avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Activitate dorinstan

Activitate dorinstan

Buna ziua
Am cumparat un teren intravilan cu suprafata de 750mp , si am următoare situație:
Deși terenul este cu cadastrul făcut, am efectuat un nou cadastru și mi sa adus la cunoștință faptul că vecinii de lângă mine au o parte din teren, am incercat la poliție și mi sa specificat faptul că va trebui sa ii dau in judecată,
Va trebui să mă adresez instanței având în vedere faptul că am cadastru iar vecinii nu au,
Doresc să știu care ar fi durata procesului estimativ?
Mulțumesc
Buna ziua,
Va cer ajutorul in legatura cu urmatoarea problema:
Am fost casatorit am divortat in urma cu cateva saptamani,
Fosta sotie are un copil din prima casatorie si fostul sot a facut o plangere penala impotriva ei pentru faptul ca isi abuzeaza copilul si nu il lasa sa il viziteze.
Dupa divort m-a intrebat daca pot sa fiu martor pentru acest proces si i-am raspuns ca da, intre timp m-am rasgandit si nu vreau sa mai am de-a face cu ei
Doresc sa stiu cum as putea sa ma retrag sau care sunt pasii de urmat pentru a nu mai fi martor la acest proces/plangere penala unde va trebui sa depun o cerere deoarece a avut loc prima infatisare si politia mi-a adus la cunostinta faptul ca daca nu ma voi prezenta la urmatoarea infatisare o sa ma aduca cu mandat.
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca pot sa fac contestatie mai exact
pe data de 12.12.2015 am circulat pe drumurile nationale fara a detine ROVINIETA si din pacate acuma a fost trimis procesul verbal de constatare a amenzii respectiv emis in data de 07.06.2016 si am intrat in posesia acestuia astazi 24.06.2016,
Daca nu se poate face contestatie exista un paragraf care specifica faptul ca pot sa platesc in termen de 48 de ore de la data comunicarii procesului verbal,
Ma puteti ajuta cu sfat sau cum ar trebui sa procedez,
Multumesc
Discuție Masina Vanduta
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti ce se intampla cu amenzile care sunt luate pe numele meu daca eu am vandut masina si a fost radiata fiscal de la Primarie dar de la Politie nu,
Cand am vandut masina nu am pastrat numerele de inmatriculare am mers pe incredere,
Răspuns la discuția Masina confiscata sau dosar penal
Multumesc pentru raspunsurile oferite,
doar o contraventie si poate sa circule in continuare pe strazi, c-am trist dar asta este,
Răspuns la discuția Masina confiscata sau dosar penal
Buna ziua,
imi cer scuze daca nu am putut sa descriu mai exact cum s-a produs accidentul respectiv, masina era parcata, acest individ a parcat langa mine cand a dat cu spatele sau cu fata m-a atins dupa care a plecat nu a stat la locul accidentului, noroc sau ghinion un vecin a vazut cele intamplate mai sus,
ideea este daca fac plangere se poate intocmi dosar penal sau confisca masina din ce cauza pun aceasta intrebare - foarte probabil masina nu avea RCA valabil la data respectiva si creca nici acuma
Se poate intampla ceva acestui individ ?
multumesc
Răspuns la discuția Incadrarea in clasa malus
Buna ziua,
Adevarat a Inviat,
la doua daune clasa de bonus/malus trebuia sa fie M5
conform tabelului
[ link extern ]
Sunteti sigur asupra faptului ca ati fost implicat doar in 2 accidente?
Daca sunteti sigur puteti face o sesizare la CSA - Comisia de supraveghere a asigurarilor si prezentati toate informatiile pe care le detineti si sunt obligati sa va raspunda,
veti primi raspuns oficial din partea lor detaliat

in legatura cu valoarea daunei nu este adevarat, dar se ia in calcul numarul de dosare de daune deschise.
Buna ziua,

va rog sa imi spuneti daca este posibil pe baza un plangeri sau adrese facute la politie confiscarea unei masini inmatriculate in spania foarte probabil fara rca valabil si acte,
respectiv am fost accidentat de catre o masina de spania nu eram de fata in momentul accidentului respectiv in parcare, a fost vazut numarul de inmatriculare si cine este conducatorul auto.
Doresc sa stiu daca voi face o plangere la politie si se dovedeste faptul ca aceasta masina nu avea RCA valabil respectiv nu o sa pot sa imi repar masina i se va intampla ceva acestui conducator auto sau macar se va pune sechestru pe masina pentru a nu accidenta si alti conducatori auto?
sau va scapa doar cu o sanctiune?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
buna seara,
va multumesc pentru raspuns,
dar aceasta cerere de reabilitare unde pot sa o fac? va trebui sa iau legatura cu un avocat sau pot sa ma prezint si personal la judecatorie si sa formulez un fel de cerere, exista un tipizat special?
Multumesc anticipat pentru raspunsul oferit.
Buna ziua,
Doresc sa stiu cum este posibil stergerea cazierului unei persoane,
respectiv acum 10 ani a ispasit o pedeapsa si acum a fost la politie sa isi scoata un cazier pentru angajare si tot apare ca fiind cu probleme,

Va trebui sa fac o cerere sa las undeva pentru a nu mai aparea pe cazier?