avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate ina120

Activitate ina120

Răspuns la discuția Inregistrare inchirere
Am cautat acum un model de contract de comodat. Dar se poate face un astfel de contract intre 2 persoane fizice (proprietar si chirias)? saut re sa fie SC.?
Iar acest formular va trebui completat si apoi depus la fisc sau legalizat la notariat apoi depus la fisc? sau nu il depun ?
Buna seara!
Am o problema ce trebuie rezolvata cat mai repede.
DE ceva timp tin in chirie in apartament cu mine 2 persoane. I-am trecut la intretinere insa nu am facut contract de inchiriere pt a-i declara la financiar si asa mai departe.
Multe familii din oras fac treaba aceasta deoarece sunt multi batrani cu situatie financiara mai precara si isi mai completeaza venitul in acest fel.
Cu vecinii ma inteleg bine, nu avem probleme, fiecare este cu treaba lui, le-am zis la 2 vecini ca am un nepot venit la mine la facultate si c-am atat.
Insa, deasupra mea sta o familie de ingineri, insa sunt iesiti la pensie. DAr deoarece o c-am au cu bautura, se bat si se cearta mereu mai in fiecare zi, seara nu conteaza ora, sparg prin casa, urla, injura etc. .. practic tulbura linistea publica. (precizez ca sunt mutati in bloc de 10 ani la insistentele vecinilor lor care au depus plangeri si sesizari pe la politie din cauza batailor si scandalurilor.) Ei considera ca este ceva normal. Desi sunt deasupra mea si m-ar deranja "intimitatea" lor zgomotoasa, nu i-am bagat in seama si nu m-am pus mintea cu ei. Ne-am dat buna ziua si ne-am respecat ca vecini.
Insa de 3 zile am o problema la bucatarie mi se uda coltul de la tavan si mai nou de la baia mica. Crezand ca este de la ei ca or fi spart vreo teava ceva, am fost la ei si iam rugat sa ma lase sa vad deoarece am ud in tavan. Era doar vecinu mi-adat voie, la ei era uscat, insa, ce m-a socat a fost ca a inceput sa ma ameninte ca eu tin in casa ustiu cate persoane, ca el vede, ca ma reclama el ca amenda e de o suta de milioande ca nu i-am declarat etc.
Bineinteles ca nu am ripostat am plecat repede.

Intrebarea mea este: Pentru a nu sta in stres si nesiguranta, cum ma sfatuiti sa procedez pentru a fi in legalitate. Stiu ca exista varianta sa fac contract de inchiriere pe o periaoda de timp cu X persoana in cauza si sa declar o suma de bani, la care o data declarata imi ia impozit., sa o depun la financiar.
Insa si la o minima suma 200 lei stiu ca impoitul pe acesti bani ma ajunge pe an la 1000 lei (adica nu ma aleg mai cu nimic), plus ca exista posibilitatea sa fiu verificata acasa de inspectori sau alte functii....

O alta varianta mai convenabila, io stiu ceva de genu o conventie la notariat si sa o depun la financiar ca x persoana sta la mine fara bani insa ma ajuta cu bani la intretinerea casei cum ca imi e nepot(a)... pentru a declara si cate persane locuiesc in casa.... Exista aceasta posibilitate? Imi cer acte si de la acea nepot nepoata sa fac dovada ca are venit sau ca e student adeverinta copie buletin ... ?
O varianta sa fie legala sa pot declara pt a fi in siguranta dar totodata sa nu dau atia bani la stat pe un minim de profit...chiar zero sau minus.

Astept un raspuns mai clar cu mai multe variante daca exista si cu lamuriri.
Va multumesc!
Buna ziua!

