avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate CountPorcula1987

Activitate CountPorcula1987

Buna ziua, am inteles ca se va termina starea de alerta in data de 8 martie. Intrebarea mea este: cu ce baza legala mai pot fi impuse restrictii? Mai ales cum poate sa mi se impuna sa port masca la interior.
Buna ziua, stiu ca s-a mai discutat aici www.avocatnet.ro/forum/discu...

O sa spun povestea pe scurt. Bunica mea are un teren INTRAVILAN in Cerghizel jud. Mures. Terenul desi e intravilan e incadrat ca pasune iar cei de la primaria Ungheni nu vor sa elibereze autorizatie de constructie sau sa ii schimbe categoria. E vorba de 5500 mp in centrul satului pe fostul teren de fotbal. Vreau sa scurtez treaba cu ei deoarece cu mine/ bunica mea vobesc ca cu niste prosti zicand ca nu se poate ca nu stiu ce cu pasune nu se construieste desi le-am aratat toate legile din forumul de mai jos. Rugamintea mea este: ESTE VREUN AVOCAT SPECIALIZAT PE PROBLEME DE GENUL IN TARGU-MURES CONTRA COST, care sa ma ajute cu rezolvarea problemei, cu un drum la camera agricola in Ungheni si cu actele. Eventual ii pot trimite actele care le am pe whatsap. Multumesc.
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
In locul politiei comunitare iti dadeam tie prietene o prima crasa pt nesimtire. Inteleg cum s-a mai zis daca vecinul renova noaptea, dimineata devreme, hai si duminica sau in sarbatori gen pasti sau craciun (cand lumea se mai odihneste nu pt religie). Da tu nu,... Gigi Contra ca de ce renoveaza omul amiaza la 1-2. Ti-a ras doar in nas vecinul? S-a comportat prea frumos cu tine. Da stiu scrie in lege ca trebuie sa fie liniste (pt trantori) dar sa fim seriosi nu cred ca te-a deranjat pe tine ora aia 13-14:00 ci faptul ca omul renova si DA SE FACE GALAGIE ca nu poti sa ii certi sa sparga ziduri cu dalta cand sunt rotopercutoare si demolatoare. Noroc ca e politia normala si nu amendeaza pt situatii de genul. Toti trebuie sa intelegem cum ca traim intr-o societate, mai renovam in functie de cum avem bani si timp (cei care nu traim in grajd), se face logic un mic deranj (mai ales la bloc da tu stai la casa si saracu de tine te deranja, nu puteai sa mergi sa trandavesti in alta camera nu chiar langa fereastra aia), anu asta renoveaza vecinu' din stanga, anu viitor cel din dreapta, peste o juma' de an cel de peste drum, dupa renovez eu. Toti facem zgomot intr-o oarecare masura. Nu poti sa ii ceri firmei/muncitorilor sa nu sparga toata ziua pt ca nu iti vin (nimeni nu sta dupa capriciile si nebunia nimanui). Renovezi o luna (sau o perioada relativ scurta) si dupa te opresti iti faci curat si te asezi, astepti sa inceapa alt vecin (cel mai probabil va incepe). Bunul simt dicteaza ca muncitorii sa nu inceapa de la 8 dimineata ci undeva dupa 9-10 si sa termine cat mai repede pot cu zgomotul mare (la inceput in cateva zile spart constant, gaurit), sa nu dea gauri pana seara tarziu, si daca vor si pot sa opreasca la 16-18:00 cand oamenii de obicei ajung de la servici si s-ar odihni si ei. Dar nu ca totdeauna este cate unu care e impotriva si se victimizeaza. Stau la bloc, anul trecut au renovat strada pe care locuiesc au dat cu buldo-pickamerul de la 8:30 pana pe la 14:00 cam 2-3 saptamani, dupa au venit basculele si stivuitoarele inca 2 saptamani, astia au fost primaria,... am zis am scapat. S-a apucat dupa 3 zile la propriu vecinul de sub mine de renovat, cand el era la jumate s-a apucat vecinu de sub mine dreapta de spart si renovat, dupa cam la o saptamana renovari medii al apartament de sub mine. Au terminat astia am zis iarasi ca am scapat a inceput in scara vecina la 2 apartamente (acelasi proprietar) distractia. Toti spargeau si gaureau cum puteau, de pe la 9 pana pe la 4-5 dupamasa fara pauza de trantori. Anu' asta (din iarna mai bine zis) surpriza m-am apucat eu cu renovari cat 3 apartamente la un loc. Si ghici ce ? Nimeni nu a zis nimic unu' la altu' (exceptand o babuta care a inteles si ea de la fica-sa) legat de renovari/zgomot. Traim impreuna la bloc sau peste strada trebuie sa socializam. Da toti am pus anunt cum ca vom renova pe scara cu scuzele de rigoare cum ca pt o perioada va fi zgomot. Repet,... in locu' politiei comunitare pe tine te premiam pt nesimtire sociala pacat ca nu e in lege. Si acum sariti-mi in cap dar ganditi inaite logic ca toti ati renovat sau veti renova ce ati face cu un capcaun dintr-asta!
