avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate michou

Activitate michou

Buna ziua,

Dorim sa achizitionam un apartament nou prin accesarea unui credit Prima Casa. Nu suntem casatoriti si nici unul dintre noi nu avem in proprietate (separat sau impreuna) alte apartamente sau bunuri.Titularul creditului va fi prietena mea insa deoarece si eu particip cu o suma importanta de bani cash as vrea ca pe actul de vanzare-cumparare sa apara numele amandurora (echivalentul coproprietatii cu drepturi egale). Se poate? Cum trebuie procedat:

- precizam acest lucru bancii, care sa-l transmita fondului, astfel incat in contractul de garantare sa fie trecute ambele nume, iar ulterior in cel de vanzare-cumparare?
Vreau sa achizitionez un apartament impreuna cu prietena mea (nu locuim impreuna, nu avem aceiasi adresa, nu suntem casatoriti). Apartamentul dorim sa il achizitionam prin credit. Titularul creditului va fi ea, eu voi codebitor. Titularul creditului va fi ea datorita unor conditii avantajoasae pe care le poate obtine la respectivul credit, prin prisma jobului pe care il are (domeniul bancar). Ce trebuie facut ca apartamentul sa fie proprietatea noastra cu drepturi si obligatii egale 50-50%? Cum fac dovada ca eu am platit jumatate din fiecare valoare a ratei lunare in conditiile in care ea e titulara creditului? Cum trebuie procedat la notar?. Orice sfat din partea dumneavoastra m-ar ajuta enorm. Multumesc pentru raspunsuri.
Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsurile oferite. Problema s-a rezolvat.
Sa inteleg ca trebuie sa beneficiez pentru acest CIM perioada determinata de 6 luni cu norma de lucru de 2 ore/zi de 11 zile concediu de odihna platite? 11 zile nu ar corespunde de fapt contractului de 6 luni dar cu norma intreaga 8 ore zi? Aceste 11 zile de concediu nu afecteaza concediul de la functia de baza (21 zile)? Multumesc pentru raspunsuri....
Am urmatoarea problema:

Am functia de baza de 2 ani in invatamant norma intreaga cu carte de munca. In paralel m-am angajat la o societate cu CIM perioada determinata pentru 6 luni cu norma de lucru de 2 ore/zi. . Am solicitat in aceasta perioada de 6 luni 2 zile de concediu odihna si angajatorul la care am acest contract mi-a spus ca nu mi-l acorda si nici nu-l poate plati, si ca pot sa il cer numai la functia de baza in invatamant. In legatura cu aceasta situatie as avea cateva intrebari:
1. Am dreptul sa beneficiez de aceste 2 zile de concediu pentru acest contract de 6 luni? se plateste acest concediu de odihna?
2. Pentru aceste 6 luni de munca cate zile de concediu trebuie sa primesc? Se calculeaza referitor la norma intreaga sau norma lucrata?
3. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
4. M-ar ajuta si legile care reglementeaza aceste aspecte..

Va multumesc pentru timpul acordat si raspunsurile oferite...
Răspuns la discuția Exista anexa la fisa postui?
Multumesc pentru raspunsuri. O sa refac fisa de post in care o sa introduc si noile atributii aferente maririi salariului.
Ok, multumesc pentru raspunsuri m-am lamurit.
Răspuns la discuția Exista anexa la fisa postui?
Sa inteleg ca anexa la fisa postului nu se face...este ilegal?
Ma la refer la actele aditionale care modifica elemente ale CIM si deciziile de incetare ale CIM
Deciziile si actele aditionale se emit in cate exemplare? poate sa imi spuna cineva daca este precizat in vreo lege acest lucru....cate exempalre se emit.....Eu nu am gasit nicaieri aceasta informatie. Multumesc pentru eventualele raspunsuri...