avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate Gargaritaa

Activitate Gargaritaa

Răspuns la discuția Contract de munca
Deocamdata nu sunt facute actele, nu-i nimic scris concret.
Firma este infiintata in Ianuarie si acum doresc sa intocmesc contractele munca.
Programul de lucru al magazinului este de Luni pana Duminica de la 10 la 22 si vom angaja 4 persoane.
Dorim sa lucreze de Luni pana Vineri cate 6 ore, in doua ture, cate 2 pe tura si Sambata si Duminica prin rotatie saptamanala cate o tura 12 ore, saptamana viitoare cealalta tura 12 ore Sambata, 12 ore Duminica.

Acest program as vrea sa stiu cum sa-l trec in acte si cum sa-l mai cosmetizez astfel incat sa nu am probleme cu Statul Roman..

Va multumesc pentru un eventual sfat.
Răspuns la discuția Contract de munca
Ma puteti ajuta va rog mult cu aceasta programare care sa respecte Codul Muncii?
Multumesc.
Buna ziua,

trebuie sa inchei cate un contract de munca pentru 4 angajate care sa lucreze cate 6 ore de Luni pana Vineri(doua dimineata, doua dupa amiaza, progaramul magazinului este zilnic de Luni pana Duminica cate 12 ore), iar in wk-end prin rotatie saptamanala doua cate doua (12 ore Sambata, 12 ore Duminica).

Va rog sa-mi spuneti cum sa fac sa respect si Codul Muncii, deoarece cu acest program nu se respecta dreptul la repaus saptamanal al angajatului.
Multumesc.
Răspuns la discuția Comert en gros si online
Buna seara,

asta am vrut sa spun initial : firma are autorizate la beneficiar - activitatea de comert cu amanuntul prin internet si cel efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor, precum si cea de transport marfuri.

In baza acestei autorizari poate din aceeasi suprafata de vanzare sa vanda si online , sa vanda si cu ridicata ? Comertul online nu este perceput ca un fel de comert cu amanuntul?

Multumesc.
Buna seara,

PJ este autorizata de Registrul comertului pentru urmatoarele activitati in afara sediului social si sediilor secundare, activitati ce se desfasoara la beneficiari:
- comert cu amanuntul prin Internet;
- comert cu amanuntul in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor;
- transport marfuri.
Avand in vedere aceasta autorizare, poate din acelasi depozit(suprafata) sa faca si activitatile de mai sus si vanzari cu ridicata? Sau se aplica acea interdictie de a face din aceeasi suprafata de vanzare si comert cu amanuntul si comert en gros?

Multumesc.
Buna ziua,
declaratia privind adaosul comercial se depune doar la Administratia Financiara unde este sediul social sau si in localitatea unde se afla un punct de lucru?
Ma puteti ajuta va rog cu un exemplu de declaratie?
Multumesc.
Buna seara,
va rog daca se poate sa-mi spuneti care este continutul obligatoriu al etichetelor pentu produse nealimentare.
Am voie sa trec DOAR numele firmei prin care vand acele produse sau e obligatoriu si Producatorul, Importatorul..
Tara de proventiena cred ca trebuie trecuta..
Modul de intretinere este obligatoriu?
Va rog si o lege ce prevede continutul etichetelor produselor nealimentare..
Multumesc.
Buna seara,
va rog daca se poate sa ma ajutati.
Vreau sa vand intr-un SRL produse achizitionate de la diverse persoane fizice(hand made).
Va rog sa-mi spuneti :
1. ce documente incheie SRL-ul cu persoana fizica la ridicarea produselor;
2. tva la vanzare se calculeaza doar la adaos sau la toata valoarea.
3. eventual o monografie daca aveti la indemana.
Multumesc.
Buna seara,
in cazul in care administratorul are studii economice superioare, dar cifra de afaceri anuala este peste 50.000 eur, trebuie sa aiba contract de munca de cel putin 2 ore pe functie in domeniu financiar sa poata semna bilant?
Multumesc.