Deranjez cu un nou episod in povestea mea munca fara contract de munca.
Dupa ce s-a intamplat povestea cu controlul ITM-ului (spusa anterior), ex sefii au zis ca vor face recurs la amenda de o suta milioane, si ca voi fi citat ca martor. De atunci au trecut 5 luni aproape, si nu am primit nimic si nici o veste pana astazi, cand am primit la usa citatia .
Mi-a inmanato postarita si am semnat ca am primito. Sunt chemata in instanta ca martor pe data de 4.06. in aceatsa poveste - cum ca am fost gasita la locul de munca fara contract de munca.
Am cautat dupa nr de dosar pe portalul judecatoriei si am gasit activitatea dosarului.
Am vazut ca au mai avut inca 2 infatisari dar amanate dupa cum se vede:
23.04.2013
Ora estimata: 12:30
Complet: C5
Tip solutie: Amânat
Solutia pe scurt: administrare probe
Document: 23.04.2013

26.02.2013
Ora estimata: 12:30
Complet: C5
Tip solutie: Amânat
Solutia pe scurt: - Părţile au termen în cunoştinţă - Petenta va studia întâmpinarea şi actele - Se propun probele Pronunţată în şedinţa publica de la 26.02.2013.
Document: 26.02.2013

Acum urmeaza cel de-al 3lea in care sunt chemata.
Intrebarea mea este : Am ceva de pierdut daca nu ma prezint? Ce se intampla??
Daca ma prezint si sustin in fata lor tot ce s-a intamplat - am ceva de pierdut, ma afecteaza cu ceva ? La ce risc ma supun? Exista posibilitatea sa fiu tarata prin tribunal mereu ? Cam cat timp ? Doresc sa nu mai am legatura cu acesti 2 ex sefi sot -sotie .
Am crezut ca s-a rezolvat problema de la sine.
Va multumesc si ast un raspuns urgent cu emotii
Buna seara!

Am o problema in legatura cu financiarul de care apartin cu adresa din C.I.
In urma cu o luna mi-am depus actele pentru somaj (in urma absolvirii unei facultati).
Pe data de 15 aprilie trebuie sa ma prezint la agentia de ocupare a fortei de munca cu actele originale depuse si la dosar-copie. Pe langa acestea a trebui sa scot o adeverinta de la financiar sau ceva de genul precum ca nu am datorii la stat sau nu am servici, ceva de genul.
Ideea e ca eu m-am stabilit din vara anului trecut cu sotul meu in ap. meu, iar in octombrie am facut cununia civila si mi-am schimbat buletinul pe actuala adresa.
Problema este ca eu nu am declarat la financiar ca locuim 2 persoane, si a ramas doar o persoana trecuta ca inainte. Financiarul pt anul 2013 l-am platit deja cum s-a calculat dupa datele deja detinute de ei,
In luna noiembrie am depus formularul pt subventie la CET deoarece numai sotul meu este salariat,

Intrebarile mele sunt:
- Cand voi merge pt a scoate aceasta adeverinta, ma va gasi ca sunt in neregula la aceasta adresa in comaparatie cu listele de la administratia blocului de 2 pers?
- Eu am locuit la mama la Iasi si acolo am fost trecuta pana anul acesta probabil, deoarece am stat 2 pers si tot atat are la financiar, acum dupa CNP ma va gasi cu domicilul la Iasi ?
- Daca voi depune declaratie pentru a trece inca o persoana deja fiind o pers declarata de cand am ap,, dar cu data de 1 martie, desi noi locuim din vara, si beneficiind la aceasta adresa de subventie, ma afecteaza?
- stiu ca voi primi o amenda de 30 lei/ per persoana, insa ma interseseaza calculul taxei din urma pt habitat cat ma va costa. Daca declar cu 1 martie automat voi avea mai putin de plata pt o pers.

Va multumesc pt consiliere! Astept un raspuns.
Buna ziua!!

