avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate anca.m

Activitate anca.m

da, a investit contractul de credit cu titlu executoriu.
deci sa inteleg, ca debitorul nu si-a achitat datoria prin predarea celor 2 masini si ramane sa se stabileasca diferenta in urma evaluarii.
si alte pretentii mai pot sa fie?
Buna ziua. Daca nu am postat in categoria corecta va rog sa ma indrumati unde sa postez.

As vrea niste pareri. Contract de imprumut intre 2 persoane fizice, A-creditor si B-debitor. Suma de 13000 euro garantata cu 2 masini proprietate personala B, fara deposedare. Termen de restiruire martie 2008. B nu achita si ianuarie 2010 prin executor -executare silita i se cere debitorului sa predea masinile in februarie 2010. La intrevederea dintre A, B si executor i se cere lui B pana la sfarsitul lunii februarie sa plateasca suma. B in imposibilitate de plata, preda masinile prin proces verbal la executor. Creditorul cere acum debitorului suma de 2000 de euro, pentru ca masinile nu ar mai valora pretul contractului, si ca ar mai fi nevoie sa schimbe o bucsa sau ceva.

Intrebare:

1. Masinile sunt in stare buna de functionare, nu au fost implicate in accidente rutiere nici inaintea luarii in garantie nici dupa. Inainte nu s-a facut o constatare tehnica masinilor. Acum se poate cere suma aceasta pentru asa ceva? Pretul masinilor a mai scazut si pe fondul crizei financiare care a blocat piata auto.

2. Sa presupunem ca ar avea dreptul la evaluarea masinilor. Daca debitorul nu vrea sa semneze intelegerea pentru diferenta de bani, creditorul trebuie sa inceapa un proces impotriva lui B sau se poate merge pe acelasi contract de credit prin executor?

3. Costul evaluarii va fi suportat de catre care parte

4. Cum e mai bine pentru debitor: sa se inteleaga pentru suma sau sa mearga pe evaluare-daca se permite, avand in vedere ca in contractul de imprumut creditorul nu are nici o pretentie decat sa i se dea banii sau garantiile?

Multumesc pentru opinii, idei, pareri.
Răspuns la discuția b.o. garantie
1.B.O. lasat garantie nu a avut completat pe el nici suma nici data scadentei in momentul predarii dar a fost avalizat de administrator. aceasta a fost investit, nu a existat disponibil in contul bancar si s-a apelat la un executor din partea creditorului. S-a facut dovada datoriei prin facturile emise de catre firma creditor. pe contractul de furnizare servicii (combustibili mai precis) nu era specificata o suma- suma reprezinta valoarea ultimelor 2-3 facturi neachitate. Deci, s-a dovedit ca suma nu este justificabila, nu exista nici factura pentru calcul penalitati si chiar daca ar exista nu ar putea ajunge la suma respectiva, dar totusi se insista cu popriri pe conturi curente si viitoare si sechestrare de bunuri personale.
2. Fila cec care a emis-o firma XXX catre aceasta cunostinta a mea (firma AAA), a fost girata firmei YYY furnizor de servicii catre AAA. Firma YYY nu a depus cec -ul in banca la termenul stabilit si nici dupa termen, nu a luat legatura cu firma AAA (cunostinta) si nici cu firma XXX. Dupa 2 luni de la termenul scadent al filei cec girate, datorita opriri pe contul firmei AAA de catre ANAF, pentru a evita orice problema firma XXX a achitat integral suma facturii (valoare in care era inclusa si suma de pe fila cec girata catre YYY). E aici e problema, firma XXX mai poate fi atacata de catre firma YYY? Firma XXX in momentul de fata nu are datorii catre firma AAA, deci nu o sa mai emita o alta fila cec pentru ca firma YYY nu si-a introdus la timp fila.
3. AAA s-a gandit doar la un abuz sau la o incercare de intimidare, dar probabil ca daca se va continua tot asa o sa deschida un proces impotriva acestui fapt..........

