avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate FLORY1962

Activitate FLORY1962

In anii dinainte de revolutie la cec se emiteau librete cu dobinda si cistiguri in autoturisme cu valoare fixa de 5000 lei. Am inteles ca respectivele sume depuse pe astfel de carnete cec se vor recalcula si se vor restitui celor in drept. Cum se procedeaza?
Răspuns la discuția Flotant / viza de resedinta
Sa inteleg ca la revenirea la vechiul domiciliu trebuie mers proprietarul sa-si dea accordul?
Ce valabilitate are viza de flotant si daca la expirarea acesteia proprietarul domiciliului anterior trebuie sa-si dea din nou acordul din nou la .politie pentru primire iar in spatiul lui locativ la expirarea flotantului din alta locatie .
In urma unui credit pe care eu si multi altii il considera prescris, dar instanta a hotarit retinerea datoriei din venitul lunar , pus in aplicare in urma cu aproximativ doi ani, banca imi trimite in continuare adrese cum ca datorez dobinzi si majorari pentru contul de card respectiv. Intrebarea mea este daca este corect, deoarece eu stiam ca daca sentinta judecatoreasca este data cu referire la acel credit care la acea data era stabilita rtinerea sumei stabilita de instanta ca fiind 4856,60 ron incepind cu intrarea in vigoare a sentintei se blocheaza orice adaugiri de dobinzi sau majorari acelui cont.Va rog sa ma lamuriti daca eu stiu bine sau nu.
FLORY1962 a scris:

In urma cu aproximativ 13 ani am cumparat o casa fapt pentru care s-a intocmit un contract de vanzare cumparare obisnuit care ii notifica la viager pe sotii vanzatori. Acest contract a fost facut la notar.Acum din motive personale as dori sa anulez acest contract, casa sa treaca in proprietatea vanzatorului de la acea vreme. Cum se poate proceda ? Va multumesc anticipat.Mentionez ca eu sunt cumparatorul si vreau sa anulez acest contract.


Este vorba de o casa construita in 1965 cu toate autorizatiile schitele si tot ceea ce trebuia legal pe atunci. In 1989 casa respectiva a fost expropriata in vederea demolarii in baza legilor lui Ceausescu. Noroc ca demolarea nu s-a facut si dupa vreo 3 ani exproprierea a fost anulata si refacute actele de proprietate.Proprietarii pe parcursul anilor au construit etaj pe acea casa. fara a cere noi autorizatii. Noul spatiu de locuit a fost declarat la fisc si pentru el a fost platit de-a lungul anilor impozitul aferent. Intrebarea lor este daca se poate face aducerea in legalitat e a actelor cladirii , si cum se poate face acest lucru? Multumesc:
In urma cu aproximativ 13 ani am cumparat o casa fapt pentru care s-a intocmit un contract de vanzare cumparare obisnuit care ii notifica la viager pe sotii vanzatori. Acest contract a fost facut la notar.Acum din motive personale as dori sa anulez acest contract, casa sa treaca in proprietatea vanzatorului de la acea vreme. Cum se poate proceda ? Va multumesc anticipat.
In anul 2006 am luat un credit sub forma de card cu descoperire ce sold pentru nevoi personale. Ratele au fost platite in fiecare luna pina in noiembrie 2008 cind a fost facuta ultima plata. De atunci nu am mai platit nimic. Banca respectiva a folosi tot felul de metode de intimidare pentru a plati pina in ianuarie 2012, cind a incetat. In aprilie 2012 am primit trimiterea in judecata pentru executare silita. Am angajat un avocat care a comtestat executarea silita pe motiv de prescriptie a creditului respectiv. Mentionez faptul ca nu am garantat creditul cu nimic.Au fost date 5 termene de judecata si la sfarsit s-a decis:Solutie: Respinge excepţia prescripţiei extinctive a dreptului de a cere executarea silita, invocată de contestatoare. Respinge contestaţia la executare a contestatoarei. Respinge cererea contestatoarei privind cheltuielile de judecată. Dupa parerea mea creditul a fost prescris clar in noiembrie 2011. Va rog sa-mi spuneti daca se mai poate face ceva, si ce anume. Daca nu se mai poate face nimic ce imi poate executa silit dat fiind faptul ca eu detin o casa cu drept viager pentru parintii mei si am o pensie de invaliditate. Va multumesc anticipat.