Am o problema in legatura cu un asa zis prieten al sotului meu. In urma cu vreo 4-5 ani , acet prieten ia dat un televizor (model vechi) sotului meu. Nu stiu exact care a fost intelegerea la acea vreme intre ei, deoarece erau burlaci .
Aseara, acet prieten, ne-a sunat chipurile sa vada ce facem, insa cu un scop. ia zis sotului la telefon ca vrea televizorul ca are nush ce nevoie de el, ca i s-a stricat televizorul, sau daca nu sa ii dea 250 lei pe el . (bineinteles stiind ca noi avem unele probleme de familie, cu sanatatea sotului- tocmai ce se externase din spital dupa ce a suferit un atac vascular.) Nu a intrebat cum se simte daca e bine, stiind ca nu are voie sa se enerveze e slabit si ii trebuie recuperare.
Dupa ce ia zis aceste lucruri la telefon am inchis, continuand sa sune de 3 ori, si am dat respins , incercand sa il protejez pe sotul meu de nervi.

La jumatate de ora a venit la noi la usa cu prietena lui. bineinteles ca am deschis si lam poftit in casa, sa stam si noi de vorba sa ne zica ce a patit, avand intentii bune, ca doar nu eram certati, eram in relatii fff bune.
Domnul nu a dorit sa intre, a stat la usa pe scara, spunand ca el nu mai intra in casa la noi nici o data, ca dc iam inchis telefonu, ca daca nu ii dam televizorul, macar banii, si daca nici una nici alta a inceput cu amenintari in gura mare pe scara. Noi nu suntem persoane scandalagioase, nu ne place sa ne stie lumea, vecinii, de aceea lam poftit in casa. DAr bineinteles cand sotu meu la auzit ca il ameninta, s-a enervat si a sarit la el " ce faci ma??? ma ameninti acum la usa? imi faci scandal ? " ,dar nu s-a intamplat nimic, ca am intervenit noi fetele intre ei.
Bineinteles ca acest prieten a plecat, lam gonit in mare graba, mam enervat eu , ca are tupeu sa vina la usa pe scandal fara sa explice situatia si amenintandune. Iam zis sa nu il mai prind la usa mea ca jar manaca , e un nesimtit sa plece. CAnd cobora pe scari sotu sa dus sa ii aduca televizoru iar eu am coborat dupa ei dar plecase. Iam sunat ssa vina sa il ia, dar au zis sa facem bors cu el ca are el grija.
Mie nu imi trebuie un televizor de 2 milioane, ca nu fac afaceri cu el, nu ma inbbogatesc.

In fine a trecut seara, iar a doua zi, am fost cu sotul meu la el acasa, el sta la curte. Am sunato pe prietena lui ca ea era acasa, dar nu raspundea, imi dadea ocupat, dupa care am bagat in curte televizoru si iam dat mesaj sa stie ca sa il ia. Dupa care l-am sunat pe acet domn sa ii zicem ca iam adus televizorul, el fiind in acel moment la munca.
EL ne-a zic ca nu il mai intereseaza, ca aseara a fost la politie la sectie, si a dat declaratie cum ca nu iam dat bunul lui si ca sotu meu a sarit la bataie la el.
Ps: el venise la noi la usa cu o foaie care cica ar fi actul televizorului.
Ca noi vom plati, ca cica ne vom mai vedea si ca a vb cu avocata lui.

Ps. cand iam dus televizorul iam facut poze, si avem si mesajele care leam trimis ca iam anunat ca leam adus televizorul.

Ce se va intampla in acest caz? vom fi chemati si noi sa dam o declaratie la sectia de plolitie, iar apoi ? noi nu am furat nimic, acest lucru era dat de buna voie sotului meu, a venit de n ori la noi in casa si a dormit, l-a vazut si n-a zis nimic etc.

Astept un raspuns. Multumim!





Răspuns la discuția Angajat fara contract de munca
Buna seara!

