03.2017 ! Acum are 2 ani si o luna!
Răspuns la discuția Plata stimulent de insertie
Am primit pentru perioada 23 ianuarie - 15 martie...iar pe data de 15 aprilie nu a mai intrat nici un leu..
Buna ziua,

Am inceput munca in luna ianuarie pe 23, cu 60 de zile mai devreme, si vreau sa stiu stimulentul de insertie se plateste strict de la 2 la 3 ani? Sau se platesc si cele 60 de zile pe care le am inceput mai devreme?
Nu de alta, dar in martie pe 15 am primit suma de aproximativ 800-900 de lei si pe luna aprilie nu am mai primit nimic, ma gandesc ca poate mi-au platit din greseala si pentru perioada de 60 de zile incepute mai devreme?
Ce parere aveti?
va multumesc mult!
Hristos a inviat!

Am reluat activitatea dupa CIC, si am fost intampinata intr-un mod neplacut si sunt privita intr-un mod neplacut pentru ca m-am intors la locul de munca. Chiar au dat prima la toata lumea cu exceptia mea, desi nu le-am gresit cu absolut nimic..
Ma bate gandul sa imi schimb locul de munca, dar daca sunt in stimulent de insertie ce presupune? Pentru ca daca semnez un contract pe perioada determinata la un alt loc de munca pot pierde stimulentul daca dupa nu ma inteleg cu angajatorul, sau nu imi place, si nu cadem la un acord pentru o perioada determinata..?
Cum as putea proceda, chiar ma gandesc pe alta parte sa ii dau in judecata pe cei la care lucrez pentru discriminare, directoarea societatii mi-a spus ca nu am primit prima pentru ca le-am gresit patronilor prin faptul ca am facut un copil, cum e posibil asa ceva? De ce as avea nevoie ca sa ii pot da in judecata pentru discriminare, sau pentru ce as putea sa ii dau ?
In acte mi-au lasat acelasi post, dar problema e ca si-au adus pe cineva si vor sa ma faca pe mine sa plec pentru ca sunt de umplutura, practic nu fac mai nimic, dar nu este vina mea ca mi-au ocupat locul... Am nevoie de un sfat!
Va multumesc din suflet!
Buna ziua,
Sunt salariata la o firma, proaspat revenita din CIC , desi nu au vrut sa ma primeasca m-au primit deoarece asa este legal si se poarta destul de urat cu mine si nu respecta nimic, as vrea sa stiu daca ei pot folosi o falsa evaluare in aceasta fisa de evaluare pentru a ma putea da afara? Desi primesc stimulent de insertie?
Buna ziua,

Am citit ca stimulentul va fi acordat pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului, daca mama incepe cu minim 60 de zile inainte de implinirea varstei de 2 ani, vreau sa stiu daca stimulentul se plateste si pentru cele 60 de zile care se muncesc inainte de a implini copilul 2 ani?
Iar alocatia se da 200 de lei pana la implinirea varstei de 2 ani, inclusiv in luna implinirii? Sau cand face 2 ani se primeste 80 de lei?

va multumesc mult!
Buna ziua,

Am revenit din CIC si am depus dosarul pentru stimulent de insertie, daca sunt in stimulent de insertie am voie sa am o zi fara plata de exemplu, daca ma invoiesc? Sau pierd banii?
Si cat timp nu are voie angajatorul sa ma dea afara daca primesc stimulent?

Va multumec