avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate valul

Activitate valul

Da, mama mea traieste. Daca sunt singura fiica, tot mai trebuie facuta succesiunea? Chiar daca dupa moartea ei eu voi mosteni tot? Sa inteleg ca fara certificatul de mostenitor nu pot face nimic? Si in cat timp de la moartea tatalui va trebui facuta?
Am si eu o intrebare. In luna august 2009 a decedat tatal meu. Daca eu sunt unicul copil este necesara succesiunea? Daca da, care sunt pasii care trebuie urmati?
Va multumesc.
Buna ziua si la multi ani.
Am si eu o problema si anume: daca o persoana paraseste domiciliul pentru a fi cu altcineva inainte de a inainta divortul care sunt riscurile la care se expune.Are copii dar sunt majori.Ce i se poate intampla? Poate pierde la partaj? Daca copii mai urmeaza o scoala desi sunt majori poate fi obligat la plata pensiei alimentare de aici incolo.Poate pierde ceva daca se va demonstra ca a comis adulter?
Va multumesc tuturor.
Mai am si eu o intrebare.Daca cineva a primit o amenda pe care nu a platit-o si a mers mai departe la Administratia Financiara de unde a primit plic acasa, si nu o plateste ce poate pati?Mentionez ca nu are nici o proprietate pe numele lui dar la aceeasi adresa unde a primit amenda sta proprietarul apartamentului.(respectiv mama).Dansei i se poate baga si aceasta amenda la impozitul pe locuinta?Va multumesc.
Răspuns la discuția partajul de comun acord
Va multumesc pentru raspuns.Ceea ce vroiam eu este cum sa fac in scris acea invoiala.Noi am cazut de acord la o imparteala a bunurilor comune si am fost si la notar unde ni s-a zis ca trebuie sa facem ceva scris de noi si prezentat in fata judecatorului la prima infatisare dar nu mai stiu cum trebuie formulat, si de obicei eu sunt cea care trebuie atunci cand e vorba de scris niste acte, sa se descurce.De impartit nu avem decat niste bunuri comune din casa, casa fiind pe numele lui si data prin donatie.

Stiti cum as putea sa fac partajul de comun acord.Am inteles ca trebuie ceva scris si semnat de ambii soti si depus la dosarul de divort.Numai ca am uitat cum sa il formulez.Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc.
Răspuns la discuția cota parte din donatie
Dar daca sotul nu mai e de acord cu divortul de comun acord, sotia cum ar pute sa introduca actiune de divort.Care ar mai fi motivele de divort care s-ar solutiona mai rapid?Cum am spus nu exista nici casa nici copil de impartit doar lucrurile cumparate in timpul casatoriei.Ea neavand venit sotul poate spune ca lucrurile au fost cumparate din banii lui?
Vin si eu cu o alta intrebare.In cazul unui divort, casa fiind trecuta pe numele sotului prin donatie(in timpul casatoriei) sotia are dreptul la vreo cota parte din casa?Si care ar fi cel mai rapid divort?
Răspuns la discuția anexa la hotararea 400/2001?
Da despre acea hotarare este vorba.Adresa mea este valul2006@yahoo.com.Va multumesc.Chiar am nevoie de anexa si pana acum nu am putut-o gasi.