avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Nelo

Activitate Nelo

Buna ziua. Curtea de conturi a imputat tichetele de masa unei persoane care intre timp a decedat.Ma intereseaza sa stiu daca acea suma se mai poate recupera si in ce fel.Contabila de la primarie vrea sa recupereze banii de la sotie. Nu stiu bine in ce categorie se incadreaza problema mea.
Buna ziua. Lucrez la o scoala care , in urma unei hotarari judecatoresri devenita definitiva si irevocabila la 7 ianuarie 2014, trebuie sa plateasca o suma de bani fostului contabil intucat norma ia fost injumatatita pe nedrept. In hotarare scrie ca i se va acorda diferenta de norma, suma indexata cu indicele de inflatie de la data platii. As dori sa aflu daca aceasta hotarare se va aplica conform Ordonantei 103 din 2013, respectiv daca trebuie esalonata pe 5 ani sau i se aplica alt regim juridic.
Va multumesc.
Buna ziua. Sunt angajat cu norma intreaga la primarie ca economist si de 3 luni am si o jumatate de norma la o scoala pe post de contabil.Este legal?
Buna ziua. Cred ca sunt multi care se confrunta cu drumurile pline de gropi. Intrebarea mea este daca se poate recupera costul reparatiei masinii avariate in urma drumului aflat in stare necorespunzatoare si cine ar trebui sa plateasca? Nu-mi dau seama unde ar trebui postata intrebarea.
Sa inteleg ca-mi pot recupera taxa numai in urma unei hotarari judecatoresti?
Buna ziua! Va deranjez cu o intrebare pentru ca nu am inteles nimic din presa despre restituirea taxei de poluare. In 2007 am inmatriculat o masina platind taxa de prima inmatriculare. In 2008, in urma unei cereri, mi s-a calculat taxa de poluare si o parte din bani mi-au fost restituiti. Daca in 2008 am platit taxa de poluare acum mai am dreptul sa cer restituirea respectivei taxe si in ce conditiii? Va multumesc anticipat pentru timpul acordat. La multi ani sarbatoritilor de astazi! Imi cer scuze daca nu am postat corect.