avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate wellis

Activitate wellis

Cum ma sfatuiti sa procedez cu angajarea?multumesc
Ce as dori eu sa stiu:cum pot sa o iau pe mama mea(asistent medical in pensie de batranete) sa lucreze cu mine in cabinet medical, fara sa ii fac contract de munca?Ce forme legale exista?(contract de voluntariat, plata la ora?)Pe mine ma intereseaza sa nu platesc dupa ea...
Buna seara.As dori sa intreb daca se poate modifica un salar de 1400 lei brut in 850 lei brut incepand cu 1.01.2014?Precizez ca am studii superioare si prestez servicii in domeniul in care am licenta.Exista o noua lege care incadreaza personele cu studii superioare la acest salar de 850 lei, cu un orar de munca de 8 ore?Eu din cate stiu, un drept salarial odata castigat, nu se poate modifica asa de usor sau nu sunt eu bine informata?Daca totusi este asa, va rog sa imi spuneti si care sunt contributiile angajatorului fata de stat cat si ale angajatului la acest salar de 850?Va multumesc anticipat
Buna ziua, as dori sa ma informati daca se se pot accesa fonduri europene pentru dotarea unui cabinet stomatologic in mediul urban si daca da, ce acte sunt necesare si cui sa ma adresez.Multumesc
buna seara.as dori sa cumpar un apartament prin prima casa dar as dori sa ii schimb destinatia in cabinet stomatologic.se poate schimba destinatia , daca se cumpara apart prin creditul prima casa? multumesc anticipat.
trebuie acordul notarial sau doar o semnatura pe formularul de la consiliu?/?mersi
multumesccc enormmm!!!
Buna ziua.As dori , daca se poate sa ma ajutati cu un sfat in demersurile pe care trecuie sa le fac , si anume:am gasit un apartament la parterul unui bloc de locuite , pe care as dori sa-l cumpar prin credit ipotecar si sa-i schimb destinatia in viitor in cabinet stomatologic. Care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg, pentru a fi in legalitate si sa nu care cumva sa nu pot sa dechid cabinetul si sa raman cu creditul ipotecar.Eu am inteles ca mai intai trebuie sa merg cu actualul proprietar la vecinii direct implicati si sa obtin semnaturile pentru deschidere de cabinet, iar apoi la banca sa stipuleze in contract ca se ia creditul pentru un viitor cabinet???Nu stiu exact....daca ma puteti ajuta, va rog...multumesc anticipat.