P.S.
Referitor la contractul de prestarii serivicii, o sa iau legatura cu administratorul firmei si daca o sa fie deaccord o sa il trimit pe mail.
Va multumesc mult pentru interes.
Discuție b.o. garantie
Buna ziua. Am o nelamurire. O cunostinta apropiata este administrator unic la un srl, obiect de activitate transporturi rutiere. Are o factura neachitata la un furnizor, cu care are contract de prestari, in valoare de aproximativ 30000 ron. La incheierea contractului dintre cele 2 parti, a fost lasat un B.O. garantie, fara sa fie completata suma sau data scadentei. Datorita unor probleme financiare societatea nu a putut efectua plata integrala a datoriei. La vanzarea unui bun al firmei societatea a primit pentru suma care trebuia sa o incaseze o fila cec in valoare de 17000 ron, care a girat-o firmei colaboratoare (adica la data scadentei dupa introducerea filei cec urma sa isi incaseze banii firma colaboratoare). De aici incep problemele. Firma nu introduce fila cec nici la termen nici dupa termen. Introduce B.o. lasat garantie de colaborator cu o suma nejustificabila adica aproximativ 110000 lei la banca (firma nu are disponibil in cont) si angajeaza un executor judecatoresc in recuperarea banilor. Mentionez inca o data ca datoria totala e de aprox 30000 ron, suma ce rezulta din contabilitate echivalent al facturii neachitate. Pentru bunul vandut, societatea cunostiintei isi incaseaza suma integral, dar datorita blocarii contului de catre ANAF banii se vireaza direct la ei. Astfel datoria catre furnizor ramane tot neachitata. La unul dintre procese i s-a spus cunostintei ca datoria care o are catre furnizor in mod normal nu ar mai fi 30000 ron, ci 30000 ron -17000 ron fila cec garantie, adica 13000 ron. Furnizorul trimite instiintare catre toate bancile posibile din Romania pentru recuperarea creantei si incearca sa isi recupereze banii si prin executarea bunurilor mobile pe care le detine societatea cunostintei. Dar pentru aceste bunuri exista un contract de vanzare cumparare cu o alta societate, deoarece cunostinta incearca sa vanda bunurile pentru a si achita datoria. Exista si o factura emisa catre aceasta firma neachitata dar care nu reprezinta in totalitate valoare bunurilor-----dar exista contractul de vanzare cumparare pentru restul sumei.
Se apeleaza si la conturile personale unde nu exista disponibil precum si la bunurile personale (o masina pe care de fapt nu era proprietar), in concluzie bunuri personale 0, disponibil in cont personal 0, procesele continua. Ceea ce nu intelege acesta cunostiinta-- de ce este obligata sa plateasa o suma mult mai mare pe care nu o datoreaza, atata timp cat nu i s-au facturat penalizari, are facturi emise pe suma de aprox 30000 ron , i-a oferit garantie o fila cec pe care furnizorul nu a introdus-o. Acum furnizorul il instiinteaza pe cel care cumpara bunurile firmei ca suma care o va plati pentru acestea va fi virata in contul executorului, precum si pe cel care a emis fila cec lasata garantie de cunostinta aceasta furnizorului.
Vrem si noi niste pareri:
1. Cum poate sa fie obligat sa plateasca suma inscrisa pe B.O. lasat garantie-contestat, suma nejustificabila?
2. Ce efecte mai poate sa aiba fila CEC emisa lasata garantie furnizorului, daca acesta a achitat integral suma care s-a virat in contul firmei cunostiintei si daca acesta ar mai putea fi obligat sa platesca suma de pe fila? (data scadenti era in luna martie 2009)
3. Cunostiinta crede ca se vorbeste deja de un abuz si nici macar nu mai intelege ce suma ar trebui sa plateasca sa se finalizeze neintelegerea.

Mentionez urmatoarele: cunostinta are angajat un avocat care si-a dat silinta din toate punctele de vedere posibile, dar vrea sa stie si alte pareri.
Va multumesc si sper ca parerile dumneavoastra sa ii fie de folos.
O zi buna.







da, aveti dreptate. va multumesc
Buna. Am o nelamurire. Intocmesc pentru prima data o nota de lichidare.
La rubrica cu veniturile brute incasate pe ultimele 6 luni eu am trecut cele 6 luni ca fiind:
2007 octombrie , noiembrie, decembrie - 528 brut ron pt fiecare
2008 ianuarie , februarie, martie 528 brut
Ce voi trece pe luna martie, avand in vedere ca statul de plata inca nu e facut?
Eu ma gandeam sa trec brutul cum ar fi pe ianuarie si februarie.
Si inca ceva!!!!!!!!!!!!!!!!! se mai ia in calcul si asta?
Anul acesta nu s-a beneficiat de concedii de odihna.
Anual sunt 22 de zile de concediu, rezultate din contractul de munca. deci ar veni de platit doar zilele de concediu pe ianuarie, februarie, martie? adica 22 zile/ 12 luni* 3luni*8 ore* pretul orei?
si ce rezulta il adun cu brutul?
sau se scad contributiile si se aduna la net?
ce trec totusi in rubrica caci mie imi cere bruturi incasate!!
astept un raspuns, va multumesc


Va multumesc mult inca o data.
Buna ziua, m-ar interesa daca stie cineva sa imi spuna care sunt pasii, conditiile si procedeele de infiintare a unei agentii sau S.C. cu activitate de recrutare si plasare a fortei de munca. Astept sfaturile dumneavoastra cat mai curand. Va multumesc
Răspuns la discuția ajutor!!!!!!!!!!!!
Chestia cea mai grava e ca aceste 2 luni de concediu fara plata le am pe parcursul a 11 luni de munca la ultimul loc, adica cel prezent. Ce ma sfatuiti sa fac?
Am si eu o nelamurire.
Mai pot beneficia de aceea indemnizatie de crestere a copilului daca pe parcursul ultimului an am 2 luni de concediu fara plata?
Va multumesc