avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate tatiana_toma

Activitate tatiana_toma

Buna seara, va aduc la cunostinta urmatoarea speta. Pe 15.03.2010 in urma legii 330 privind salarizarea in sistemul bugetar ocupam functia de casier central intr-o institutie publica din anul 2002, postul putand fi ocupat de o persoana cu studii generale la vremea aceea. In anul 2007 organigrama a fost schimbata si postul a suferit transformarea in post studii medi. In urma aparitiei legii 330 am fost retrogradata in functia de garderobier confirm studiilor. In momentul in care am inceput un curs de contabilitate, continuam liceeul si eram in clasa a 12-a deja si creionasem o cerere catre Ministerul caruia ne subordonam sa obtin o derogare de 2 ani pt ca ocupam functia de 8 ani fara abatari de la atributii. Conducerea mi-a fabricat un " furt" din gestiune ( eu predasem gestiunea in urma cu 9 luni in valoare de 20.000 lei) .Timp de 2 saptamani m-au santajat emotional sa recunosc fapta, lucru care a dus la o stare de panica si mi-am luat concediu medical timp de 3 luni.Pe 28 .02.2011 ultima zi de CM mi-am depus demisie cu acordul partilor incepand cu 01.03.2011.Mi-sa comunicat verbal xa managerul nu este de acord cu sintagma "cu acordul partilor". Am cerut telefonic Cartea de Munca in februarie 2020 fara rezultat. In octombrie 2020 ma trezesc cu un proces penal unde se contesta decizia de clasare unui dosar penal de la parchet din anul 2015.Asa am aflat ca mi-au facut dosar pt furt. M-a prezentat in instanta si am castigat procesul. Pe 24.12.2021 am primit o invitatie la institutie in vederea anularii suspendarii contractului de munca.M-am prezentat la intalnirea cu Resursele Umane si Juridicul unde am aflat ca mi-a fost suspendat contractul cu data de 06.04.2011. I-am intrebat cum figurez in perioada 01.03.2011 pana in 06.04.2011, se verifica pontajele. Si raspunsul Juridicului a fost ca sunt suspendata pentru cercetarea penala, care a luat sfarsit in momentul comunicarii sentintei judecatoresti adica in aprilie 2021. Am fost intrebata ce pretentii am ? A ramas sa verifice pontajele si vedem dupa. Va rog sa imi dati ceva sfaturi ca nu stiu ce sa fac ?
Răspuns la discuția Angajat propriu la PFA
Asta stiu, este exact cum v-am intrebat contabila i-a spus unui cunoscut (fotograf) ca nu ii curg anii de pensie fiind PFA si i-a facut initial contract part-time,ulterior full time, acum i l-a inchis. Dar persoana PFA-ul a aflat de la ANAF ca este ilegal sa fie propriu angajat si asa a intrat in panica, el are toate darile platite la zi. Dar din cand in cand primeste de la ANAF scrisori ca are diverse datorii si bineinteles cand merge acolo nu are nimic de plata in programul lor . S-a mutat de curand de la sectorul 6 la sectorul 3 si acolo a fost atentionat ca nu este in regula contractul dar doar atat. Ma intrebam daca poate trece neobservata problema daca nu s-au sesizat pana acum din 2014. Si daca poate beneficia de ce a platit pana acum la sanatate si pensie? Daca ar fii bine sa treaca la SRL ? Ce amenzi risca?
Multumesc anticipat.
Buna ziua, ma intereseaza ce risca o PFA daca la indemnul contabilei si-a facut contract de munca personal, initial part-time, ulterior 8 ore cu minim pe economie ?Aceasta s-a desfasurat in perioada 2014- 2020. Mentionez ca nu s-a sesizat nimeni de la ANAF.
