avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate katalyna_03

Activitate katalyna_03

Multumesc
buna ziua,
Doresc sa-mi dau demisia si sunt in urma cu 3 salarii ( avans, rest de plata, avans), nemai tinand cont de faptul ca in 12 se mai adauga un rest de plata.
Va rog sa ma ajutati sa-mi formulez o cerere de demisie fara preaviz astfel incat sa mentionez si recuperarea banilor, deoarece toti care au plecat nu au mai recuperat banii.
Multumesc mult si felicitari pentru un forum extraordinar prin care ne ajutati mereu.
Răspuns la discuția Mostenirea de la tata vitreg
Multumesc mult...
Răspuns la discuția Mostenirea de la tata vitreg
Casa a fost luata pe numele lor... mama si tatal vitreg... deci asta inseamna ca eu nu am parte din jumatatea tatalui meu vitreg?
Buna,
Cand aveam 2 ani mama s-a recasatorit cu tata (vitreg) care avea si el 2 copii pe atunci si impreuna, mama cu tata ( vitreg) au mai facut un copil. Acum suntem 4 frati in total, al mamei, al tatei si al lor. Acum am 30 de ani si tata a murit anul trecut. In decursul acestor ani ne-am luat o casa mare cu teren ( suficient). Doresc sa stiu in cazul nostru cum se impart bunurile, mama inca mai traieste. Deoarece mama vrea sa vanda un teren si ei spun ca din partea lui tata nu imi revine nimic.
Buna ziua,
Sotul meu este angajat in functie de operator pe cartea de munca dar efectueaza servicii de Director tehnic de productie. Pana la a fi numit pe acest post au fost toate bune, dar in momentul in care sefii au vazut ca nu vrea sa minta clientii si sa ii fure si nu vrea sa raspunda pentru faptul ca sunt penalizati muncitorii pe nedrept si li se trag bani din salarii, doar pentru a-i face pe toti sa ajunga la acelasi nivel si incearca sa il implice in declaratii false cum ca anumite marfuri sunt gresite numai pentru a trage banii operatorilor, acestia (sefii) au inceput sa il ignore si sa il trateze cu indiferenta astfel incat foarte multe lucruri importante,(vitale pentru productie) le afla indirect.
Doreste sa isi dea demisia, dar numai dupa salar, deoarece, daca nu nu mai primeste banii, cum nu i-au primit nici toti ceilalti care au mai plecat.
Intrebarea ar fi ,,Cum ar trebui sa procedeze astfel incat sa poata pleca la zi si sa nu poata fi atacat nic in intanta, deoarece nu stim ce se poate intampla"
Va rog sa ne ajutati, e o problema foarte delicata deoarece totul se face la negru in aceasta firma.
Multumes
Răspuns la discuția Fara salarii de 2 luni
multumesc mult pentru sfaturi
Răspuns la discuția cetatenie maghiara
Buna Imola, ideea e ca la interviu, inspectorii nu stiu limba romana si iti pun intrebari, eu acum am optinut cetatenia si in aceeasi situatie e si fratele meu care a fost mai rar la bunici si nu mai stie limba maghiara. In dosarul de depunere sunt multe acte si te intreaba despre ele..... deci eu cred ca totusi ceva trebuie sa stii..... fratele meu din aceasta cauza nu si-a depus
Buna ziua, sotul meu nu a mai primit salarul pe card de 2 luni inclus adica ultimele 4 depuneri pe card nu s-au mai facut ( mentionand faptul ca se depun in 27 si 12 banii) ce putem face?
Răspuns la discuția Cetatenie maghiara
multumesc pentru sfaturile acordate si va felicit pentru voluntariatul prin care ii ajutati pe cei pierduti in birocratie..... o zi buna