avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1130 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters271735

Activitate ContSters271735

Buna ziua
Am participat la o procedura de achizitie publica, executie lucrari, criteriul de atribuire pretul cel mai scazut.
Noi am avut oferta cu nr 2.
Dar , la doc de calificare AC a solicitat o decl pe proprie raspundere pe care ofertantul de pe locul 1 nu a depus-o in SEAP, ci a depus-o dupa data limita direct la sediul AC, fara insa a primi o solicitare in acest sens de la Autorit Contractanta.
Consider ca nu este legal si in consecinte pudem face o contestatie la CNSC.
Dar totusi va rog sa ma ajutati dc ati mai intalnit situatii, sau macar pe ce art din OUG 34 sa merg ( concurenta neloiala, favorizarea unui ofertant)
Mentionez ca noi nu am avut nici o pb cu documentatia, fiind descarcata complet si corect in SEAP.
Multumesc!
Buna ziua!
In urma unei cereri de oferte , oferta noastra a fost respinsa ca inacceptabila, cf preved art36 al 1 lit b din Hg 925/2006 si neconforma , cf art 79 din aceeasi HG deoarece
- scrisoarea de confort emisa de banca nu are caracter anagajant ( prin fisa de date au solicitat angajament din partea bancii)
- Avem un contract de prestari sevicii cu o societate care a participat si ea la licitatie. Mentionez ca acest contract nu a fost incheiat expres pt licitatia respectiva, ci este unul general, noi folosindu-ne de el si pt alte lucrari si nu am stiut ca vor depune si ei oferta.
Deasemeni in comunicarea rezultatului nu au precizat denumirea ofertantului castigator.
Am depune contestatie dar nu stiu cum sa contest partea cu scrisoarea bancara.!?!? Si ma intreb dc va conta faptul ca prestatorul nostru de servicii a depus si el oferta?

Răspuns la discuția somatie de plata - noul CPC
Va multumesc pt raspunsuri!
Buna ziua
Societatea la care lucrez a primit o somatie de plata, introdusa la instanta in data de 05.03.2013, dupa intrarea in vigoare a Noului Cod de procedura Civila.
Cererea de emitere a somatiei este intemeiata pe dispoz OG 5/2001, art 379 Cod Proc Civila si art 34 Cod Comercial.

Putem invoca o exceptie pt neincadrarea corespunzatoare a cererii?
Răspuns la discuția Contract de lucrari-asociati
Multumesc pentru raspunsuri!
Multumesc de raspuns
Buna ziua
In solicitarea de clarificari la documentatia tehnica de participare la licitatie se solicita rapoarte de inspectie pt utilaje si cim pt personalul ce va executa lucrarea.
Consider ca nu sunt indreptatite aceste cerinte, in conditiile in care nu pot sa atasez vreo 25-30 de cim pt toti oamenii care vor lucra (mai mentionez situatia in care se pot face angajari sau pot sa plece din oamenii pe care ii avem angajati in prezent).
Deasemeni nu vad temeiul legal in baza caruia imi solicita raport de inspectie la utilaje.

Mai solicita pagina din REVISAL cu personalul si salariul lor. Este corect?

Răspuns la discuția Contract de lucrari-asociati
Da dar eu ma refer la faptul ca pe viitor poate vreau sa folosesc acest contract pt a-mi demonstra experienta similara si dc nu apare si denumirea societatii noastre e mai greu (bine pot anexa si acordul de asociere).
Plus ca nu prea avem incredere in liderul de asociere ca va face platile catre noi ca asociat la timp.
Buna ziua!
Am participat la o licitatie in asociere. Am castigat licitatia si s-a incheiat contractul de lucrari. Problema este ca la partile contractane apare numai liderul de asociatie si nu este prevazut nicaieri celalalt asociat.
Stiu ca de obicei la partile contractante se utiliza o rormula de genul: SC X SRL lider al asocierii cu SC Y SRL, etc" si asa erau evidentiati ambii asociati in contract.

Este corect cum au procedat ei? Nu trebuia sa se faca referire la ambii asociati?