Am o nelamurire in leg cu prroblema de mai sus spusa.
In urma amenzii primite de catre sefii mei o suta milioane, sefii mau anuntat ca vor face recurs la amenda deoarece nu au d eunde plati i conditiile in care aveau termen limita 28 dec.2012. Termenul limita pentru depundere a actelor in instanta era 20 dec, si mau anuntat ca in luna februarie va fi primul termen de judecata si ca daca voi primi citatie pt prezentare ca martor sa ii sun ca sa ii anunt. Bineinteles ca eu nu mai lucrez l;a ei , pe data de 10 dec. am plecat.
Acum vin cu nelamurirea. Este jumatatea lunii ianuarie si nu am primit nici o citatie. Bineinteles ca de cand am plecat eu nu am mai vb cu ei de loc.
Ieri mia venit ideea sa caut pe portalul tribunalului si a judecatoriei judetului dosarul cu firma in cauza. Ideea e cca nu iam gasit de loc, la nici o data inregistrat dosaarul din perioada 11 - 20 decembrie. si nici cde mai tarziu, dupa 20 dec.
Ce inseamna acest lucru? Ca nu a mai depus nici un dosar nu ? Cel mai probabil a platit amenda?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Angajat fara contract de munca
Buna seara!
Mai am o problema si nelamurire in legatura cu muncca la negru si povestea cu ITM (spusa mai sus):
1. Am incetat activitatea la locul de munca, nu mai merg, in schimb sefii mei m-au pus sa scriu o declaratie pe o foaie alba cum ca nu am lucrat la ei nici o zi, nu am luat nici un ban si in timpul in care au venit in control ce de la itm eu ma aflam de o jumatate de ora in locul doamnei sefe... declaratia aceasta am dato pentru ca ei sa o duca la itm pt a dovedi si a clarifica prezenta mea, pentru nu am face contract de munca. (amintesc ca cei de la itm le-au dat 2 saptamani timp in care trebuie sa clarifice situatia loc - declaratia aceasta fiind o dovada ca eu nu am lucrat la ei si de aceea nu sunt inregistrata la itm cu CM.) - intrebarea e ca nu ma afecteaza cu nimic aceasta declaratie nu ?
2. O a doua problema este: sefii mei s-au hotarat sa faca contestatie amenzii de 10.000 lei, deoarece au zis ca nu au bani sa o plateeasca in situatia in care au termen limita 28.12.2012.
Daca fac contestatie la tribunal .. asta inseamna ca voi fi chemata in instanta ca martor sa sustin ca nu am loucrat la ei ????
Cica in functie de afirmatia mea se va hotara daca o vor plati sau nu.
Pe mine in continuare.... indiferent de hotararea judecatorilor voi avea probleme ceva, afectata ??
Multumesc, astept un raspuns.
Răspuns la discuția Angajat fara contract de munca
da dar pana la urma eu nam ce sa mai patesc daca nu vreau sa fac contract asa cum a zis el ca trebuie sa remedieze situatia pt ami face contract , nu ??
Răspuns la discuția Angajat fara contract de munca
si daca refuz sa fac fac contract de munca si nu mai vreau sa colaborez cu el? nu ii dau buletinu ca nu vreau sa refuz la intretinere .. deoarece contractul va fi temporar nu e un loc de munca stabil . Am de suferit? sotul este cel care are un loc de munca stabil,. el intretine casa, eu am vrut temporar sa lucrez de accea a fost de acord si sseful sa ma primeasca asa.
Răspuns la discuția Angajat fara contract de munca
cand au venit doamnele de la itm am completat o cerere cu numele prenumele si adresa mea, data din ziua cand am completat, si cele legate de program, colega, salariu, si societatea la care ma aflu. Acum sefu meu mia zis ca cica doamnele de la itm l-au obligat ca in termen de o saptamana sa imi faca mie contract de munca incepand cu data de 1 noiembrie fix de cand am zis eu , DAr eu totodata am actele de intretinere la munca sotului meu depuse tot de pe 1 noiembrie.
Intrebarea mea e ... este adevarat , se poae ca cei de la itm sa il oblige ca sa imi faca cu 1 noiembrie _ are voie, o data ce a trecut o luna? nu poate sa zica ca am plecat? ca daca mi-ar face contract cu data de 1 noiembrie, se va contrazice cu ce am declarat pe propria raspundere cu foaia depusa la serviciul sotului tot cu 1 noimbrie.