avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Activitate raper06

Activitate raper06

Multumesc ptr raspuns ,dar am intrat in posesia banilor.
in luna februarie 2017 in urma recalcularii pensiei,trebuie sa beneficiez de o suma de bani din partea casei de pensii reprezentand drepturi banesti cuvenite in urma recalcularii(conform decizie de pensie si buletin de calcul) dar nu am primit nici pana acum aceasta suma.Prin telefon am tot fost amanat,e-maiuri fara raspuns,sesizare scrisa cu confirmare de primire-nimic-.IN comunicatele de presa din lunile octombrie si noiembrie Casa de pensie afirma ca toate drepturile restante au fost achiate-partial adevarat-.Ce pot face eu ca sa intru in posesia sumei de bani?
pe factura de la firma de leasing a aparut facturat si TVA-ul la taxa de timbru .ESTE CORECT?Taxele si impozitele la stat sunt purtatoare de tva?
multumesc frumos ptr mesaj
Buna ziua,am o casa cu 2 etaje;partierul este trecut ca sediu de firma si platesc taxe si impozite ca firma, iar etajul 1 si 2 sunt trecute pe persoana fizica ca locuinta( platesc taxe si impozite ca si persoana fizica)INTREBARI :Cum pot trece si partierul pe persoana fizica?Cui sa ma adresez?Ce acte sunt necesare?Pot pastra firma dar sediul social sa nu mai fie in acelasi loc cu casa ?VA MULTUMESC si astept un raspuns
din cauza unei defectiuni in mers si transportul autoturismului cu platforma la cel mai apropiat service de firma,la verificarea istoricului in baza de date masina figura cu doua actiuni deschise la dealerul care a vandut masina -deschise in 01.09.2012 DAR NICI IN DATA DE 09.012.2013 NU ERAU INCHISE.Pe exemplarul meu de contract service intocmit la 01.09.2012 este inregistrat numai un singur cod 55H3 reprezentand bucsa suplimentara capota compartiment motor,NU SI a doua actiune verificare si upgrade PDF(NU STIU CODUL) care nu a fost facuta niciodata(masina nu a stat mai mult de 10 min in service-).Actiunile nu sunt trecute nici in planul service.Contactat telefonic consilierul service in data de 09.12.2013 (de atunci nu mai raspunde la nici un telefon de la mine) a recunoscut ca a " gresit" si a deschis si a doua actiune dar a uitat sa ma informeze si de aceea nu sunt inchise actiunile.(nu pot fi inchise acum nici manual) dar banii pe lucrari au intrat in cont de la producator.INTREBARE;CUI sa ma adresez ptr rezolvarea acestei probleme? este caz penal ?Doresc un sfat.VA MULTUMESC.ps.pe cale amiabila nu am rezolvat nimic nici cu importatorul (PORO),DIN CAUZA neefectuarii lucrarii s-a defectat in mers EGR-ul,masina nu mai este in garantie are 3 ani si 29.825 km;Eu trebuie sa suport inlocuirea egr si inclusiv actiunea care nu a fost executata.
Buna ziua,in data de 02.12.2012 expira contractul de leasing ,urmand ca utilizator sa devin proprietar,astazi 01.12.2012 am primit actele in original de la firma de leasing(emise in 27.11.-ptr intrainare proprietate pe talon,factura finala (nu are nici o stampila pe ea) emisa in 16.11.2012;fisa de inmatriculare stampilata,SI CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA legalizat in 01.11.2012,si are stampila emiterii 01.11.2012.Intrebare:pot folosi acest certificat la inmatricularea masinii in data de 05.12.2012 sau trebuie sa solicit emiterea altuia nou?factura finala este valabila si fara stampila?VA MULTUMESC si astept un raspuns
Buna ziua,trebuie sa fac unele precizari referitoare la intrebare;factura valoare reziduala leasing auto:1.contractul expira in 02 .12.2012(deci nu au dreptul sa emita aceasta factura dupa terminarea contractului?)2.conf. contract leasing cap.9,pct.9.2-"Factura de val. rezid. SE VA EMITE CEL MAI TARZIU O DATA CU ULTIMA FACTURA DE RATA si se va achita in termen de 15 zile calendaristice de la emitere"-aceasta precizare am primit-o si prin posta in 02.08.2012(august) cand am fost anuntat de scadenta leasingului si de suma care va fi facturata in valoarea reziduala.VA MULTUMESC si astept un raspuns
Buna ziua,as dori sa stiu ce pasi sa urmez in solutionarea urmatoarei probleme:am primit si ultimele facturi (rata si casco)din contractul de leasing financiar pe persoana fizica(ratele au fost platite la timp- la firma de leasing nu apar cu debite sau penalizari )conform contractului in ziua facturarii ultimei rate trebuia sa-mi emita factura si cu valoarea reziduala(03.11.2012).Factura ptr rata am primit-o si am achitat suma in 13.11.2012,dar factura cu VAL. REZ nu a fost nici pana astazi emisa 17.11.2012. Am contactat firma in intervalul 10.-17.11. prin 3 e-mail si 4 telefoane:Raspuns : va vom contacta in cel mai scurt timp posibil....firma va multueste si....;iar la telefon la fiecare apel a raspuns tot alt consilier client si acelasi raspuns.Concluzie -NU am fost contactat de nimeni si nici nu am primit factura.VA MULTUMESC ps. conform comentariilor despre aceasta firma de leasing p----- cred ca ma alatur celor care sufera un abuz din partea lor( ma trezesc cu factura emisa in 03.11 dar data postei 20.11-se depasesc cele 15 zile calendaristice de plata- urmeaza penalizari,emitere de alta factura RCA,etc).Nu doresc sa fiu alta victima a lor si va rog dati-mi un sfat cat mai urgent cui trebuie sa ma adresez