Răspuns la discuția Instalare camera supraveghere
Accesul la intimitate se refera la faptul ca avem dreptul sa stam in curte, sa discutam, sa mancam fara a fi filmati, camera nu capteaza fix poarta ci curtea,am inchiriat casa la curte , asa puteam sta la bloc, faptul ca nu am socializat cu persoana in cauza nici noi nici copii nostrii 4 la numar cu varste intre 13 si 22 ani ne aduce aceste necazuri, stam aici de 2 ani si nu a fost nevoie de camera, nu imi este frica pentru siguranta fiului meu in varsta de 18 ani ci de " libertatea" lui, fiind luptator legitimat al clubului Steaua.............de aici si amenintarile sunt provocari care se intampla in curte. Cum pot proba asta doar prin camera montata? La politie voi merge maine cu sigurata pentru ca lucrurile vor degenera clar, dar ma interesa un sfat avizat in vederea motivarii plagerii, aceeasta sa nu devina una dintre multele fara rezolvare
Răspuns la discuția Instalare camera supraveghere
De cand propietatea privata este spatiul public? Daca sunt chirias nu am dreptul la intimitate? Nu ma feresc de camera ci imi feresc copii de un bolnav pshihic, care ameninta in baza inregistrarilor video ca ne rupe capul,
Buna ziua, am inchiriat o casa la curte, in curte sunt 2 corpuri de casa in una locuim noi si in cealalta locuieste baiatul propietarului, fara acordul nostru s-a montat o camera de luat vederi in regie proprie, aceasta inregistreaza intrarea in curte pe unde intram si noi, am solicitat verbal propietarului scoaterea acesteia, deoarece in baza inregistrarilor suntem urmariti si amenintati de fiul sau, iar acesta mi-a motivat ca este treaba fiului sau si m-a intrebat daca ma deranjeaza ?In urma acestei solicitari ni s-a spus sa eliberam casa in termen de 30 zile, dar zilnic baiatul acestuia ne agaseaza cu sustinerea propietarului. Ce drepuri am cui sa ma adresez?
Răspuns la discuția Contract inchiriere
Atunci pot denunta la fisc contractul incheiat cu agentia imobiliare care mai mult ca sigur nu l-a declarat, daca tot nu isi asuma nicio responsabilitate decat incaseaza comisionul.In cazul in care nu am contract cu propietarul inseamna ca pot plca sa ii las toate bunurile lui......
Buna ziua, acum 2 ani am inchiriat o casa la curte.In curte sunt 2 corpuri de casa:una inchiriata de mine si cea de-a doua locuita de baiatul propietarului.S-a facut contract cu agentia imobiliara unde este specificata suma ce reprezinta c/val chiriei lunare, a garantiei si comisionul firmei, urmand sa facem ulterior contractul la financiar (propietarul isi refacea buletinul).Bineinteles ca am fost trasi pe sfoara ca nu este nici 25% real din ceea ce ni s-a prezentat de catre propietar si agentia imobiliara.Este si vina noastra ca ne-am complacut situatiei, dar cu 4 copii si mobila este greu sa fii acceptat de propietari si sa te muti una doua.Problema este ca apa si curentul sunt la comun si sume impresionante :enel-830 lei, apa nova-500 lei, au mai aparut si alte persoane in curte si mai nou camere de luat vederi fara ca noua sa ni se aduca la cunostinta.Vreau sa stiu daca pot denunta undeva acest contract, daca am vreun drept in baza acelui contract facut cu agentia? Daca "prostia "mea o poate spirijinii cineva ca acesti oameni sa nu isi mai bata joc si de altii.
Buna ziua, acum 2 ani am inchiriat o casa la curte.In curte sunt 2 corpuri de casa:una inchiriata de mine si cea de-a doua locuita de baiatul propietarului.S-a facut contract cu agentia imobiliara unde este specificata suma ce reprezinta c/val chiriei lunare, a garantiei si comisionul firmei, urmand sa facem ulterior contractul la financiar (propietarul isi refacea buletinul).Bineinteles ca am fost trasi pe sfoara ca nu este nici 25% real din ceea ce ni s-a prezentat de catre propietar si agentia imobiliara.Este si vina noastra ca ne-am complacut situatiei, dar cu 4 copii si mobila este greu sa fii acceptat de propietari si sa te muti una doua.Problema este ca apa si curentul sunt la comun si sume impresionante :enel-830 lei, apa nova-500 lei, au mai aparut si alte persoane in curte si mai nou camere de luat vederi fara ca noua sa ni se aduca la cunostinta.Vreau sa stiu daca pot denunta undeva acest contract, daca am vreun drept in baza acelui contract facut cu agentia? Daca "prostia "mea o poate spirijinii cineva ca acesti oameni sa nu isi mai bata joc si de altii.
Hristos A Inviat! exista posibilitatea ca la trecerea din pensie anticipata in pensie la limita de varsta sa nu mai primesti diferenta de bani? Nu am primit decizia de limita de varsta si nici bani,raspunsul casei a fost ( telefonic) ca nu mai este nicio diferenta de dat suma stabilita la pensionarea anticipata fiind aceeasi sau chiar mai mica decat cea pentru limita de varsta.Este posibil?