avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate Cristianhurezan

Activitate Cristianhurezan

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati daca este cu putinta;despre ce este vorba:
Am intentat proces fata de Politia Rutiera ,pentru anularea procesului verbal de contraventie si a retinerii permisului de conducere pentru 3 luni;(viteza);am mers in instanta si in prima faza la Judecatorie ,am pierdut; am declarat Apel;aici va rog frumos sa ma ajutati.
Pentru aceasta etapa,cate termene de judecata sunt si daca hotararea primei instante poate fi atacata?pentru primul termen ,am depus hartie ca imi voi angaja avocat;care timpul dintre termene?o luna,mai mult?
Daca pierd si la aceasta instanta,pot merge mai departe sau este instanta finala.
Ce se intampla,daca doamne fereste,pierd la aceasta instanta(Tribunal) si decizia este definitiva?
Astept sa primesc decizia acasa si apoi predau permisul sau cum se procedeaza;care este termenul legal?
Toate acestea va intreb,daca nu pot,merge la o instanta superioara.
Va multumesc frumos pentru ajutor.
Răspuns la discuția Ma poate ajuta cineva?
In PV scrie Pop Cristian si numele exact este Pop Cristian Vasile, iar locul de munca biroul poliției rutiere BM ,iar în acte apare doar atât Serviciul Rutier fara alte complectari
Răspuns la discuția Ma poate ajuta cineva?
Daca PV ,nu contine numele complect(nume si prenume intreg) al agentului constatator si locul de munca clar,ci doar Serviciul Rutier,nu numele orasului,acestea pot fi contestate in instanta?
Multumesc
Răspuns la discuția Ma poate ajuta cineva?
Buna ziua,
Daca in PV, nu este specificata adresa exacta,unde s-a produs evenimentul ci doar localitatea aceasta poate fi o scapare pentru contestatie?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Ma poate ajuta cineva?
Vă mulțumesc.
Dar dacă fac contestație pot cere strămutarea procesul la o alta judecătorie? În alt județ?
Am permisul suspendat 90 zile,pentru depasirea vitezei;exista vreo posibilitate sa-mi recuperez permisul, mai repede,deoarece risc sa raman fara slujba.
Va multumesc
Buna seara,
va rugam frumos sa ne ajutati daca este posibil in urmatoarea problema:
firma pe care o avem ,are activitatea suspendata;ar fi trebuit sa o redeschidem in 2013,Octombrie;intre timp,am platit toate datoriile pe firma restante(datorii la buget,restante TVA,tot);pe firma avem trecuta si masina;aceasta masina am dori sa o vindem de pe persoana juridica pe persoana fizica;am vrea sa stim,daca exista vreo posibilitate,sa o vindem,fara a mai redeschide firma si sa facem intreg dosarul la ORC.
Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns,daca este posibil,in urmatoarea problema:
in luna Noiembrie,se implinesc,3 ani,de cand firma pe care o avem,i-am suspendat activitatea;de atunci,am trecut ,printr-o perioada dificila(lipsa unui loc de munca,accident,altele) si nu am reusit sa achitam in aceasta perioada,nici un leu din datoriile pe care le-am avut pe firma;ce se intampla,luna urmatoare,daca nu reusim sa redeschidem firma si sa incepem sa ne achitam datoriile?bunurile aflate pe firma(masina si alte bunuri,in speta) vor fi gajate in favoarea statului,sechestrate,pana la achitarea datoriilor?sau blocarea conturilor administratorilor firmei?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Gard delimitare vecin
Va multumesc,dar atunci cum ramane cu lumina naturala care ne este luata;din cate stiu,aceste constructii,indiferent ce sunt ele,nu ar trebui sa ne afecteze confortul;daca gresesc,va rog sa ma corectati;multumesc
Răspuns la discuția Gard delimitare vecin
Buna dimineata,
nu este vorba de un teren neconstruit;in spatele casei noastre(fata apartamentului pe care il detinem),exista mai dedemult o constructie la rosu,pe care proprietarul incerca sa o vanda;noi cand ne-am mutat,de 3 ani,in aceasta zona, a ramas la aceiasi faza;gardul dintre casa noastra si cel al vecinului a existat,un gard din barne de lemn si plasa,inalt de 175 cm,tocmai pentru a delimita cele doua proprietati;dar decateva zile,au aparut potentiali cumparatori,care sustin ca au atorizatie de constructie si imprejmuire imobil si doresc sa schimbe actualul gard,cu unul solid din beton si piatra la 2m inaltime;acestea in conditiile in care,distanta de la geam la gard este mai mica de 4m,iar de la placa de beton,pana in gard este de 80 cm;casa familiala,in care locuim,are o situatie aparte:fiind la parter,si avand acces,la exterior,din 2 parti,suprafata de terasa,aflata,in dreptul locuintei noastre(a geamurilor noastre),ne apartine,nemaiavand drept in alta parte a curti;in acest moment,in casa in care locuim,nu s-au mutat decat o familie,pe partea stanga a casei,la etajul 1,careia ii este indiferenta situatia,ei nefiind afectati de aceasta situatie;conform actelor de carte funciara fiecare prorietar are si 1/6 din curtea exterioara,astfel ca aceasta sesime ne-am luat-o in aceasta parte.;casa in care noi locuim,in partea din spate a ei,este delimitata de 2 proprietari:primul,cel doreste sa -si consolideze proprietatea,are aproape jumatate din suprafata;iar cealalta suprafata,apartine unui alt vecin,care deocamdata nu doreste sa-si delimiteze proprietatea(este un capat de livada).practic,ceea ce dorim este ca noua,noile constructii,sa nu ne afecteze,atatdin punct de vedere estetic cat si al confortului(reducerea luminii si a gradului de luminozitare);nu vrem sa ajungem ca intr-o cutie;daca vecinii au autorizatie de imprejmuire a proprietatii cu gard de 2 ,2m,anterior mutarii noastre(noi nestiind acest lucru),noi avem dreptul la contestatie sau exista o alta modalitate de a impiedica constructia acestui tip de gard?