avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate ase123

Activitate ase123

Am un sold la firma A egal cu 300 ron si am un sold la firma B egal cu -80.
Nota contabila este 411=411
Intrebarea mea este care firma este de debit si care pe credit?
Si inregistrarea de -80 in nota contabila o fac tot cu minus? Sau o fac cu plus?
Multumesc!
Care este noata contabila pentru un bilet la ordin pe care il girez?
Multumesc!
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu inregistrarile contabile pentru:

1)O societate de mezeluri si carne achizitioneaza materie prima in valoare de 3000,tva 24%.
2)O societate de mezeluri vine apoi produsele finite
3)Societatea vinde semifabricate
4)Societatea vinde marfa pe care a cumparat-o la randul ei de la alti furnizori(de ex carnea)
Răspuns la discuția Evaziune fiscala
Si daca nu are posibilitatea sa plateasca acesti bani? Se aplica tot pedeapsa cu amenda?
Intreb deoarece administratorul acestei firme. A avut si un accident rutier cu victima si i-a dat 8 luni cu suspendare.Aceste luni au trecut dar ii e teama sa nu ii dea pedeapsa cu inchisoarea.
In cazul unei evaziuni fiscale in valoare de aproximativ 30000 ron,ce urmari penale sunt?
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati,am introdus o factura de samanta,apoi i-am facut urmatoare nota contabila: 371=%
401
378
4428
Iar cand dau Jurnal cumparari nu imi apare nimic.
Mai trebuie sa dau ceva? Multumesc
Buna ziua.
Operez de curand in programul Saga si as avea nevoie de curand de ajutorul vostru.
De unde introduc facturile de motorina in programul Saga? Dar factura de ulei,vasilina si piese de schimb?
Răspuns la discuția Folosire program contabil
OK.
Si daca am si o factura de vanzare seminte.
Stiu cum sa o fac,ma refer la faptul ca intai ii fac intrarea si apoi iesirea dar nu stiu cum sa o fac in Saga mai exact unde sa intru.Nu am mai lucrat in Saga...
Buna ziua.
Am o firma de transport si as vrea sa ma ajutati sa imi spuneti cum sa introduc in programul Saga facturile de transport prestate de firma.
Mentionez ca facturile le fac intr-un facturier.
Mentionez ca in anul 2011 sotul meu a terminat facultatea! si nici in ziua de azi nu si-a primit diploma....Sun la secretariatul facultatii si pur si simpu ma duce cu zaharelul ma amana dupa o zi pe alta.Ca peste 2 zile sigur si tot asa......
Mentionez ca sotul meu s-a inscris la un master la o facultate de stat pe baza adeverintei de unde reiese ca a terminat ciclul licenta. Acum sotul trebuie sa isi dea lucrarea de disertatie si aceasta facultatea nu ii elibereaza diploma!
VA ROG DATI-MI UN SFAT!