avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate RoloTomassi

Activitate RoloTomassi

Răspuns la discuția Admitere INM 2016
Medicul X, in calitate de colaborator al unei clinici private, a emis o adeverinta medicala falsa.
La prima vedere este fals intelectual, insa medicul, savarsind fapta in calitate de colaborator la o clinica privata, nu indeplineste conditia subiectului activ calificat al infractiunii de fals intelectual (art. 321 C.Pen).
Prin urmare, se poate incadra fapta la fals in inscrisuri sub semnatura privata (art. 322 C.Pen)?

Va multumesc!
Buna,
am urmatoarea speta:

Medicul X, in calitate de colaborator al unei clinici private, a emis o adeverinta medicala falsa.
La prima vedere este fals intelectual, insa medicul, savarsind fapta in calitate de colaborator la o clinica privata, nu indeplineste conditia subiectului activ calificat al infractiunii de fals intelectual (art. 321 C.Pen).
Prin urmare, se poate incadra fapta la fals in inscrisuri sub semnatura privata (art. 322 C.Pen)?

Va multumesc!
O sa ma interesez. Multumesc!
Buna,

Am incercat sa dau de urma unui depozit la CEC facut de bunicul meu in 1987 (cel de tip "depozit pentru achizitionarea unei Dacia 1300") si in raspunsul la adresa mea, CEC invoca un termen de 10 ani in care sunt obligati sa pastreze documente, termen chipurile prevazut de Regulamentul Arhivistic al CEC Bank S.A. avizat de Arhivele Nationale. Mentionez faptul ca libretul care atesta depunerea se afla la mine. Totusi, CEC afirma ca in arhiva lor tinuta pe perioada 2004-2014 (deci ultimii 10 ani) nu apare nicio depunere pe numele bunicului meu, iar pt ce s-a intamplat inainte de 2004 nu au obligatia sa tina documente arhivate. Asa este?
Am incercat sa gasesc pe internet acest "Regulamentul Arhivistic al CEC Bank S.A. avizat de Arhivele Nationale" dar pana acum nu am reusit.
Ma poate ajuta cineva macar cu un indiciu?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Ice Hellene a scris:

RoloTomassi a scris:

Buna,
Exista un termen de solutionare a unei plangeri penale?

Multumesc!


Nu exista un termen pt ce ati intrebat, ci doar termenul rezonbil al intregului proces penal.



multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Buna,
Exista un termen de solutionare a unei plangeri penale?

Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Se poate motiva apelul pana la prima zi de infatisare sau el trebuie motivat in insasi cererea de apel?
Răspuns la discuția Admitere Magistratura 2014
Exista 2 variante: ori bm2 face misto de voi ori e complet rupt(a) de realitate.
In oricare dintre situatii atat activitatea ei/lui pe topical asta cat si faptul de a i se raspunde la intrebari sunt pierdere de vreme.
Eu am absolvit Facultatea de Drept din Univ. Bucuresti cand tu inca erai la ciclul 1 gimnazial.
Dar cu siguranta ca stii mai bine cum sta treaba.
Greseala mea e ca am incercat sa te ajut cu un sfat. pe care de altfel l-ai solicitat in primul post al topicului.
Mult noroc in demersul tau, oricat de neconvingator ar fi el!
Tine de tine sa incerci macar sa pui teoria romantica in practica.
Dar probabil ca problema cea mai mare e ca "nu-s muieti posmagii".
Eu ti-am zis de la bun inceput ca pui problema gresit.
To each his own...