avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate dtoni

Activitate dtoni

Discuție Achizitie SEAP
Buna ziua,
Firma "X" oferteaza prin SEAP Primariei "Y" servicii care se pot acorda prin achizitie directa, valoarea acestora sunt mai mici de 132000 lei+tva.
Primaria accepta oferta si firma accepta conditile puse de primarie si inchid procedura de achizitie prin SEAP. Problema este ca dupa procedura de achizitie directa primaria nu vrea sa semneze contractul. Este legal cum procedeaza Primaria? sa nu semneze contractul
va ,ultumesc
Creditorii pot sa apeleze la un executor numai daca au o sentinta....
Răspuns la discuția greseli in titlu de proprietate
Exista o harta sau mai bine zis o schita la primarie cu parcelele ce au fost retrocedate prin legea 18. In baza acestor planuri(harti) sau efectuat si fisele de punere in posesie si ulterior sau redactat titlurile de proprietate. Poate aveti noroc si gasiti si planul parcelar al tarlalei si atunci puteti trasa( cu ajutorul unui topograf) fiecare teren in parte.
Buna ziua, Ce masuri se pot lua impotriva unei banci care refuza sa elibereze recipisa bancara dupa cele 15 zile legale? Mentionez ca banca este tert poprit .
va multumesc
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Vatamare corporala din culpa
Multumesc de rapunsul prompt.
Nu am antecedente.
Ce proportie de vina am in aceasta situatie?
Plata daunelor este suportata de mine sau de RCA?
Buna ziua,
In data de 25 februarie 2012 au fost am acidentat un pietion in momentul cand efectuam manevra de mers inapoi. Pietonul respectiv se afla pe partea carosabila cu spatele la masina la aproximativ 60 m de trecerea de pietoni. Mentionez faptul ca eu m-am asigurat daca in spatele meu se afla alta masina dar nu am observat pietonul pentru ca era in unghiul mort a masinii lovindul. In urma accidentului si a partii carosabile care era cu polei pietonul sa dezechilibrat si a cazut fracturandusi clavicola dreapta. Dupa producerea incidentului am chemat salvarea si politia prin numarul 112 si am ajutat victima sa se ridice. Au urmat cercetarile( declaratii,poze si masuratori) esfectuate de echipajul de investigare. Victima a fost transportata la spital unde a primit ingrijirile necesare. Dupa ce sau efectuat cercetarile eu am fost condusl la IML pentru o proba de sange care a iesit 0.000.
La momentul actual dosarul se afla la politie ne fiind trimis la procuratura.
Victima accidentului ma satajeaza ca va renunta la plangere doar in cazul in care ii achit o suma de 20.000 lei, bani pe care nu ii detin si nici nu as fii de gand sa ii dau. Eu i-am propus ca ii platesc toate cheltuielile medicale plus inca pe atat daune morale si a refuzat. Toate convorbirile cu victima sunt inregistrate.
Victima mi-a prezentat un certificat medico legal prin care reiese ca a stat in spital 1 zi si ca a necesitat 5~6 saptamani de ingriire medicala.
Intrebarea mea este daca se ajunge in instanta ce as avea de suferit in cazul in care voi fii gasit vinovat? Si ce proportie de vina am?