avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate rodica_rdc

Activitate rodica_rdc

Răspuns la discuția Schimbare nume copil minor
Multumesc de raspuns,dar tot nu m-am lamurit... Nu stiu de unde sa-l iau,de 2 ani jumatate nici politia nu stie de unde sa-l ia pt ca are buletinul expirat.Nici macar nu pot sta de vorba cu el si mai mult ca sigur ca nu va fi de acord.Acum cativa ani am avut nevoie de semnatura lui ca sa plec in Italia cu fetita pt niste investigatii medicale si nu a vrut sa semneze.Deci nici acum nu ma astept sa fie de acord.Si totusi,fetita creste,numele ei are tenta sexuala si chiar nu vreau sa rada nimeni de ea din cauza aceasta.Daca era baiat,nu ar fi fost o problema,pe cand asa...
In concluzie,ce sa fac? Sa ma adresez autoritatii tutelare?
Buna ziua.Va rog,am o nelamurire : cam de o luna am o hotarare judecatoreasca definitiva prin care am autoritate parinteasca exclusiva asupra fetitei.Tatal ei nu a vazut-o de 6 ani si nu-i mai plateste pensie alimentara de vreo 2 ani jumate. Fetita este oe numele lui (pt ca noi nu am fost casatoriti) iar eu acum doresc sa o trec pe numele meu,deoarece are un nume ridicol,din cauza caruia rad copiii de ea la scoala si o afecteaza emotional.Am fost la primarie si mi-au spus ca trebuie sa scrie clar pe hotarare ca e decazut din drepturi,altfel nu pot decat cu acordul lui. Intrebarea este : daca am autoritate exclusiva,nu pot face acest lucru?
Nu am stiut ca pot ataca ordonanta de clasare.Plangeri ii fac de fiecare data,insa totul decurge cam asa : din momentul plangerii mai dureaza o luna,o luna si ceva pana sunt chemata sa mai dau o declaratie,apoi niste luni bune in care dna politist il cauta,uneori da de el si promite ca mai achita din restanta,alteori e de negasit,In final trimite dosarul la procuror si iar mai astept pana primesc hotararea ca se respinge actiunea,toate astea dureaza si cate un an :(.
Si o luam de la capat cu plangerea,de aceea am zis ca ma invart intr-un cerc vicios deja.
In legatura cu schimbarea numelui,am ceva sanse? Dna politist m-a sfatuit sa cer custodie exclusiva pt ca in cazul acesta nu as mai avea nevoie de semnatura lui.
Nu are nimic pe numele lui,desi locuieste in casa cu etaj,are pamant,padure,etc.Dupa decesul mamei lui,nu au facut taxa de succesiune iar el mi-a zis de cand ne-am despartit ca va lucra doar cu ziua,ca sa nu plateasca pensie alimentara.A luat exemplu de la fratele lui,care a facut exact acelasi lucru si i-a mers.Deci,vorba dvs,as cheltui niste bani degeaba la executor.
Pe de alta parte,nu inteleg cum se poate ca el sa aiba numai drepturi ca tata,dar obligatii nu.Practic hotararile se bat cap in cap : pe civil i s-a fixat o pensie alimentara in functie de venitul minim pe economie.Desi nici atunci nu avea loc de munca si nici bunuri pe numele lui instanta a considerat ca e obligat sa-si intretina copilul .Penal,daca nu plateste "nu este rea vointa",ca nu are din ce,desi este apt de munca.Chiar nu exista solutie legala la aceasta problema?
In legatura cu schimbarea numelui fetitei,nu stiu ce sanse am,am inteles ca e cam greu.
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in aceasta problema : nu mai locuiesc cu tatal fetitei mele de cativa ani.L-am dat in judecata pt pensie alimentara pe care nu a inceput sa o achite decat dupa ce i-am facut plangere penala.Platile veneau o data la cateva luni si niciodata toata suma care o datora,pana anul trecut in luna mai.De atunci nu a mai achitat nici un ban.De fiecare data primesc raspuns de la procuror ca nu are loc de munca si nici bunuri pe numele lui,deci nu este rea vointa,si mi se respinge plangerea. Ce pot face in cazul acesta,pt ca deja ne invartim intr-un cerc vicios.Mentionez deasemenea ca are aproape 4 ani de cand nu a vazut fetita si nu s-a interesat niciodata de ea (practic ea nu-l cunoaste).In plus,as dori sa trec fetita pe numele meu din doua motive : are un nume mai caraghios,ca sa zic asa,care starneste glume pe seama ei si o afecteaza emotional si in al doilea rand as vrea sa avem amandoua acelasi nume.Stiu ca este nevoie de acordul lui dar nu pot lua legatura cu el sub nici o forma.Cum ma sfatuiti sa procedez? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Trebuie sa declar aceasta suma?