Buna ziua, am o mica intrebare legata de o problema. Sotia mea este graviduta. Ar trebui sa nasca la jumatatea lunii iunie. Concediul prenatal se poate lua (normal) cu 2 luni inainte. Ea lucreaza pe perioada de munca determinata (1 an), contractul ei urmand sa expire luna aceasta. Sotia poate merge in prenatal doar din 15.04.2018. Intrebarile mele sunt:
1) Daca contractul expira ar urma sa beneficieze de concediu prenatal (nu postnatal/maternitate, de acela beneficiaza), din cate stiu nu.
2) Cine plateste concediul prenatal angajatorul sau CAS? (din cate stiu s-ar putea sa gresesc angajatorul plateste si isi recupereaza banii de la CAS dupa o perioada,... welcome to Romania)
3) Angajatorul din cate stiu nu e obligat de lege sa prelungeasca (asta e mi-e cam clar dar as vrea sa stiu daca e stiu sigur bine, are o patroana infecta care cel mai probabil nu ii va prelungi in + au o contabila incompetenta care nu stie nimic si e foarte lenesa (nici nu se documenteaza, daca e mai usor pt ea o va minti pe patroana ca trebuie a plateasca ea, aia va pune botu' puturoasa de contabila a scapat, patroanei nu ii pasa si gata :) ).
Multumesc de raspunsuri!
Răspuns la discuția Unirea a doua apartamente
Deci nu trebuie la tot blocul, asta e bine Gigi contra sta il alta scara, altul care era cu podul, sta la 4 (eu la 2), mai ramane doar sa il caut "cu interpolul" pe unu' dintre cei de negasit :), dar asta nu e asa greu. Cat despre proiect am zis ca il fac cu firma/ing autorizat, doar nu ma bag eu ca romanu' e bun in toate de la zidarie la gaz si sare blocu-n aer :D.
Răspuns la discuția Accident rutier
Din pacate procurorii se misca in slow motion. Cazurile de genu' dvs (fuga de la locul accidentului) precum si cele de alcool la volan sunt lasate cu lunile daca nu cu anii sa stea pe masa lor tocmai pt a descuraja chestiile de genu'. Am un prieten care de ~8 luni sta fara permis dintr-un motiv asemanator cu al dvs. Cunosc vreo 3 prs. care pt alcool la volan au stat intre 2-4 ani fara permis (fara accidente cu victime). Deci din pacate e chestie de durata. Adeverinta de condus nu se da in cazul dvs. la fel ca si in cazul alcoolului la volan. Sper sa fiti o exceptie si sa ma insel, sa vi se solutioneze cat mai repede dar din pacate cred ca va trebui sa va inarmati cu foarte multa rabdare. Succes si o solutionare cat mai rapida si favorabila :) .
Buna ziua, in viitorul nu foarte indepartat s-ar putea sa achizitionez apartamentul vecin. As vrea sa le unesc. Peretele prin care vreau sa fac aceasta unificare a apartamentelor este de rezistenta din holul unuia in holul celuilalt. Eu vreau sa fac o gaura cat sa incapa o usa de 80-85 cm latime (nu imi trebuie de 90). Vreau sa fac proiect calumea cu grinzi in i sau cum le zice, cu armatura din pereti sudata de aceste grinzi, chiar si jos vreau sa pun o grinda (chiar daca fac treapta nu ma joc cu siguranta). Deci vreau sa fac totul cat se poate de sigur si legal pt. ca in caz de cutremur blocul ala se va prabusi si peste mine si familia mea, pe langa ceilalti locatari nevinovati. Desigur proiectul nu o sa il fac eu ci un ing constructor autorizat. Intrebarea mea este: In cazul in care reusesc sa cumpar apartamentul vecin, si vreau sa il unesc trebuie si aprobarea vecinilor? Nu de alta dar am vreo 2 Gigi Contra si 2-3 de care nu dai veci (sunt plecati, au ap. inchiriate). In plus inca unul s-ar putea sa se razbune, locatarii (inclusiv noi) nefiind de acord in trecut sa ii dam pe gratis podul (tot podul) sa isi faca el mansarda (cum i-a si trecut prin cap nu stiu, dar asta e alta poveste). Va multumesc pt raspunsuri.
freeelis a scris:

De ce sa nu-i poata comunica ?

Din vina tatalui meu care adopta strategia strutului. Are concediu, si acum e in concediu de boala. Eu i-am zis ca nu o sa functioneze, el nu ca batman-batman
Ok, si daca nu ii pot comunica se prescrie? Eu am inteles ca nu am inteles bine?
Buna ziua, tatal meu a facut o mica abatere la servici (el se considera nevinovat, dar se asteapta ca conducerea sa il considere vinovat). I s-a cert sa dea o nota explicativa. El zice ca daca conducerea nu reuseste sa ii comunice in 30 de zile de la predarea notei explicative va scapa de sanctionare/avertisment. El considera nu faptul daca comisia nu ia o decizie, ci aca nu il gaseste, fiind in concediu si concediu medical (s-a imbolnavit). Eu i-am zis ca nu e adevarat ce zice, el sustine ca politica strutului il va salva? E adevarat ce zice? Va multumesc.