avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate corrine123

Activitate corrine123

Buna ziua,

In conditiile in care sunt primita in profesie, care e perioada in care pot efectua cei 2 ani de stagiu, in urma carora sa imi dau definitivatul?
Mai precis, daca sunt primita in profesie si sunt in concediu de crestere copil, stagiul poate fi amanat? Efectuarea stagiului ma obliga sa renunt la concediu de crestere copil? Ce optiuni exista pentru o persoana care este primita in profesia de avocat, este angajata in alt domeniu, urmeaza sa nasca si ar vrea sa stea in concediu de crestere copil, astefl incat sa nu fie nevoita sa dea din nou examen de primire in profesie?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Exista vreo varinata in care acel baby bonus in valoare de un salariu brut, pe care unii il primesc in luna nasterii copilului, poate influenta cuantumul insemnizatiei din concediu de medical de sarcina si lauzie? Pot intra in acel concediu medical DUPA data nasterii, si sa nasc in concediu de odihna? De ex, daca nasc la 28 aprilie sa intru in concediu la 5 mai? Multumesc.
Ma scuzati ca insist, insa vreau sa ma asigur, pentru a nu-mi sfatui gresit amicul: desi are permis de sedere aici pentru ca este administrator la firma rudei lui, el tot va putea sa isi deschida propriul SRL? Corect?
Sa inteleg ca isi poate face un SRL cu un singur asociat, si poate incheia un contract de prestari servicii sau ceva de genul acesta cu firma cu care doreste sa colaboreze? Dupa care poate obtine pemis de sedere pe baza faptului ca este administrator la propria-i firma, si poate renunta la postul de administrator de la firma rudei?
Buna ziua,

Un amic de-al meu dintr-un start tert este administrator la firma unei rude (SRL) pentru a putea obtine permis de sedere in tara. Numai ca acesta isi doreste sa se angajeze (cu CM, ori colaborare) la o alta firma (are studii IT si vrea sa profeseze in domeniu). Ca si cetatean al unui start tert nu isi poate face PFA, ci doar un SRL, insa va trebui sa renunte la postul de administrator de la firma rudei respective. Ce alte solutii s-ar putea gasi?
Răspuns la discuția Demisie fara sa stau in preaviz
am 2 zile de concediu, nu vad cu ce m-ar ajuta :)
Buna seara,

As dori sa stiu cum m-ar putea afecta pe viitor o concediere din motive disciplinare in conditiile in care nu respect termenul de preaviz. Se pare ca angajatorul meu nu intelege ca efectiv nu mai suport sa vin la actualul loc de munca si prefere sa periclitez atat activitatea lor, cat si nervii mei. Am scris demisia, au semnat-o si eu cu "am luat la cunostinta" insa tot nu vor sa ma lase sa plec cu acordul partilor, vor neaparat sa stau 20 de zile in preaviz. Si ma tot ameninta cu cercetarea disciplinara si cu "nu cred ca intelegi ca o sa apara vesnic inregistrata (concedierea pe motive disciplinare)". Pana la urma cat apare? Cum apare? Merita sa imi irosesc 20 de zile din viata si extrem de multi neuroni de teama concedierii acesteia?
Buna ziua,

Ma puteti ajuta, va rog, cu urmatoarea speta:

Cetatean roman care se afla in Spania este accidentat de un tir, proprietatea unei societati comerciale din Germania, tirul condus de un cetatean german.

1.care este legea aplicabila constatarii accidentului
2. in care dintre state poate sa introduca victima actiune pentru raspundere penala si civila
3.daca obtine victima o hotarare definitiva si irevocabila care este procedura pentru recunoasterea hotararii intr-un alt stat
4.care este legea aplicabila executarii hotararii ?