avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Activitate mira-j

Activitate mira-j

Răspuns la discuția Program redus
Va multumesc.
Discuție Program redus
Pentru mamele care se intorc mai devreme de doi ani din ccc la munca , in cazul meu bebe 7 luni, mai exista program redus cu 2 ore pentru alaptat? Pana la un an al bebelusului sau pana la doi ani este posibil programul de 6 ore? Multumesc.
Multumesc
In situatia in care contractul de munca este suspendat fiind in CCC , pot participa la un concurs pentru alt post intr-o institutie publica? Daca da, cum procedez cu actele necesare angajarii la noul loc de munca (in eventualitat a in care iau concursul), trebuie sa revin din ccc la vechiul job si apoi sa fac demersurile de incetare ca sa pot face angajarea la noul job? Multumesc.
Multumesc.
In mod normal eu implinesc cei 3 ani vechime necesari trecerii de pe asistent pe principal , pe 5 ianuarie 2018. Dar tot in acea perioada trebuie sa nasc. Deja de pe 1 noiembrie intru in prenatal. In ianuarie se va organiza examen de promovare pt cei din institutie. As vrea sa stiu daca eu voi putea participa la examen , avand in vedere ca atunci voi fi in postnatal, in cele 42 de zile de lauzie. Daca nu particip acum , banuiesc ca nu voi mai putea decat peste cei 2 ani de CCC. Dar peste cei 2 ani de CCC voi putea da examen de trecere in gradul urmator avand in vedere ca nu voi mai avea ultimii 2 ani de evaluare la locul de munca?sau se vor lua in considerare ultimii 2 ani lucrati inainte de CCC? Daca as da acum examenul si as trece pe principal,mi-, ar merge vechimea in cei 2 ani de CCC pe functia c. principal? Va multumesc si scuzati romanul :)
Vreau sa ma inscriu la un concurs pentru o functie publica grad profesional principal unde se cer 5 ani vechime in specialitatea studiilor (economice) . Am terminat facultatea in 2009 (Management) din iunie 2009 am fost angajata pe post de economist. In septembrie 2010 am nascut si am intrat 2 ani in concediu crestere copil , apoi in oct 2012 (la finalul concediului) mi-a fost incheiat contractul de munca ca economist si am trecut pe post de asistent manager pentru inca un an , adica pana la noiembrie 2013. De la 1 ianuarie 2014 sunt angajata pe post de inspector (primul an debutant , acum asistent) in cadrul DGASPC fara a avea in fisa postului atributii economice, doar pe asistenta sociala .
Intrebarile sunt :
1. Perioada de crestere copil se ia in calcul ca si vechime , avand in vedere ca am ramas pe postul de economist toata perioada, dar mi-a fost suspendat CIM pe cei 2 ani ?
2. Vechimea pe asistent manager (1 an) se ia in calcul ca si vechime in specialitatea studiilor (economice) ?
3. Vechimea de inspector se ia in calcul ca si vechime in specialitatea studiilor ?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Stie cineva, va rog?
unmoeglich

Va multumesc.
1. Daca avem o societate comerciala cu vechime sub numele 'x' , dar vrem sa facem reclama unui magazin , care tine de societatea noastra,sub alt nume 'y' , denumirea de 'y' trebuie inregistrata undeva, la registrul comertului de exemplu? Imi trebuie o autorizatie speciala sau am voie sa folosesc pur si simplu ce denumire vreau?
2. Pentru o sala de jocuri (nu de noroc) jocuri indoor, sportive am nevoie de autorizatie speciala , de la DSP de exemplu, ca sa comercializez niste bauturi racoritoare? Dar pentru a comercializa si niste bere?
3. Persoana care supravegheaza sala de jocuri, mai sus mentionata, are nevoie de vreo autorizatie sau fisa medicala speciala ca sa vanda bauturile (nu sa le prepare, sunt bauturi gata ambalate, gen cola)?
Discuție Inregistrare
1. Daca avem o societate comerciala cu vechime sub numele 'x' , dar vrem sa facem reclama unui magazin , care tine de societatea noastra,sub alt nume 'y' , denumirea de 'y' trebuie inregistrata undeva, la registrul comertului de exemplu? Imi trebuie o autorizatie speciala sau am voie sa folosesc pur si simplu ce denumire vreau?
2. Pentru o sala de jocuri (nu de noroc) jocuri indoor, sportive am nevoie de autorizatie speciala , de la DSP de exemplu, ca sa comercializez niste bauturi racoritoare? Dar pentru a comercializa si niste bere?
3. Persoana care supravegheaza sala de jocuri, mai sus mentionata, are nevoie de vreo autorizatie sau fisa medicala speciala ca sa vanda bauturile (nu sa le prepare, sunt bauturi gata ambalate, gen cola)?


Multumiri!