Am uitat sa mai fac o precizare : teoretic avem si o pensie alimentara in valoare de 225 lei,practic nu am mai vazut un ban de anul trecut din mai,iar pana la acea data trimitea de 3-4 ori pe an cate ceva,doar cand era cautat de politie.Este si acesta un venit declarabil?
Va rog mult,astept sa-mi raspunda si mie cineva,maine trebuie sa merg sa depun actele si nu stiu ce sa fac.:((
Buna dimineata.Am sa va expun pe scurt problema mea.Din anul 2013 am fost in concediu crestere copil cu handicap,pana acum.Trebuie sa depun actele pentru alocatia ei,cea de 87 lei,care va fi singurul nostru venit.Nu stiu daca mai am dreptul la vreun ajutor social,ceva,pt ca in anul 2013 eu am fost data in somaj de la intreprinderea unde lucram si trebuia sa primesc niste salarii compensatorii.Acestea s-au dat dupa vreun an si ceva,insa nu toti banii,ci esalonat.Nu au fost sume lunare fixe,am primit si 500 lei,si 1000 lei,intr-o luna chiar 2000 lei,in alta luna nimic.Ma gandesc ca daca as fi primit integral acesta suma cand am fost data in somaj,acum nu s-ar mai fi considerat un venit,ca nu i-as mai fi avut sau ca oricand se pot opri platile,pe motiv ca nu mai au bani (intreprinderea e declarata falimentara).
.Ce vreau sa subliniez este faptul ca acesta nu este un venit garantat in fiecare luna si nu stiu daca trebuie sa il declar sau nu si daca mai am dreptul la vreun ajutor social.
Multumesc anticipat.
Buna dimineata.De ceva vreme tot primesc acasa plicuri de la o firma de recuperare pt ca am avut o rata la banca pe care nu am mai putut s-o achit.
Acum cateva zile am primit din nou o notificare de executare silita,in care se mentioneaza ca daca nu achit acea suma in 7 zile,se vor deplasa la domiciliul meu pt a-mi pune poprire pe bunurile personale,mobile si imobile si pe venituri.
As avea doua intrebari :
1.Se poate pune poprire pe indemnizatia pt crestere copil cu handicap?
2. Fiul meu,casatorit si cu un copil,locuieste cu mine,iar in luna octombrie,dupa nunta,si-a cumparat cateva bunuri,cum ar fi un laptop,un televizor.Ii pot fi luate aceste bunuri doar pt ca locuieste la aceeasi adresa cu mine? Actele sunt pe numele sotiei lui.
Va multumesc anticipat pt ajutor.
Multumesc pentru raspunsuri.
Cumnata mea nu a fost citata,doar a fost sunata si chemata sa dea declaratie.Nu s-a mai prezentat pt ca el promisese ca achita o parte din bani si isi ia angajamentul sa achite si restul intr-un anumit termen,dupa care urma ca eu sa retrag plangerea,lucru stabilit tot telefonic cu d-na politista.Cum el n-a venit,d-na pol. a sunat-o din nou ca sa o cheme sa dea declaratie iar cumnata mea nu a putut raspunde la telefon pt ca i se stricase touch-ul.Drept urmare s-a trezit cu masina politiei la poarta.
Si,din cate stiu eu,n-a informat-o nimeni ca are dreptul sa nu dea declaratie in calitate de sora,ci doar ca ma poate da pe mine in judecata pt ca am pus-o martor.In ceea ce priveste necesitatea declaratiei ei....ce sa zic,nu prea i-am vazut rostul,pt ca femeia nu vazuse cu ochii ei nici un ban,stia doar ce auzise de la el.
Multumesc pt raspunsuri,insa,cand am intrebat daca d-na politist a procedat corect,ma refeream la urmatoarele chestiuni :
1. a scris ea declaratia mea,pe cand in cazul fostei cumnate,a lasat-o sa scrie singura.
2. am specificat ca nu vreau s-o pun martor pe fosta cumnata,pt ca si ea doar auzise de bani,nu-i vazuse,deci nu-mi era de mare folos.Mie mi-a spus s-o las acolo trecuta,ca o sa am nevoie de martori daca se ajunge la proces,iar ei i-a spus ca eu am vrut s-o trec ca martor.
Si daca nu e de acord,sa se duca si sa ma dea in judecata.
3. mie imi spune la telefon,ca,daca el aduce o parte din bani putem merge la notar,la un mediator sau sa venim la politie,sa dea el o declaratie prin care se angajeaza sa achite si restul de bani intr-un anumit termen,iar cumnatei ii spune ca nu,ce sa cautam la politie? sa mergem la notar.