avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate CrisM81

Activitate CrisM81

Buna ziua,

Pe data de 21.07.2016 am revenit la locul de munca dupa o pauza de 2 ani in care am fost in concediu de crestere copil.

As vrea sa stiu daca legea prevede o anumita perioada dupa care angajatorul ma poate concedia (din diverse motive).


Multumesc!
Buna ziua,

As vrea sa stiu dupa cat timp de la revenirea din CCC (2 ani) am dreptul la concediu de odihna.

Multumesc!
Multumesc!
Cum se calculeaza indemnizatia pe care tatal o va primi pentru aceasta luna?
In cazul in care tatal nu solicita sa intre in CCC trebuie sa dea o declaratie in acest sens?Daca da, cu cat timp inainte de a implini copilul 2 ani trebuie facuta?
Buna ziua,


As vrea sa stiu cand trebuie sa revin la locul de munca in cazul in care CCC (2 ani) se incheie pe data de 20.07.2016. Pe data de 21.07.2016 sau dupa 1 an si 11 luni?
Răspuns la discuția Conditii stimulent de insertie
Multumesc pt. raspuns!
Buna ziua,


As vrea sa stiu cu cat timp inainte ar trebui sa revin la locul de munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie in conditiile in care am optat pentru concediu de maternitate de 2 ani.

Concediul de maternitate se va incheia pe data de 20 iulie 2016.

Va multumesc.
Buna ziua,

Avertismentul scris adus unui angajat se inregistreaza la ITM?Am inteles ca in REVISAL nu.

Multumesc.
Buna ziua,

1. As vrea sa stiu daca este posbil sa platesc contributia CAS in cazul in care nu mai sunt angajata de 5 luni de zile (am inteles ca se poate incheia un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate).
2. Daca da, pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului in cazul in care nu ma angajez intre timp, dar continui sa platesc aceasta contributie?
3. Cum se stabileste suma pe care va trebui sa o platesc lunar?

Va multumesc anticipat!