avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 327 soluții astăzi
Forum Activitate ika

Activitate ika

Discuție mostenire
Vreau sa las mostenire o casa unuia din copiii mei .Casa provine din mostenire cu acte in regula ca unic mostenitor.Cum este legal si la un cost mai mic?Testament,vinzare-cumparare, donatie, etc.Trebuie sa am facuta cartea funciara,cadastrul, intabularea?
Multumesc,
Răspuns la discuția defrisare nuc

ynocentta a scris:

Daca arborele in discutie se afla pe domeniul public, ,responsabil de supravegherea si defrisarea arborilor se ocupa primaria locala. Inspectori de la Administratia Domeniului Public
Pentru a putea taia sau toaleta pomul este nevoie de un aviz.
Pentru obtinerea acestuia trebuie sa faceti o cerere la Registratura Primariei locale catre Administratia Lacuri, Parcuri si Agrement , in care sa solicitati executarea operatiei pe care o considerati oportuna si motivele pentru care doriti acest lucru.
Serviciul specializat din primaria locala va institui o comisie care va verifica solicitarea, iar in urma constatarilor se va elibera sau nu avizul de toaletare/defrisare.

Dilema mea este ca nu stiu daca portiunea dintre gardul proprietati mele aflate in sat, (trotur, alee) si rigola(santul) despartitor de drumul judetean este domeniu public sau e intra in proprietatea mea ;
Discuție defrisare nuc
Vreau sa tai un nuc ,problrma e ca am aflat ca e o lege speciala care reglementeaza taierea acestei specii.Nucul se afla in afara gardului care delimiteaza proprietatea mea, respectiv pe spatiul dintre gardul proprietatii mele si santul dintre drumul judetean.Cui trebuie sa ma adresez cu o cerere pentru taierea nucului : primariei comunei sau directiei agricole judetene?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
La data de 21.12.2017 am primit decizia de instiintare privind infiintarea popririi pentru stabilirea cass pentru anul 2012 ca urmare a obtinerii de venituri din dividente.In data de 03.01.2018 am depus contestatie la administrartia fiscala conform legii nr.562./28.07.2015 aratind ca am fost coasigurata in numele sotului -pensionar- cu documente eliberate de CNAS, adeverinta de coasigurat.Mentionez ca in data de 13..01.2015 am depus la administratia fiscala cerere pentru anularea deciziei de impunere din data de 17.12.2014. pentru stabilirea cass pentru anul2012, aratind ca in anul 2012 am fost coasigurata.
In data de 15.02.2018. am primit Decizia de ridicare a masurilor de executare silita si in data de 20.02. 2018, decizia de restituire a sumelor de la buget, adica a sumelor retinute pentru neplata cass 2012.In suma restituita nu sunt incluse si sumele retinute pentru comisionul de instituire poprire, comision sistare poprire si comisionul plata OP?. Sunt indreptatit sa cer si restituirea acestor sume? In caz afirmativ ce pasi trebuie sa urmez.
Multuesc.

Discuție Restituire cass
Buna ziua,
In data de 27.12.2018, mi s-a instituit poprire pe contul de economii, pentru neplata contributiei cass pentru anul 2012, in valoare de"celebra suma de 468" .In data de 12.01.2015, am primit o decizie de impunere pentru stabilirea cass, cu suma de plata de 468 lei.In data de 15.01.2015,am depus la administratia fiscala emitenta o cerere de scutire pentru plata cass aratind ca in toata perioada anului 2012, nu am obtinut nici un fel de venituri, in aceasta perioada fiind coasigurata in baza faptului ca eram in intretinerea sotului.Totul bine pina la 27.12.2017 cind s-ainstituit poprirea. In data de 28.12.2017 am fost la administratia fiscala care a impus poprirea, administratia fiscala care m-a trimis la CJASS sa aduc o adeverinta din care sa rezulte ca in anul 2012 am fost in intretinerea sotului si conform Legii nr.225/2015 vor ridica poprirea si voi primi sumele retinute.Am adus aceasta adeverinta pe care am depus-o in data de 03.01.2018,impreuna cu o cerere in care ceream anularea poprirei si restituirea sumelor retinute.In data de15.01.2018, am primit decizia de ridicare a executarii silite.
Intrebarea mea: ce pasi trebuie sa urmez pentru a primi sumele retinute si sumele retinute drept comisioane de instituire, sistare poprire si comisionul plata op?
Multumesc.
Răspuns la discuția pensie de urmas
ika a scris:

