avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate lexmit31

Activitate lexmit31

Spatiul unde se afla masina este loc de parcare platit!
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna seara, avem o situatie putin ciudata din punctul meu de vedere, in luna decembrie 2014, sotul administratorei a gasit masina avariata, mai precis luneta masinii a fost sparta de cativa turturi de gheata care au cazut de pe acoperisul Blocului. A doua zi tipa in fata blocului ca da administratia in judecata! In acest caz cine pe cine da in judecata? Ca doar sotia lui este administrator al blocului, nu era datoria ei si a presedintelui de bloc sa curete turturii de pe streasina blocului?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Asigurari sociale
Va multumesc pentru raspuns, o seara placuta!
Buna seara, in cazul in care nu am nici un venit, mentionez ca in data de 17 ianuarie 2015 imi inceteaza contributia de somaj, doresc sa platesc asigurari sociale individual, vreau sa stiu cum procedez in acest caz, va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns!
buna seara! va rog sa ma lamuriti intr-o problema: sunt in concediu pentru cresterea copilului ( copilul meu are 10 luni) si sunt din nou insarcinata. Voi naste cu putin timp inainte ca primul copil sa implineasca varsta de 2 ani. Voi mai beneficia de indemnizatie crestere copil si concediu crestere copil si pentru al doilea copil? calcul la venit se vor lua ultimele 12 luni din indemnizatie? Va multumesc.
Răspuns la discuția Neplata salariului
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Problema cu care ma confrunt este urmatoarea:
Am fost angajata timp de 1 luna si 3 saptamani cu contract de munca la o societate de contabilitate, dupa care mi s-a oferit un alt job mult mai bine platit la o alta societate.
In urma unei cereri de incetare a raporturilor de munca cu acordul partilor conf. art. 55 lit. b Codul Muncii angajatorul a fost de acord.
Salariul ce mi se cuvenea pe cele 3 saptamani nu a fost acordat, urmand ca la inmanarea cartii de munca sa il primesc, ceea ce nu s-a intamplat nici atunci.
Mentionez ca eu nu am semnat statul de salariu pentru luna respectiva.
Va rog sa ma indrumati ce demersuri trebuie sa fac pentru a-mi recupera salariul meritat.
Va multumesc anticipat.