avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate popika0527

Activitate popika0527

Am o decizie favorabila intr o contestatie la executare.Din pacate fiscul a retras intre timp sumele pretinse din contul meu.Acum fiscul a facut recurs la Tribunal.Cand si cum trebuie solicitate restituirea sumelor retinute,garantii,cheltuieli de judecata,taxa timbru,dobanzi,etc?
Instanta a admis contestatia mea la executare asupra unor sume incorecte solicitate de CNAS si comunicate fara respectarea prevederilor legale.Din pacate pana la emiterea deciziei de suspendare ,sumele au fost retinute prin poprirea conturilor.Cum trebuie sa procedez pentru recuperarea acestora,a garantiei si taxei de timbru?
Am primit somatie de plata pe 2009,CAS,273 lei plus penalizari.Cum a fost calculata aceasta suma daca eu am avut venit numai trei luni din chirii in valoare de 3 ori 50 lei iar daca ar fi fost calculata pe salarul minim ar fi rezultat 468 lei pe an?Pot contesta aceasta suma,sau eventual penalitatile?Decizia CC 335/2011 nu are vreo legatura?
Răspuns la discuția Somatie plata sanatate
Va multumesc pentru raspuns,as dori insa o precizare.Daca pe somatie este data de 28 12 2012 iar data postei este 10 01 2013 care dintre date se considera la calculul celor cinci ani?
Am primit astazi de la anaf o somatie de plata insotita de un titlu executoriu pentru trei sume de bani reprezentand contributie sanatate pers.care realizeaza venituri din activitati indepenente.Eu nu am realizat niciodata venituri din activitati independente. In jurul anului 2008 am realizat niste venituri mai mici,declarate legal,din cedarea folosintei bunurilor.Intrebarea este cum se calculeaza cei cinci ani retroactiv,la zi sau calendaristic sau cum si in caz ca se refera la acele venituri daca trebuie sa platesc penalitati desi nu am fost solicitat sa platesc cu toate ca veniturile au fost declarate la fisc.
Răspuns la discuția Contestatie amenda circulatie
Va multumesc pentru raspuns.Pe PV nu scrie nimic,in citatie nu este nicio referire la vreo dovada asupra datei la care PV ul a fost afisat,iar data la care a fost afisat este absolut sigura deoarece agentul care a afisat a fost observat de catre un vecin.Pe acesta nu as vrea totusi sa il chem martor pentru ca este o persoana in varsta.
Am contestat o amenda de circulatie,pentru ca PV ul a fost comunicat la 40 de zile dupa emiterea lui,prin afisare la domiciliu.Am mai formulat si mai multe motive tehnice:greseli in PV,nestabilirea exacta a locului,etc.In citatia primita mi se cere sa depun la dosar <dovada luarii la cunostiinta a PV ului> sub sanctiunea suspendarii cauzei.Ce trebuie sa fac in acest caz? Eu sunt cel care trebuie sa dovedesc data afisarii?Nu exista reglementari privind afisarea?Unde le gasesc?