Cum trebuie sa procedeze o persoana cu virsta de sub 26 ani, care frecventeaza cursurile de zi al unei facultati, pentru obtinerea pensiei de urmas.?
Mentionez ca tatal persoanei in cauza a lucrat timp de cca 8 ani in MAN , gradat si 12 ani in civilie.
Ce acte sunt nrcesare, unde se depun ce alte formalitati se mai fac?
Multumesc

Vechime in armata 8 ani 9 luni, din care 6ani a avut sporuri de risc -cod 28,29 (cod 28, 29 -spor radiatii),in civilie vechime 5 luni 9 ani conditii normale de lucru.Data nasterii 6 .10.1973 , decedat 12.09.2017.Daca nu indeplinea conditiile de pensionare , poate primi fiul un sprijin financiar pentru terminarea studiilor? In caz afirmativ ce pasi trebuiesc urmati?
Multumesc.
Discuție pensie de urmas
Cum trebuie sa procedeze o persoana cu virsta de sub 26 ani, care frecventeaza cursurile de zi al unei facultati, pentru obtinerea pensiei de urmas.?
Mentionez ca tatal persoanei in cauza a lucrat timp de cca 8 ani in MAN , gradat si 12 ani in civilie.
Ce acte sunt nrcesare, unde se depun ce alte formalitati se mai fac?
Multumesc
Discuție Impozit cladire
Sotia este beneficiara legii 448/2006, privind scutirea de impozitul pe cladire.Primaria imi trimite o informare de plata , pentru partea mea de coproprietate,invocind hg. 159/2016, normele de aplicare a legii 227/2015, codul fiscal aprobat prin hg nr.1/2016 in vigoare din 21.03.2016.Guvernul a promis ca va anula aceste prevederi mentionate mai sus in sensul ca vor fi scutiti de impozit si coproprietarul cladirii. In acest sens exista o hotarire aprobata privind aceasta scutire?
Va multumesc
Sunt nascut in luna octombrie 1954.Am un stagiu de cotizare de 42 ani si 1 luna din acest stagiu 13 ani sunt lucrati in grupa a2a procent 100%,In luna aprilie 2015 am depus dosarul de pensionare, fara a depune adeverinta care sa ateste grupa a2a .Am primit decizia de pensionare cu un stagiu total de cotizare de 42 ani si 1 luna, punctaj de 1,2450 , valoarea pensiei 1034lei, cu o diminuare de 419 lei, In data de 30 mai 2016 depun adeverinta care atesta ca am lucrat 13 ani in grupa a2a. In data de 4 iulie 2016 primesc o noua decizie cu un total stagiu de cotizare de 45 ani si 4 luni, punctaj 1,33646 , valoarea pensiei 1165 cu o diminuare de 210 lei.Concluzia mea este ca pensia este anticipata partiala , deci diminuata. Ce stagiu total de cotizare trebuie sa am casa primesc pensie anticipata nediminuata?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Taxe si impozite pe cladiri
ika a scris:

Sotia este posesoarea certificatului de handicap grad accentuat, conform Legii nr. 448/2006..Detinem impreuna o locuinta in coproprietate.Ani trecuti am fost scutiti de impozitul pe teren si cladire 100%.Anul acesta in luna iunie am primit de la primarie o decizie de impunere , conform careia , scutirea de impozit pe cladiri si teren seacorda corespunzator cotei parti din dreptul de proprietate asupra cladirii, terenului si asupra mijlocului de transport .In sprijinul acestei impuneri sint invocate HG nr. 159/2016 pt.modificarea si completarea Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin HG NR.1/2016 in vigoare din 21.03.2016.Este corecta aceasta decizie de impunere, tinind cont ca Legea nr. 448/2006 acorda scutire si coproprietarului daca locuieste in aceiasi cladire cu posesorul certificatului de handicap?
Va multumesc.

In cazul ca imi stabilesc resedinta sau domicilul in alta localitate unde posed o casa mostenita legal, mai platesc impozitul ca coproprietar ?